Атомна енергетика

У зв’язку з посиленням кризи Toshiba намагається продати ядерний блок Westinghouse

Корпорація Toshiba наразі «активно розглядає» варіанти продажу та інші стратегічні підходи відносно американського ядерного блоку Westinghouse, — таку заяву вона  зробила у вівторок, зважаючи на те, що проблеми, які спричинили кризу, і які вона продовжує досліджувати, —  змусили її вже вдруге відтермінувати строки отримання прибутку.

За словами японського конгломерату, вони вважають, що є можливість знайти покупців для контрольного пакета акцій компанії Westinghouse, тому що ядерний блок має стабільне паливо і бізнес-обслуговування, хоча можливість втрат в майбутньому існує.

Але головний виконавчий директор корпорації  Сатосі Цуканава, подаючи заявку на проект Westinghouse, обійшов питання потенційного захисту від банкрутства, що викладено у главі 11, сказавши тільки про те, що там були різні варіанти. За повідомленням джерел,  для розслідування справи були запрошені  юристи у справах банкрутства.

Продаж ядерного блоку представляє собою останній крок серед радикальних заходів компанії Toshiba, яка опинилась у багатомільярдному фінансовому вирі через фатальне придбання американської компанії з будівництва атомних електростанцій Westinghouse у 2015 році.

Корпорація навіть вже виставила на продаж якщо не все, то принаймні більшу частину свого дорогоцінного бізнесу з флеш-карт пам’яті, аби впоратися з грядущим списанням акцій на  6,3 млрд  $  свого ядерного проекту і створити буфер для потенційних збитків в майбутньому.

Компанія  Westinghouse, яка постраждала від величезних перевитрат у двох будівництвах в США,   у Південній Кароліні та Джорджії, — має зобов’язання  по цих проектах, які впливатимуть на процес продажу. Незважаючи на привабливі новітні технології, навряд чи легко вдасться продати такі активи.

Сатосі Цуканава підкреслив, що ці проекти були лише невеликою частиною бізнесу компанії Westinghouse.

«Близько 80 відсотків доходів компанії Westinghouse надходять із стабільних підприємств, що працюють у сфері послуг і постачання палива, і, таким чином, я думаю, — це буде прийнято до уваги», —  сказав він на прес-конференції.

На фото: Генеральний директор Корпорації Toshiba Сатосі Цуканава присутній на прес-конференції в штаб-квартирі компанії в Токіо, Японія 14 березня 2017.

Однак, пан Цуканава додав, що наразі ще не зрозуміло, чи покупцю, чи самій корпорації Toshiba доведеться сплатити накладні витрати, аби звільнитись від Westinghouse.

Toshiba має на меті усунути компанію Westinghouse від своєї зведеної звітності до кінця наступного фінансового року, в березні 2018, — сказав він.

Інтереси корпорації KEPCO

Південно-корейська корпорація КEPCO (Korea Electric Power Corporation) розглядається керівниками галузі в якості єдиного потенційного покупця, адже після своїх успішних операцій в Об’єднаних Арабських Еміратах вона стала розширювати свій  ядерних бізнес.

KEPCO заявила у вівторок, що розгляне намагання з боку Toshiba. «Ми розглянемо цей проект в цілому і зважимо, наскільки корисним він буде для нас», — повідомив прес-секретар корпорації.

Того ж дня раніше компанія Toshiba зробила заяву, яку підтвердила її ревізійна комісія, що деякі топ-менеджери Westinghouse зчинили «неприйнятний тиск», змушуючи враховувати придбання американської компанії будівництва АЕС як прибуток у третьому кварталі.

Тепер Конгломерат з виробництва телевізорів- та- будівництва повинен перевірити, чи так само чинився тиск у попередніх кварталах, оскільки він буде також подавати звіт про фінансові результати за дев’ять місяців, і має зазначити, чи мали місце інші види «неприйнятного тиску» на момент придбання компанії.

Корпорація Toshiba, для якої останній скандал став вже другим за останні два роки, сказала, що має намір вжити нових заходів щодо перегляду своєї системи менеджменту, включаючи вдосконалення рівня наглядової ради, внутрішнього контролю та управління ризиками, а також переглянути контроль центрального офісу за діяльністю її відділень.

За оцінками, у наступному фінансовому році корпорація Toshiba зможе опублікувати операційний прибуток у розмірі 70 млрд ієн (610 млн $ ), за винятком бізнесу,  пов’язаного з Westinghouse і мікро-чіпами, а через два роки її операційний прибуток за прогнозами може сягнути 210 мільярдів ієн.

У центрі уваги корпорації буде залишатися бізнес, пов’язаний з соціальною інфраструктурою, такий як виробництво ліфтів, систем для очищення води та залізничного сполучення.

Такі прогнози допомогли корпорації  оговтатися і покращити ситуацію з акціями  — від різких кінцевих втрат до  підвищення на 0,5 відсотка за день.

Крім того, пан Цуканава запевнив, що у подальшому Toshiba дбатиме про інтереси національної безпеки, коли буде обирати учасників для торгівлі акціями її бізнесу мікросхем пам’яті. Така позиція могла б поставити прихильників США у більш вигідні умови, зважаючи на те що уряд Японії стурбований відтоком ключових технологій до Китаю.

Toshiba вже вдруге отримала відстрочку — до 11 квітня — на аудит доходів у третьому кварталі, а перша — була місяць тому. Якщо корпорація не зможе дотриматись кінцевого строку і не отримає ще одну пролонгацію терміну, їй необхідно буде підтвердити свої доходи до 21 квітня, інакше —  її буде виключено із списку.

У світлі своїх останніх проблем та через скандальний фінансовий звіт, що був  у 2015 році, корпорація Toshiba також повинна представити в середу доповідь Токійській фондовій біржі відносно її внутрішнього контролю. Якщо біржа оцінить зусилля Toshiba як незадовільні, це, в кінцевому рахунку, може привести до її виключення з переліку.

Джерела, обізнані з питанням,  також повідомили, що у середу Toshiba також зустрінеться з банками-кредиторами для роз’яснення ситуації, що склалася.

Автори: Макіко Ямазакі, Таїга Уранака

Джерело: reuters.com