Атомна енергетика

Старий реактор, термін роботи якого продовжили на 20 років, працює нестабільно

18 січня 2011 року на Рівненській АЕС сталася аварія, внаслідок чого потужність одного блоку було знижено наполовину. Аварія сталася на реакторі №1, термін придатності якого сплив місяць тому (у грудні 2010), але його роботу вирішили подовжити ще на 20 років. Реактор №1 є найстарішим діючим реакторов в Україні.

За твердженням фахівців Державної інспекції ядерного регулювання, інцидент не становить радіаційної загрози, оскільки це був збій у турбогенераторній частині обладнання. Сама ж ядерна установка, за їхніми словами, залишалася у безпечному стані. Водночас, представники ядерної галузі усього місяць тому стверджували, що майже повністю оновили перший блок РАЕС, причому витратили на це 2,4 мільярди гривень.

„Ця ситуація лише доводить, що витрачені гроші та проведені роботи зовсім не гарантують безпечну експлуатацію старого реактора. Якщо уряд не припинить експерименти по подовженню експлуатації старих ядерних реакторів, це може призвести до нової екологічної катастрофи”, — заявляють фахівці Національного екологічного центру України.

12 з 15 ядерних блоків в Україні повинні бути закриті до 2020 року. На думку екологів, величезні кошти, які витрачаються на сумнівну модернізацію старих реакторів, варто спрямувати на заходи по енергозбереженню та розвитку нових сучасних і безпечних джерел енергії.