Атомна енергетика

ЄС хоче змусити Україну перевірити безпеку своїх АЕС

ЄС хоче шляхом економічних важелів натиснути на Україну, аби змусити її перевірити безпеку своїх АЕС. У Брюсселі переконані, що стрес-тестів лише євросоюзівських АЕС недостатньо, бо для радіації не існує кордонів.

Як повідомив речник Єврокомісії з питань енергетики Ніколь Бокшталлер, нещодавно керівники держав Євросоюзу вирішили, що перевірити безпеку АЕС слід не лише в Європейському Союзі, але й у країнах-сусідах ЄС, а також інших державах світу.

У Євросоюзі розуміють, що не можуть нав’язувати власні стандарти щодо АЕС своїм партнерам, і мають намір підняти це питання в МАГАТЕ, а також на засіданні «великої двадцятки».

«Ідея полягає в тому, що Євросоюз спершу проведе перевірки на своїх АЕС, а потім у співпраці з Міжнародним агентством з атомної енергії та країнами «великої двадцятки» спробує запровадити такі ж тести в усьому світі», – каже депутат Європарламенту від «зелених» Клод Турмес.

Крім цього, Єврокомісія намагатиметься переконати сусідні держави у доцільності проведення тестів під час Конференції з питань ядерної безпеки, яка має відбутися у квітні.

За словами Турмеса, ЄС готовий діяти не лише за допомогою умовлянь. Зокрема можуть бути задіяні більш переконливі аргументи у вигляді економічних важелів впливу.

«З Україною ситуація така: Україна експортує струм до Євросоюзу, і тому Євросоюз, імовірно, може в цьому тиснути на Київ», – вважає євродепутат.

Якщо в результаті перевірки виявиться, що українські АЕС не відповідають європейським вимогам безпеки, Україну настійливо попросять модернізувати їх або ж вивести з експлуатації.

Як повідомила глава Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко, за даними дослідження НАН України 11 областей України можуть повністю покрити побутові потреби свого населення за рахунок сонця, і ще 6 – за рахунок вітроенергетики.

Однак існує думка, що людство не зможе відмовитися від атомної енергетики навіть у довгостроковій перспективі, однак при цьому повинне змінити підходи до її використання.

Джерело: tyzhden.ua