Атомна енергетика

Кілька простих аргументів

nuke_econom_20091005— Минуло вже 24 місяці з моменту завершення будівництва останнього реактора та включення його до енергосистеми, в глобальному масштабі! Мова йде про реактор Чернавода-2 в Румунії, будівництво якого зайняло 24 роки, і який базується на надзвичайно застарілих небезпечних технологіях. Отож, незважаючи на розмови про атомне відродження, ми лише побачили, як прокинувся один атомний зомбі, і вже минуло два роки, а атомна промисловість так і не спромоглася ні на один новий атомний енергоблок!

— За цей самий період, за останні 24 місяці, було остаточно виведено з експлуатації та закрито 3 реактори. Отож, баланс атомної енергетики становить мінус три реактори за останні два роки.

— На відміну від атомної енергетики, масово поширюється використання джерел відновлювальної енергії. В 2008 році нова додаткова потужність лише вітрової енергії досягла 27 050 МВт в цілому світі! Виходячи з того, що коефіцієнт використання потужності вітру становитиме 20%, ці вітрові турбіни, збудовані всього за один єдиний рік, вироблятимуть 47 терават-годин електроенергії кожного року. За показниками виробництва електроенергії, це еквівалентно восьми великим атомним реакторам потужністю 1000 МВт!

— Востаннє атомна промисловість була спроможна запустити в електромережу 8 великих реакторів за один рік 16 років тому! Це було в 1993 році, коли запустили 9 нових реакторів загальною потужністю 9000 МВт нової електроенергії. Тож, минуло вже 16 років з того часу, коли атомна промисловість могла виробляти стільки нової електроенергії за рік, скільки сьогодні може виробляти вітер!

— І це тільки вітер, не згадуючи про сонце, біомасу, геотермальну енергію, невеликі запаси гідроенергії… Нова додаткова потужність з усіх відновлювальних джерел енергії в 2008 році сукупно становила 40 000 МВт. З якої 6 500 МВт виробили всього за один рік під’єднані у мережу сонячні батареї (знову ж таки, порівняйте це з нулем, а радше навіть із мінус трьома реакторами за той самий період часу).

— В 2008 році в галузь відновлювальних джерел енергії було здійснено інвестиції в загальному розмірі 120 млрд. доларів США, що вдвічі більше за показник 2006 року (63 млрд.). Однак, атомна промисловість продовжує приховувати, яку кількість субсидій було спрямовано на розробку реактора, але я готовий тримати парі, що нормальний інвестор виділив би лише мізерну частку активно зростаючого бюджету відновлювальної енергії.

— І останнє зауваження щодо інвестиційних витрат. Вартість нового EPR-реактора 3-го покоління, який будують в Фінляндії, вже сягнула 5,5 млрд. євро, що перетворюється на 3 440 євро за кВт або 5 050 дол. США за кВТ встановленої потужності, і це ще не кінець історії. Американські електроенергетичні компанії оголосили оновлені цифри, що стосуються нових реакторів, і в підсумку встановили, що ціна коливатиметься між 5 000 та 8 000 дол. США за кВТ (і це все ще до фактичного початку будівництва, тож ймовірні додаткові коливання). В порівняні з цим, вітрові турбіни можна збудувати при витратах орієнтовно 1 500 дол. США за кВТ.

— Навіть якщо припустити, що коефіцієнт використання потужності вітру є в 3-4 рази меншим, ніж в атомному реакторі (такий показник може виявитися дуже оптимістичним для атомної станції), вже це робить вітер дешевшим джерелом енергії. Вітер може стати ще дешевшим, якщо врахувати витрати на паливо, технічне обслуговування та виведення АЕС з експлуатації (нормовані витрати на атомну енергію подвояться, якщо врахувати ці додаткові статті затрат).

Ян Беранек
Керівник проекту з атомної енергетики
Відділ проблем клімату та енергетики
«Ґрінпіс Інтернешнл».