Атомна енергетика

Через півроку Єгипет повідомив про аварію на ядерному реакторі

У Єгипті сталася аварія на одному з двох експериментальних ядерних реакторів. Це трапилось ще в квітні цього року, однак влада розповсюдила інформацію про інцидент лише 7 вересня.

Як повідомив глава єгипетського Управління з атомної енергетики Мухаммед аль-Кулялі, вийшов з ладу насос у системі охолодження під час роботи реактора. “Витоку радіації не відбулося, – зазначив він. – Поломка була швидко усунута”.

За його словами, аварія сталася з вини одного з інженерів, який включив реактор без відповідного дозволу, з порушенням техніки безпеки. Спеціаліст буде притягнутий до дисциплінарної відповідальності, додав аль-Кулялі.

Вперше Каїр почав розвивати свою ядерну програму в 1950-х роках. Зараз у країні діють два експериментальних реактора.

Один з них, потужністю 2 мегавати, був поставлений СРСР ще в 1958 році. На цьому блоці, розташованому в 60 км від Каїра, і стався квітневий інцидент.

Після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році ядерна програма АРЄ була заморожена. Проте вже в 1998 році у Аргентини був закуплений другий реактор потужністю 22 мегавати.

У 2007 році Єгипет оголосив про запуск під контролем Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) мирної ядерної програми, на початковому етапі якої в країні з’являться три АЕС потужністю 600 мегават кожна. Перша з них повинна вступити в дію в 2015-2016 роках.

Вартість контракту на будівництво першого реактора складає 1,5-1,8 млрд доларів.

У рамках освоєння енергії атома Єгипет уже підписав у червні 2009 року з австралійською компанією “Уорлі Парсонс” угоду про надання консалтингових послуг на суму 900 млн єгипетських фунтів (близько 160 млн доларів).

Як очікується, міжнародний тендер зі зведення АЕС в Ед-Дабан на середземноморському узбережжі (150 км від міста Олександрія) буде оголошений до кінця поточного року.

Що стосується експериментального реактора, то ще до аварії, відповідно до рекомендацій МАГАТЕ про необхідність його модернізації, Єгипет звернувся до Росії як виробника, яка вже виступила з технічними і фінансовими пропозиціями.

Зараз вони знаходяться в розробці, і найближчим часом очікується підписання контракту з однією з російських компаній про запуск реноваційної програми на дослідному блоці.

Джерело: vidgolos.com