Атомна енергетика

Заява Всеукраїнського Екологічного Руху «Хортицький Форум» , Української Екологічної Асоціації «Зелений Світ», громадських організацій регіону розташування Запорізького енергокомплексу

м. Енергодар, 26 липня 2011 року

26 липня року в м. Енергодарі на другій зустрічі які проводяться НАЕК Енергоатом, намічено прокоментувати ряд матеріалів розміщених на їх сайті. Серед них Екологічна оцінка (ЕО) Комплексної зведенї програми підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій України (КЗПБ) На попередній зустрічі 17 травня 2011 р представникам НАЕК Енергоатом з боку громадських організацій поставлено ряд проблемних питань,надіслана Заява та прес – реліз. Однак, виходячи зі змісту розміщених матеріалів, вони до уваги не прийняті.

НАЕК Енергоатом Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, в своїй діяльності посилаються на затверджену ще в березні 2006 року лише Розпорядженням КМУ Енергетичну стратегію України на період до 2030 р., яка по суті не має сили Закону.

З посиланням на неї ДП НАЕК Енергоатом підготовлені вищезгадані проекти та програми Ці зустрічі та інші заходи покликані продемонструвати можливому донору – Європейському банку реконструкції та розвитку – наявність процедур погодження та підтримку населенням планів атомного відомства.

Проект звіту щодо Екологічної оцінки розроблено на вимогу потенційного кредитора з залученням закордонних та українських експертів. Користуючись відсутністю Закону України ( проект подано до ВР в грудні 2010 р) «Про ратифікацію Протоколу про стратегічну екологічну оцінку до Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище в трансграничному контексті». НАЕК Енергоатом розробив і затвердив відповідний відомчий документ в якому загальноприйняте поняття «Екологічна оцінка» привязується до окремого енергоблока атомної станції.

Як наслідок таких підходів, в наданому проекті ЕО відсутній аналіз ситуації, що склалась на Запорізькому Енергокомплексі. Цей документ не аналізує існуючих та потенційних ризиків повязаних з наміченою понадпроектною експлуатацією та розширенням діючих атомних станцій. Зрозуміло, що реалізація планів КПЗБ дасть можливість добиватись продовження експлуатації старих реакторів у понадпроектні терміни та обгрунтовувати можливість добудови нових ядерних блоків без підготовки СЕО – Стратегічної Екологічної оцінки –

З посиланням на Енергетичну Стратегію – 2030 виконано обгрунтування розширення Хмельницької АЕС на два блоки, Южноукраїнської на один та Запорізької – на два енергоблоки. На ЗАЕС розпочато підготовчі роботи – опрацьовуються варіанти розміщення нових блоків, за рішенням міської ради Енергодару захоплюються землі в заповідній прибережній полосі для персоналу АЕС, розроблено проект теплопостачання м. Запоріжжя від нових блоків, оформляється кредит на побудову ЛЕП Енергодар _ Каховка – Ісакчі. При обгрунтуванні розширення ЗАЕС на два блоки відомчим науково –технічним центром НАЕК Енергоатом запропонована прямоточно – оборотна система технічного водопостачання. Відомо, що ряд країн, серед яких США встановили терміни переходу теплових та атомних станцій на водопостачання без скиду до поверхневих водних обєктів.

Рішення щодо будівництва Запорізької АЕС свого часу було прийнято з ігноруванням існуючих на той нормативних вимог, не прийнято до уваги наявність діючої теплової станції. Крім вимог з радіаційної безпеки, порушені вимоги щодо охорони атмосферного повітря та водного законодавства.

Ще в 1982 році Рада Міністрів УРСР вимагала доопрацювати проект системи водопостачання Запорізької АЕС, виключивши фільтрацію з ставка – охолоджувача та впливи скидів на термічний і гідрохімічний режими Каховського водосховища – джерело питного водопостачання півдня України.

В 1992 році Міністерством охорони здоровя заборонені скиди відпрацьованої води в Каховське водосховище, а Мінприроди видано о припис щодо розробки заходів для переходу на безстічне водокористування.

Однак, починаючи з 2005 року Каховське водосховище використовується Запорізьким енергокомплеком в якості станційної технологічної водойми, навіть проводиться зариблення виходячи з вимог якості води для технічних потреб станції.

Розробники проекту гранично –допустимих скидів та дозволу на спеціальне водокористування станцій енергокомплексу ігнорують наявність водозаборів питної води для місцевого населення та стан всього Каховського водосховища.

Громадські організації регіону розміщення Запорізького енергокомплексу , Всеукраїнький Екологічний рух «Хортицький Форум», УЕА «Зелений Світ» вимагають від залучених вітчизняних та зарубіжних екпертів:

  • дослідити стан поверхневих вод Каховського водосховища,
  • прийняти до уваги комплекс проблем, які виникли в регіоні внаслідок діяльності всієї Нікополь-Марганець-Енергодарської еколого – економічної промислової зони
  • здійснити аналіз відповідності існуючої водогосподарської діяльності вимогам водного законодавства України.
  • визначити для затвердження з в установленому порядку розмір СЗЗ – санітарно – захисної зони для всього Запорізького енергокомплексу.

Нагадуємо, що затверджена Кабінетом міністрів Енергетична стратегія – 2030, починаючи з 2006 року зазнала різкої критики суспільства, особливо через ігнорування проблеми з водними ресурсами та станом питного водопостачання населення України.

Як наслідок Програмою економічних реформ на період 2010 – 2014 роки «Заможне суспільтво, конкурентопроможна економіка, ефективна держава» передбачено оновлення Енергетичної України до 2030 року. Для цього розпорядженням Кабінету Міністрів створена робоча підгрупа в рамках робочої групи «Модернізація паливно – енергетичного комплексу та розвиток інфраструктури» для організації коригування Стратегії.

НАЕК Енергоатом здійснює роботи по релізації програмних завдань згідно Енергетичної Стратегії – 2030, затвердженої в березні 2006 року не приймаючи до уваги намічених змін.

Володимир Бронніков, один з авторів закону про зону спостереження, який очолював громадський рух за права жителів регіону розміщення ЗАЕС, переконував своїх виборців: “Є підстави сподіватися, що не лише Енергодар, а і всі населені пункти зони спостереження, за кваліфікованого підходу, отримають кошти для свого розвитку. А це, у свою чергу, зміцнить позитивне ставлення населення до атомної енергетики, оскільки завдяки галузі поліпшаться умови проживання людей на цих територіях”.(Урядовий курєр 2007.07.12 «Під парасолькою атомних станцій»)

Однак до цього часу в законодавстві відсутнє чітке визначення «зони спостереження»

хоча зявилось поняття, “медичний моніторинг”, яким передбачався щорічний контроль впливу ядерної установки та об’єктів переробки ядерних відходів на стан здоров’я н населення – за спеціальною методикою, з використанням репрезентативної вибірки для окремих категорій населення. Залищилось нерозкритим також поняття «спеціальна соціальна інфраструктура».

Ми в черговий раз заявляємо про необхідність укладання міжобласної басейнової угоди між областями регіону розташуання Запорізького енергокомплексу – водозбірного басейну Каховського водосховища з долідженням стану Каховського водосховища його придатності для потреб питного водопостачання місцевого насселення. Лізенції Запорізькій АЕС мають розглядатись та узгоджуватись обласними радами та органами місцевого самоврядування регіону розміщення Запорізького Енергокомплексу.

Діяльність НАЕК Енергоатом, як і раніше направлена на розбудову та нарощування потужностей ядерної енергетики України з ігноруванням вимог населення, зокрема, проживаючого в регіонах розміщення АЕС та підприємств ядерної галузі.

Ми розраховуємо, що залучені до реалізації проекту вітчизняні експерти підійдуть фахово і принципово та розпочнуть розпочнуть співпрацю з громадськими організаціями та органами місцевої влади для підготовки фахового експертного висновку. В противному разі такі зустрічі втратять сенс .

Голова УЕА «Зелений Світ» М.І.Коробко

Голова координаційної ради ВЕР «Хортицький Форум» О.С. Багін

Голова Нижньодніпровської громадської басейнової ради ВЕР Хортицький Форум В.А.Сандул

Представник «Громадського руху за права жителів зони розташування ЗАЕС В.І Білицький

Голова Марганецької організації «Зелений Світ» М.Д. Вітько