Атомна енергетика

Експерти про японську “Фукусіму”: збувається найгірший сценарій

Наші вчені вже порівнюють наслідки аварії на “Фукусіма-1” з Чорнобилем. За їхніми словами, під загрозою зараз опинився весь світ.

Аварія на японській АЕС “Фукусіма-1” розвивається за найгіршим сценарієм. Причому не тільки для місцевих жителів, але, згідно з останньою інформацією, може мати серйозні наслідки для всього світу. За підсумками повторних замірів радіації у воді другого енергоблоку АЕС компанія-оператор аварійної японській АЕС “Фукусіма-1” TEPCO повідомила, що рівень радіації перевищує норму в 100 тисяч разів.

“Відбувається те, що було в Чорнобилі. Без сумніву цезієм буде заражена і риба, і краби, і водорості … У нас забруднена чорнобильська вода не дійшла до Києва, оскільки мулисте дно Київського моря зіграло роль поглинача радіоактивних речовин, які осіли на дні. А куди піде ця вода, треба стежити. Але далі Тихого океану вона не піде, – заявив екс-члена групи експертів ЄБРР з ЧАЕС Віктор Бар’яхтар. – У перші травневі дні 1986 року був організований контроль за молоком, і заражений продукт не потрапив до Києва. Японцям необхідно організувати такий же контроль за рибою. Поки вони заборонили вилов у місцях забруднення “.

Як відомо, раніше в неділю фахівці повідомили, що рівень вмісту радіоактивного йоду у воді на другому реакторі перевищує норму в 10 мільйонів разів. Люди, що проводили роботи на реакторі, були евакуйовані. Однак пізніше оператор “Фукусіма”спростував первинне повідомлення, заявивши, що дані про перевищення рівня радіації на АЕС в 10 мільйонів разів були помилкою.

Проте рівень радіації все одно дуже високий. Радіоактивна вода йде в Тихий океан в північно-східному напрямку. Передбачається, що заражена вода могла надійти з пошкодженого контейнера 2-го реактора. Але не виключено, що у відкрите море просто зливалася морська вода, якою намагаються остудити паливні стрижні пошкоджених реакторів. Вже є постраждалі серед ліквідаторів – троє з них отримали небезпечну дозу опромінення та радіаційні опіки, оскільки працювали, стоячи в радіоактивній воді.

“Ця дуже небезпечна концентрація, – розповіла головний науковий співробітник відділу енергетично-ядерної безпеки Інституту проблем нацбезпеки Україні Ольга Кошарна. – Йод розпадеться протягом тижня, а ось період напіврозпаду цезію-137 – 30 років. Він може зібратися в рибі і опинитися в харчовому ланцюжку”.

Українські вчені сподіваються, що небезпека радіоактивного зараження через рибу мине через 3-4 місяці (за цей період цезій виноситься з організмів), але тільки за умови, що більше на “Фукусімі” витоків не буде. А заражені продукти в Україну не потраплять, оскільки і японці, і росіяни вже ввели на митниці додаткові перевірки. До того ж в Україну надходить риба в основному з Ісландії, Норвегії та Аргентини. У суботу радіоактивні частинки з Японії в безпечній кількості виявили над Лос-Анджелесом (США).

Джерело: tsn.ua