Атомна енергетика

Суд зобов’язав Болгарію сплатити Росії компенсацію за скасований ядерний проект

Суд зобов'язав Болгарію сплатити Росії компенсацію за скасований ядерний проектМіжнародний суд зобов’язав державну енергетичну компанію Болгарії «НЕК» сплатити близько 550 млн євро (620 млн доларів США) в якості компенсації на користь російської компанії «Атомстройэкспорт» за скасований проект у сфері атомної енергетики, — повідомляють офіційні особи Болгарії.

За словами Прем’єр-міністра Бойко Борисова, рішення арбітражного суду зобов’язує НЕК сплатити компенсацію за один атомний енергоблок і наразі необхідно спільно з компанією «Атомстройэкспорт» вирішити, що робити з ним.

Російська державна компанія «Росатом» у своїй заяві повідомила, що вона задоволена рішенням.

Рішення було прийнято арбітражним судом у Женеві за підтримки Міжнародної торгової палати у Парижі.
Болгарія, яка є членом Європейського Союзу, зазнавала тиску з боку своїх західних партнерів через її енергетичну залежність від Москви.

У 2006 році уряд Болгарії уклав із компанією «Атомстройэкспорт» контракт на будівництво атомних енергоблоків потужністю 1000 МВт на АЕС «Белене» на березі річки Дунай, але через шість відмовився від проекту оскільки так і не зміг залучити західних інвесторів до фінансування проекту вартістю 10 млрд євро (11 млрд доларів США).

«В якості можливого варіанту виходу з ситуації Болгарія може звернутися до Європейської Комісії щоб провести консультації стосовно доцільності добудування реактору або ж домовитися з російською державною енергетичною компанією про продаж реактору третій особі», — сказав Борисов журналістам.

«В арбітражному рішенні фактично йдеться про те, що НЕК та Атомстройэкспорт повинні сісти за стіл переговорів і вирішити, чи добудовувати реактор або продати його і на цьому все», — сказав Борисов.

«Я особисто дуже задоволений об’єктивністю арбітражного суду. Я побоювався обтяжливих санкцій або штрафів, але нічого такого не сталося», — сказав він.

Міністр енергетики Теменужка Петкова заявила, що болгарський уряд отримав рішення, обсяг якого перевищує 700 сторінок, вчора пізно ввечері і НЕК найближчими днями звернеться до компанії «Атомстройэкспорт» з метою пошуку рішення.

Петкова повідомила, що суд зобов’язав НЕК сплатити кошти, які російська державна компанія витратила на виготовлення обладнання, що використовується у проекті, але відхилив вимоги щодо відшкодування вартості додаткових робіт і збитків від втрачених прибутків.

Компанія «Атомстройэкспорт» вимагала від НЕК компенсацію на суму понад 1 млрд євро за скасування проекту будівництва АЕС «Белене».

Болгарія сьогодні продовжує проектний термін експлуатації своїх двох радянських атомних реакторів потужністю 1000 МВт на АЕС «Козлодуй» і шукає інвестора щоб побудувати ще один реактор на цій АЕС. (1 долар США = 0,8887 євро) (Матеріал підготовлено Ангелом Красіміровим і Цветелією Цоловою; Редактор Рут Пітчфорд).

Джерело: reuters.com