Атомна енергетика

Атомна енергетика втрачає підтримку населення

Опитування громадської думки, проведене спільно Бі-бі-сі та організацією GlobeScan, показало, що атомна енергетика втрачає популярність серед населення більшості країн.

Жителі країн, де ведуться ядерні програми, стали ставитися до них набагато більш негативно, ніж у 2005 році, коли проводилося останнє подібне опитування, і тільки Великобританія і США йдуть проти течії, їх громадяни як і раніше підтримують атомну енергетику.

Більшість же населення планети вважає, що цілком можна обійтися без мирного атома, за рахунок поновлюваних джерел енергії та підвищення ефективності. В цілому лише 22% опитаних погодилися із заявою, що “атомна енергетика порівняно безпечна і є важливим джерелом електроенергії, тому нам необхідно будувати більше нових АЕС”.

Зате 71% респондентів вважає, що їхня країна “в найближчі 20 років могла б майже повністю відмовитися від атомних і вугільних електростанцій за рахунок енергозберігаючих технологій і переходу на енергію сонця і вітру”.

У цілому ж, 39% населення згодні продовжувати використовувати існуючі реактори, але не будувати нові, а 30% хотіли б заглушити всі діючі реактори.

GlobeScan проводила опитування населення 8 країн з ядерною програмою в 2005 році. Нинішнє опитування було проведено через кілька місяців після руйнівного землетрусу і цунамі в Японії, які призвели до великої аварії на АЕС Фукусіма.

Як не дивно, у самій Японії, незважаючи на наслідки катастрофи, негативне ставлення до атомної енергії в порівнянні з 2005 роком зросло лише незначно. Зате в Росії, Німеччині і навіть Франції, де традиційно атомні станції користувалися підтримкою, невдоволення ядерною енергетикою помітно зросло. І тільки Британія йде наперекір усім тенденціям, там, навпаки, зростає підтримка АЕС. Втім, порівняно високою популярністю ця галузь користується і в США, Китаї і Пакистані, залишаючись на рівні 40%.

“Відсутність впливу ядерної катастрофи на Фукусімі на громадську думку в США і Великобританії цікава вже хоча б тому, що йде врозріз із зростаючим невдоволенням щодо будівництва нових АЕС в більшості країн, – вважає голова GlobeScan Дуг Міллер.

Більшість інших опитувань виявляють аналогічні тенденції. Населення віддає перевагу будь-яким іншим способам вироблення електроенергії, ніж атомним електростанціям, навіть теплоелектростанціям, що працюють на вугіллі, а вже коли йдеться про гідроелектростанції або використання енергії вітру і сонця, то за них борються 90%.

“Більшість населення не просто вірить, що поновлювані джерела енергії в сукупності з енергозберігаючими технологіями здатні замінити вугілля і атомні реактори, – стверджує представник енергетичної групи при Грінпіс Ян Беранек, – це незаперечний факт, який отримує підтвердження з надійних джерел. Атомна енергетика – це відносно невелика галузь з величезними економічними, технічними, екологічними та політичними проблемами, і аварія на Фукусімі нагадала всьому світові про потенційний ризик атомних реакторів”.

Однак такі організації як МАГАТЕ не бачать майбутнього без атомної енергетики, оскільки попит на електроенергію зростає, а уряди насилу контролюють викиди парникових газів.

За словами генерального директора Всесвітньої ядерної асоціації Джона Рітчі, аварія на Фукусімі стала першою серйозною подією на АЕС за останні 25 років і не спричинила за собою жодної людської жертви. “Політикам слід поважати громадську думку, але їм потрібно поважати і факти, а факти говорять на користь атомної енергетики, – заявив він в інтерв’ю Бі-бі-сі. – Після Фукусіми атомні станції стануть ще безпечнішими”.

Джерело: korrespondent.net