Атомна енергетика

Тріумф екологічного руху і науки: Екологічний Суд Швеції заявив про рішучу відмову відносно остаточного сховища для відпрацьованого ядерного палива

Шведський Екологічний Суд відповів відмовою енергетичній компанії «SKB» [1] щодо її Заяви про видачу ліцензії на остаточне сховище для відпрацьованого ядерного палива у Форсмарку (Швеція). Це є величезна перемога для безпеки і навколишнього середовища, а також для шведської неурядової організації «Управління контролю за ядерними відходами» (MKG), Шведського товариства охорони навколишнього середовища (SSNC) і для критично налаштованих науковців, які займались доведенням ризиків та несправності обраного методу. Наразі уряд Швеції приймає остаточне рішення.

– Ми відчуваємо полегшення і дуже раді цьому рішенню Екологічного Суду, говорить Джоана Сандал, президент Товариства Охорони Навколишнього Середовища у Швеції (SSNC).

– Суд відхилив рішення про надання ліцензії для шведської компанії «SKB», що займається відходами енергетичної промисловості, і це є факт. Але залишається питання того, як, нарешті, позбутися відпрацьованого ядерного палива зі шведських атомних електростанцій. Хоча, з іншого боку, цей факт демонструє сильні сторони функціонування екологічного процесу, який потребує ведення належної документації та вирішення питань безпеки.

Ця заява стосується найважливішого екологічного питання Швеції усіх часів. Екологічний суд враховував усі точки зору всіх сторін у справі, у тому числі думку вчених, які висловили свою стурбованість з приводу утилізації відпрацьованого ядерного палива в мідних каністрах.
Під час судового розгляду Шведська НУО «Управління контролю за ядерними відходами» (MKG) та Шведське Товариство Охорони Природи (SSNC) представили недоліки запропонованого методу.

Протягом багатьох років екологічні організації наполягали на тому, що компанія «SKB», яка займається управлянням ядерних відходів у Швеції, повинна дослухатись до критичної думки вчених, а також досліджувати альтернативні способи утилізації, головним чином можливість розробки методу дуже глибоких свердловин для утилізації.

Йохан Сван, директор НУО «MKG» сказав:
– Це для нас справжня перемога. Відтепер буде продовжена робота з оцінки та перегляду більш безпечних рішень щодо відходів. Ухвалене рішення стосується ядерних відходів, які залишаються небезпечними протягом тисячоліть. Кілька незалежних досліджень піддали критиці як застосований метод, так і місце, що було обрано для захоронення. Існує досить солідна документація, яка стала підґрунтям для даного рішення Екологічного Суду. Важко повірити, що висновки Шведського уряду можуть бути іншими, такими, що відрізняються від висновків Суду.

Паралельно з провадженням Екологічного Суду Швеції у цій справі, Шведська Агенція з Радіаційної Безпеки (SSM) розглядала заявку компанії на предмет відповідності до «Закону про Ядерну Діяльність». Сьогодні вранці Агенція з Радіаційної Безпеки оголосила своє рішення уряду Швеції. Базуючись на припущенні, що галузь має «потенціал для досягнення» вимог безпеки, вони схвалили заявку на отримання ліцензії. Рішення цього органу ґрунтується на тому, що буде проводитись постійна покрокова оцінка у відповідності до «Закону про ядерну діяльність».

– Ми очікуємо, що Шведська Агенція з Радіаційної Безпеки (SSM) продовжить проведення оцінки суперечливого питання, яке стосується корозії міді, і що уряд Швеції отримає найкращу документацію, для прийняття свого остаточного рішення, — сказала Йохана Сандал.

Організація «Управління контролю за ядерними відходами» (MKG) та Шведське Товариство Охорони Природи (SSNC) будуть продовжувати стежити за дослідженнями у цій галузі, а також за аргументацію Суду і за роботою Агенції з Радіаційної Безпеки Швеції (SSM).

Джерело: mkg.se

Примітки:

[1] SKB, Шведська компанія з управління ядерним паливом та відходами, головне завдяння якої — управління шведськими ядерними та радіоактивними відходами