Атомна енергетика

Японія відмовляється від атома на користь відновних джерел енергії

Прем’єр-міністр Японії заявив, що країна планує відмовитись від плану, згідно з яким частка атомної енергії складала б 50%, на користь відновних джерел енергії. Наото Кан зазначає, що Японія повинна «почати з нуля» у плануванні енергетичної політики після значного руйнування атомної станції Фукусіма Даічі 11 березня землетрусом та спричиненим ним цунамі. Нині японські атомні електростанції забезпечують 30% енергії для країни, а уряд планував збільшити це число до 50%.

Упродовж прес-конференції Кан повідомив, що основою японської енергетичної політики донині були атомні станції та викопне паливо. Країна планує сконцентруватись ще на двох пунктах – на відновних джерелах енергії (енергія сонця, вітру та біомаси) і на енергозбереженні.

«Ми забезпечимо повністю безпечне виробництво атомної енергії і зосередимо максимальні зусилля на впровадженні відновних джерел. В цьому Японія значно відстала від країн Європи та США», – говорить прем’єр-міністр.

У доповіді Міжурядової групи експертів зі зміни клімату за 10 травня(МГЕЗК англ. IPCC) зазначається, що частка відновної енергії до 2050 року має сягнути показника 80%. Але за умови, що уряди провадитимуть «правильну» політику.

Наото Кан також сказав, що йому буде знижено заробітну платню, починаючи із червня і до того часу, доки не буде подолана ядерна криза Фукусіми. У такий спосіб він візьме на себе відповідальність як частини уряду, що сприяв розвитку атомної енергетики.

Компанія-оператор електростанції – TokyoElectricPowerCo(TEPCO) – близько двох місяців боролася за те, щоб реставрувати охолоджувальні системи, які перебували в критичному стані і були пошкоджені стихійним лихом. 80 тисяч людей, які живуть в радіусі 12 миль від станції, евакуйовані із власних будинків. Багато із них живуть у спортивних залах.

Майже через місяць після аварії, 10 травня, близько 100 евакуйованим було дозволено взяти деякі особисті речі із забороненої зони. Ця поїздка позначила момент, коли владні структури стали достатньо впевненими в безпечності території для відвідування, навіть для короткочасних відвідувань. Втім, місцеві жителі протягом кількох тижнів вимагали дозволу на відвідання власних домівок. Для двогодинної «екскурсії додому» евакуйованих людей підвозили спеціальними автобусами, замовленими урядом. Людей було забезпечено захисними костюмами та окулярами, масками для обличчя, а також пластиковими сумками для особистих речей, які вони планують забрати. Їм також дали дозиметри для визначення рівня радіації і рації. Всі речі, по завершенні поїздки, перевіряли на радіаційне забруднення. Планується проведення більшої кількості таких візитів, проте місцеві жителі побоюються, що ніколи не повернуться у свої домівки.

Багато людей потайки повертались у заборонену зону і днями там вештались. У зв’язку із цим влада, занепокоєна безпекою та можливістю крадіжок, створила блокпости на дорогах та запровадила штрафування починаючи із 22 квітня. У найкращому випадку люди повернуться до своїх домівок через 6-9 місяців.

Як заявив Кан, Японія змушена розробити нову енергетичну політику для доповіді в Міжнародній Агенції з Атомної Енергії в червні. Проте, чітких цифр для кожного джерела енергії він так і не надав.

Джерела: Gurdian
Для КліматІнфо переклала Глиняна Софія
Редактор: Салій Ірина