Атомна енергетика

Енергетичні компанії відмовляються від реакторів, якими було розпочато відродження атомної енергетики США

КОЛУМБІЯ, ПІВДЕННА КАРОЛІНА, 31 липня (Reuters). В понеділок енергетичні компанії штату Південна Кароліна заявили про відмову від двох недобудованих реакторів, які було оголошено початком відродження атомної енергетики США, але це було ще до того, як вони зіткнулися з проблемою перевищення кошторисної вартості на мільярди доларів.

Пропозиція побудувати реактори з’явилася десять років тому, коли американський уряд запланував проекти будівництва понад десяти нових атомних електростанцій для безвуглецевого виробництва електроенергії. З того часу минуло багато років, за які сланцева революція призвела до перенасичення ринку дешевого природного газу, аварія на АЕС «Фукусіма» у Японії порушила нові питання щодо безпеки, а адміністрація Президента Трампа сьогодні ініціює кроки, спрямовані на боротьбу проти зміни клімату.

Компанія групи «SCANA Corp» і державна компанія «Santee Cooper» заявили в понеділок про їхню відмову від проекту будівництва двох реакторів, відомого як «V.C. Summer». Роботи виконано менше ніж на 40%, а вартість будівництва склала понад 9 млрд доларів США.

«Ми ухвалили це дуже складне, але необхідне рішення, після багатомісячного комплексного аналізу проекту, який проводився з метою визначити найбільш доцільний шлях, щоб рухатись далі», — сказав генеральний директор SCANA Кевін Марш [Kevin Marsh] у своїй заяві.

Проект мав розпочати виробництво електроенергії минулого року, але цьому завадили проблеми, пов’язані з будівництвом, конфлікти з регуляторними органами і низька якість виконання робіт.

Енергетичні компанії звинуватили у всьому банкрутство підрядника проекту — компанії «Westinghouse Electric Co» (Toshiba Corp.), який заявив, що у березні він не зможе завершити роботи за контрактом з фіксованою ціною за проектом «V.C. Summer» або аналогічний проект в Джорджії, відомий як «Vogtle».

Презентація, яку було представлено раді директорів компанії «Santee Cooper», продемонструвала, що у зв’язку з банкрутством Westinghouse навряд чи вдасться завершити проект до 2023 року, при цьому вартість будівництва збільшиться на 75 відсотків порівняно з початковим бюджетом до щонайменше 24 млрд доларів США.

Проект у Джорджії, будівництво якого веде компанія групи «Southern Co», сьогодні є єдиним новим реактором, що будується у США з часів аварії на АЕС «Three Mile Island» у 1979 році. Westinghouse уклала контракти, активно розхвалюючи її власний реактор AP1000 як більш безпечний і такий, що дозволить завершити будівництво у більш короткий термін і меншим коштом.

Зупинка проекту «V.C. Summer» збільшує ймовірність того, що компанія «Southern Co» відмовиться від проекту «Vogtle», збільшуючи довгий перелік проектів атомних електростанцій, які було скасовано після початку будівництва.
Це також завдасть удару по компанії «Westinghouse», яка намагається знайти покупця, щоб врятуватися від фінансової кризи, в якій вона перебуває.

«Крах проекту «Summer» повинен стати застереженням», — сказав Едвін Лаймен [Edwin Lyman], старший науковий працівник Програми з питань глобальної безпеки Союзу стурбованих вчених (Вашингтон). Він заявив, що знадобляться мільярди доларів щоб привести нові проекти у відповідність до жорстких стандартів безпеки. «Поки ядерна галузь не усвідомить, що більш короткого шляху розробки нових технологій у сфері атомної енергетики не існує, вона буде приреченою на повторення цієї помилки», — сказав він.

Атомні електростанції по всій країні ведуть боротьбу за конкуренцію з електроенергією, отримуваною за допомогою дешевого природного газу. Лонні Картер [Lonnie Carter], генеральний директор компанії «Santee Cooper», закликав уряд США інвестувати в енергетику і зауважив, що країна може бути захоплена зненацька, якщо в’ялий попит на електроенергію знов почне зростати.

«А що, якщо всі почнуть заряджати електромобілі від мережі?», запитав він, оскільки Tesla Inc розпочала випуск давноочікуваної моделі електромобіля Model 3.

Вартість акцій SCANA збільшилась на 4,44 відсотки в понеділок. За цей рік вони втратили в ціні близько 14 відсотків.

Вартість акцій Southern Co збільшилась на 0,6 відсотків.

Можливо, компаніям «SCANA» і «Santee Cooper» доведеться захищатися від спроб повернути певні зекономлені витрати у вигляді зростання курсу акцій, що використовується для фінансування закритих проектів з будівництва реакторів.

Компанія «SCE&G в дев’ять разів збільшила ціну на електроенергію для своїх споживачів у зв’язку з необхідністю фінансування проекту «V.C. Summer». Ціна на електроенергію для споживачів компанії «Santee Cooper» була збільшена вп’ятеро і ще два етапи підвищення ціни перебувають на стадії погодження. (Додаткові відомості отримано від Скота ДіЗавіно [Scott DiSavino], Нью-Йорк; автор — Том Халс [Tom Hals], Уїлмінгтон, Делавер; Редактор — Діана Крафт [Diane Craft] та Синтія Остерман [Cynthia Osterman])

Герріет МакЛеод [Harriet McLeod], Reuters