Атомна енергетика

Глобальні витрати на виведення з експлуатації атомних реакторів були недооцінені і з часом можуть зрости

Лондон/Париж (Reuters) — ліквідація німецької енергетичної компанії «E.ON» викликала побоювання, що коштів, передбачених для виведення з експлуатації атомних реакторів, виявиться недостатньо. Втім, вартість закриття атомних реакторів важко оцінити з більшою або меншою точністю через суттєві розбіжності в оцінках.

У зв’язку з закриттям застарілих атомних реакторів першого покоління точна вартість їхнього виведення з експлуатації матиме вирішальне значення для майбутнього атомної галузі, яку вже й без того лихоманить через наслідки катастрофи на атомній електростанції в Фукусімі (2011 рік) та конкуренцію з боку дешевого сланцевого газу, падіння цін на нафту і різноманіття поновлюваних джерел енергії — від вітрової до сонячної.

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) наприкінці минулого року заявило, що термін експлуатації майже 200 з 434 реакторів, які сьогодні використовуються по всьому світу, завершиться до 2040 року. Прогнозована вартість виведення з експлуатації цих атомних реакторів перевищує 100 млрд доларів США.

Проте багато експертів вважають цю цифру сильно заниженою, оскільки вона не враховує вартість утилізації і довготривалого зберігання радіоактивних відходів. Крім того, витрати на виведення з експлуатації, яка триває часто понад десять років або більше, істотно різняться залежно від окремого реактора та країни.

«Очевидно, що вартість виведення з експлуатації одного атомного реактора в розмірі півмільярда доларів США є сильно заниженою», — заявив Майкл Шнайдер [Mycle Schneider], консультант у сфері атомної енергетики з Парижу.

На думку Марко Бароні [Marco Baroni] (керівник департаменту МЕА з питань аналізу виробництва електроенергії) оцінка у 100 млрд доларів США говорить сама за себе і остаточна вартість може бути майже удвічі більшою навіть без урахування витрат на утилізацію радіоактивних відходів. Він додав, що витрати на виведення з експлуатації одного реактора можуть відрізнятися в чотири рази.

Вартість виведення з експлуатації варіюється залежно від типу і розміру реактора, його місцезнаходження, близькості розташування і наявності об’єктів утилізації відходів, майбутнього цільового використання території, на якій знаходиться реактор, а також стану реактора на момент виведення експлуатації.

Хоча технологія, що використовується для виведення атомних реакторів з експлуатації, може з часом стати дешевшою, вартість остаточних сховищ радіоактивних відходів є, як правило, невідомою, і витрати можуть з часом зрости. Термін експлуатації реактора вимірюється в десятиліттях. Це означає, що витрати на фінансування та резерви в значній мірі залежать від непрогнозованих рівнів процентних ставок.

«Немає сумнівів, що оцінка МЕА була висмоктана з пальця. Реальність вказує на те, що витрати є набагато більшими», — заявив Пол Дорфман [Paul Dorfman], почесний старший науковий співробітник Інституту енергетики Університетського коледжу Лондона.

Комісія з ядерного регулювання США вважає, що вартість виведення з експлуатації атомних реакторів у Сполучених Штатах, кількість яких сягає близько 100 одиниць, становить від 300 млн до 400 млн доларів США з розрахунку на один реактор. Втім, вартість виведення з експлуатації деяких реакторів може бути набагато більшою.

За оцінками головного контролюючого органу і органу з питань нагляду за ядерною безпекою Франції вартість виведення з експлуатації атомних реакторів у країні становитиме від 28 млрд до 32 млрд євро (32-37 млрд доларів США).

Німецькі комунальні підприємства, такі як компанія «E.ON» (яка минулого місяця заявила про розділення на дві компанії, відмовляючись від електростанцій і зосереджуючись на відновлювальних джерелах енергії та електричних мережах), виділили на ці потреби 36 млрд євро.

Витрати за законопроектом Великобританії щодо виведення з експлуатації атомних реакторів та утилізації радіоактивних відходів на даний час оцінюються в 110 млрд фунтів стерлінгів (167 млрд доларів США) на наступні 100 років, що вдвічі перевищує оцінку, зроблену 10 років тому, згідно з якою ці витрати мали б скласти 50 млрд фунтів.

За оцінками уряду Японії виведення з експлуатації 48 атомних реакторів країни коштуватиме близько 30 млрд доларів США, але такі цифри виглядають заниженими. Росія має 33 реактори. Вартість виведення з експлуатації кожного з них коливається від 500 млн до 1 млрд доларів США.

Пан Бароні (МЕА) заявив, що питання полягає не в точній вартості виведення з експлуатації одного реактору.

«Важливо те, чи виділили ми достатньо коштів для цього», — сказав він.

Джерело: reuters.com