Атомна енергетика

Громадські екологічні організації очікують від президента реакцію на аварію в Японії

Київ, 25 березня 2011 року – Сьогодні, громадські екологічні організації надіслали відкрите звернення [1] Президенту України Віктору Януковичу з проханням ініціювати обговорення планів розвитку ядерного промислового комплексу України з широким залученням громадськості, зупинити будівництво реакторів за старими технологіями та не подовжувати термін експлуатації у понад проектний термін. На думку громадських організацій існуючі плани розвитку ядерної енергетики несуть загрози економічного, технічного та екологічного характеру. Звернення підтримали 16 громадських організацій з багатьох регіонів України.

У відкритому зверненні зазначається, що події на японській АЕС «Фукусіма – 1», так само, як і трагедія на ЧАЕС 1986 року, аварія 1979 року в США та багато інцидентів на інших АЕС світу свідчать про те, що існуючі ядерні енергогенеруючі установки не можуть гарантувати безпечне функціонування а тому представляють загрозу для людини і для природи.

У цьому зв’язку громадські екологічні організації України стурбовані планами Уряду України щодо будівництва нових атомних реакторів, створених на базі науково-технічних розробок 60-х – 70-х років минулого століття, та подовження терміну експлуатації енергоблоків вітчизняних АЕС у понад проектний термін. До того ж будівництво нових потужностей ядерної енергетики загострить ситуацію з водними ресурсами України, яка за міжнародною класифікацією, вважається однією з найменш забезпечених водою країною у Європі.

Екологи просять Президента спільно з РНБОУ створити експертну групу з широким залученням громадськості та незалежних експертів для перегляду як Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, так і політики держави щодо подальшого розвитку ядерного промислового комплексу.

Екологи наголошують на тому, що події в Японії спровокували дискусії з переосмислення ролі та безпеки ядерної енергетики в світі. Країни ЄС, зокрема Франція, Німеччина, Велика Британія та Болгарія, а також інші держави вже заявили про перегляд норм ядерної безпеки в своїх країнах. Франція, серед іншого, ухвалила рішення про заміщення всіх існуючих реакторів на більш безпечні реактори 3-го покоління. Російська Федерація запроваджує додаткові заходи безпеки. Уряди Швейцарії, Венесуели та КНР призупинили свої ядерні програми. У ФРН призупинено роботу 7-ми ядерних блоків. В рамках міжнародних ініціатив, Франція та Німеччина ініціюють обговорення перспектив розвитку ядерної енергетики у групі G20.

В цій ситуації поведінка та риторика Уряду України після японської катастрофи дивує. Так, 14 березня 2011 року Прем’єр-міністр України Азаров, перебуваючи у Туреччині, заявив, що темпи розвитку ядерної енергетики України не будуть переглянуті. При цьому М.Я. Азаров навіть не згадав проблем безпеки на АЕС! На думку громадських екологічних організацій, подібні заяви є абсолютно безвідповідальними та аморальними як для країни, яка вже 25 років не може подолати наслідки катастрофи на Чорнобильській АЕС.

У зверненні також зазначається, що діюча Енергетична стратегія України на період до 2030 року яка закріплює пріоритет розвитку енергетичної галузі на ядерній енергетиці, що несе загрози національній безпеці України. Проте, запевняють екологи, є альтернативи. Досвід розвинутих країн свідчить, що ставка на енергозбереженні, зниженні енергоємності економіки та втрат всіх видів енергії може прискорити економічний розвиток, підвищити конкурентоспроможність промислового виробництва та знизити навантаження на навколишнє природне середовище.

«У той час як вся світова спільнота слідкує за розвитком трагічних події в Японії та японській АЕС «Фукусіма-1», Уряд України робить вигляд, що нічого взагалі не відбувається. Така позиція сильно дивує громадськість та викликає занепокоєння», – наголошує Ганна Голубовська–Онісімова, Президент ВЕГО «Мама-86»

«Аварії на АЕС свідчать про те, що по-перше безпечних реакторів не існує, а по-друге не можна передбачити всі можливі варіанту розвитку аварійних подій на АЕС, тому досягнути їх безпечність неможливо», – зазначає Олексій Толкачев, голова Громадського комітету національної безпеки України.

«Діюча Енергетична стратегія України передбачає будівництво 22 атомних реакторів, що несе колосальні загрози для країни, яка вже чверть століття разом з світовим співтовариством не може подолати наслідки найбільшої в історії людства техногенної аварії. Україна має переглянути свої підходи у розвитку енергетичної галузі», – говорить Денисенко Артур, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України.

[1] – Текст відкритого звернення: http://www.necu.org.ua/zvern20110325/

За додатковою інформацією звертайтесь:

Артур Денисенко
Координатор енергетичної програми
Національний екологічний центр України
Тел: +380 44 353 78 41
arthur.denisenko AT necu.org.ua
www.necu.org.ua
www.atom.org.ua
Skype: arthur.denisenko
Twitter: UkrEnergy
Facebook:Arthur Denisenko