Атомна енергетика

Завод компанії «Areva» не має належного обладнання для виготовлення компонентів для атомних електростанцій

Стосовно заводу «Creusot Forge» — постачальника обладнання для атомних електростанцій по всьому світі, що належить французькій компанії «Areva» — проводиться розслідування за фактом виготовлення неякісних компонентів і підробки документів.

За словами державного ядерного регулятора Франції, обладнання, що сьогодні використовується на заводі, комерційне виробництво на якому було зупинено минулого року, не відповідає відповідним вимогам.

У своєму інтерв’ю Ремі Като [Remy Catteau], керівник департаменту обладнання атомних реакторів ASN (Орган з питань безпечної експлуатації атомних електростанцій), заявив, що в результаті перевірки, яку було проведено на заводі наприкінці минулого року, було встановлено, що в нього немає належного обладнання для виготовлення компонентів для атомних електростанцій.

«Завод «Creusot Forge» перебуває на межі технічних можливостей. Обладнання, яке перебуває в його розпорядженні, не є придатним для виготовлення таких великогабаритних компонентів. Такі умови роботи призводять до помилок», — розповів пан Като у своєму телефонному інтерв’ю для Reuters.

«В ході перевірки було встановлено, що культура безпеки на заводі є недостатньою для виробництва компонентів для атомних електростанцій».

Виявлення цього факту вказує на ще одну проблему компанії «Areva», яка колись була найбільшою у світі компанією у сфері атомної енергетики, якій належить завод «Creusot Forge».

Компанія «Areva» зупинила роботу заводу після того як вона встановила, що виробничі документи на заводі могли підроблятися протягом цілих 40 років і компоненти, виготовлені сталеливарним заводом, не відповідали технічним вимогам.

Регуляторні органи різних країн перевірили атомні реактори, в яких використовуються компоненти, виготовлені заводом. Два реактори у Франції — енергоблок №2 АЕС «Фесенхайм» і енергоблок №5 АЕС «Гравелін» — було зупинено після проведення перевірки через проблеми з безпекою.

Розслідування регуляторного органа триває, але компанія «Areva» сподівається відновити виробництво на заводі вже цього літа, якщо це дозволить ASN.

Завод «Creusot Forge» є одним з небагатьох сталеливарних заводів у світі, які можуть виготовляти великогабаритні сталеві компоненти, що лежать в основі ядерних реакторів, і є ключовим ланцюгом каналу постачання ядерної промисловості Франції.

Клієнти компанії «Areva», до числа яких входять французька компанія «EDF» та інші енергетичні компанії по всьому світу, більше не користуватимуться її продукцією, якщо роботу заводу не буде відновлено. Компанія «Areva» також може передоручити свій сталеливарний бізнес на умовах субпідряду іншим спеціалістам у сфері ядерної енергетики, таким як компанії «Japan Steel Works» і «Mitsubishi Heavy Industries».

Като не сказав, чи вважає ASN, що обладнання на заводі «Creusot Forge» слід замінити до відновлення виробництва.
Прес-секретар компанії «Areva» відмовився коментувати ситуацію навколо обладнання сталеливарного заводу. Він сказав, що у завода все ще є майбутнє, оскільки компанія «Areva» інвестуватиме у нього 8 млн євро (6,94 млн фунтів) з метою забезпечення якості компонентів. Він заявив, що компанія «Areva» планує відновити комерційне виробництво на заводі «Creusot Forge» ще до літа.

ASN направив в січні на адресу компанії «Areva» перелік запитань щодо якості і безпеки на заводі, але не зробив у ньому акцент на обладнанні. ASN повідомив, що компанія «Areva» повинна відповісти на ці запитання до кінця березня. Невідомо, які критерії використовуватиме ASN для прийняття рішення стосовно відновлення роботи заводу або яким чином відповіді на запитання пов’язані з потенційним відновленням роботи заводу.

Завод виготовляє парогенератори та інші компоненти для сучасних атомних електростанцій, а також великогабаритні деталі для нового покоління Європейських реакторів (реакторів типу EPR). Британія погодила проект компанії «EDF» щодо будівництва двох реакторів типу EPR на АЕС «Хінклі Пойнт» і частина компонентів, як очікується, буде виготовлена заводом «Creusot Forge».

Перевірки

Точність має критично важливе значення при виготовленні таких компонентів, як захисні оболонки реакторів, які є великогабаритними сталевими циліндрами, в середині яких розміщується активна зона реактора і стрижні управління.
Завод «Creusot Forge» виготовив кришку і днище корпусу реактора типу EPR для енергоблоку №3 АЕС «Фламанвіль», який будується на Заході Франції. Однак наприкінці 2014 року компанією «Areva» в цих компонентах було виявлено підвищені концентрації вуглецю, що призвело до послаблення сталі.

«У випадку енергоблоку №3 АЕС «Фламанвіль» виготовлені компоненти ледь відповідали встановленим нормам, тому нові помилки були просто неприпустимими», — заявив Като.

Майбутнє АЕС «Фламанвіль» сьогодні є невизначеним. До літа ASN прийме рішення, чи буде новий реактор введено в експлуатацію до 2018 року, незважаючи на такі недоліки. Заборона призведе до подальших затримок для компанії «Areva» і її клієнта EDF.

Регуляторні органи США, Британії, Китаю та інших країн також перевіряють їхні АЕС на предмет проблем щодо якості і виробничих дефектів у компонентах, вироблених сталеливарним заводом «Creusot Forge», розташованим на Сході Франції, після того, як компанія «Areva» виявила факт фальсифікації виробничої документації протягом 1965-2013 рр.
«В якості одного з варіантів вирішення проблеми було обрано приховати справжній стан речей, і це було хибне рішення», — сказав пан Като.

Модернізація виробництва

Лист [ядерного регулятора], який було направлено наприкінці січня, вимагає від компанії «Areva» надати відповіді на запитання щодо контролю якості, укомплектованості штатів, помилок керівництва і навчання, а також дотримання стандартів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Като відзначив, що компанія «Areva» має план щодо модернізації її виробництва.
«Але попереду все ще багато роботи, яку слід виконати перш ніж завод «Creusot Forge» досягне потрібного рівня», — сказав він.

ASN вже протягом тривалого часу попереджає, що фінансові негаразди французької ядерної галузі несуть в собі ризик щодо безпеки, і, за словами Като, це може частково пояснити недотримання стандартів якості на заводі «Creusot».
Сьогодні в компанії «Areva» відбувається процес реорганізації і рекапіталізації за підтримки французького уряду вперше за багато років, протягом яких збитки виснажували її капітал. Минулого року збитки компанії склали 665 млн євро, у 2015 — 2,04 млрд євро, у 2014 — 4,83 млрд євро.

На думку критиків французької ядерної галузі, проблеми заводу «Creusot Forge» свідчать про те, що нагляд за всією галуззю, включаючи ASN, потребує реорганізації.

Автор Звіту про стан світової ядерної галузі Майкл Шнайдер [Mycle Schneider] заявив, що парламент Франції має доручити незалежним експертам провести розслідування, але він не бачить політичної волі для цього.
«Неефективність продемонстрували всі відповідальні особи від Areva до її клієнта EDF і ASN. Поки що я не бачу ініціативи, яка охоплює весь спектр проблеми», — сказав Шнайдер.

Автор: Геер де Клерк [Geert De Clercq], редактор: Анна Вілар [Anna Willard]
Джерело: reuters.com