Атомна енергетика

У поновленні ліцензії на експлуатацію АЕС «Гаронья» [Garoña] відмовлено

Уряд Іспанії відмовив компанії «Nuclenor» у поновленні ліцензії на експлуатацію атомної електростанції «Гаронья». Це рішення означає, що стосовно реактора, який є відімкненим від енергетичної мережі понад чотири роки, буде розпочато процедуру виведення з експлуатації.

Киплячий ядерний реактор потужністю 446 МВте було введено в експлуатацію в 1971 році і визнано регуляторним органом — Радою з питань ядерної безпеки (Consejo de Seguridad Nuclear, CSN) — придатним для експлуатації до 2019 року за умови його технологічного переоснащення.

Однак оператор АЕС — компанія «Nuclenor», спільне підприємство компаній «Endesa» і «Iberdrola» — не зміг до завершення граничного терміну, який добіг кінця у вересні 2012 року, подати заяву на поновлення ліцензії на експлуатацію АЕС «Гаронья». Це означає, що реактор повинен бути виведений з експлуатації до завершення строку дії його ліцензії, тобто, до 6 липня 2013 року. Втім, роботу реактора було зупинено в середині грудня 2012 року з метою економії витрат, які б Nuclenor довелося понести у зв’язку з сплатою ретроспективних податкових нарахувань за весь рік експлуатації, якби реактор продовжував працювати 1 січня 2013 року.

В лютому 2014 року енергетичним компаніям вдалося пролобіювати регуляторні зміни, які дозволили отримувати нову ліцензію на експлуатацію реактора протягом 12 місяців після зупинення його роботи за умови, що таке призупинення не було пов’язано з проблемами у сфері безпеки або радіологічного захисту. В травні 2014 року компанія «Nuclenor» подала до Міністерства енергетики, туризму і цифрових технологій заяву на поновлення ліцензії на експлуатацію АЕС «Гаронья» на період до 2031 року. Міністерство, в свою чергу, направило цю заяву на розгляд Ради з питань ядерної безпеки.
В лютому Рада з питань ядерної безпеки надала умовний дозвіл на відновлення і продовження експлуатації АЕС «Гаронья», але за умови, що Nuclenor запровадить низку заходів, спрямованих на підвищення рівня безпеки реактора. Ці заходи відповідали вимогам, які було введено для всіх іспанських атомних електростанцій після аварії на АЕС «Фукусіма-Даїті» в Японії в березні 2011 року.

Однак, міністр енергетики Альваро Надаль сьогодні заявив, що уряд прийняв рішення не надавати дозвіл на поновлення ліцензії на експлуатацію АЕС «Гаронья». За його словами, рішення було прийнято після вивчення міністерством 17 висновків, підготовлених відповідними установами, асоціаціями і компаніями, а також з урахуванням планів уряду у сфері енергетики та клімату.

Пан Надаль відзначив, що АЕС «Гаронья», яка є найменшою і водночас найстарішою атомною електростанцією в Іспанії, не експлуатувалась понад чотири роки, і за цей час не було виявлено жодного істотного впливу на забезпечення країни електроенергією через простій її генеруючих потужностей.

Він сказав, що міністерство видасть дозвіл на виведення з експлуатації і (пізніше) повідомлення про виведення з експлуатації.

Компанії «Nuclenor» доведеться виконати низку завдань протягом «періоду підготовки до демонтажу», зокрема, видалити відпрацьоване паливо з басейну зберігання на території АЕС «Гаронья» і перемістити його у тимчасове сховище. Вона також повинна знезаразити відходи, які накопичились за період експлуатації електростанції.

В міністерстві зауважили, що іспанська компанія «Enresa», яка займається виведенням з експлуатації АЕС, повинна звернутися по дозвіл на проведення демонтажу. Крім того, вона також повинна подати заяву про передачу права власності на атомну електростанцію. За оцінками Enresa, демонтаж електростанції розпочнеться через шість років після її остаточного закриття і триватиме близько десяти років.

Асоціація компаній ядерної галузі Іспанії «Foronuclear» заявила, що вона вважає рішення уряду «конкретним і виключним», і що воно не вплине на продовження експлуатації інших іспанських атомних електростанцій, що, власне, «підтвердив сам міністр».

Джерело: World Nuclear News