Атомна енергетика

Перевезення радіоактивних речовин

Щороку по всьому світі відбувається близько 20 мільйонів перевезень радіоактивних речовин (що може бути або один контейнер, або низка контейнерів, що одночасно пересилаються з одного місця до іншого). Радіоактивна речовина не єдиною складовою ядерного паливного циклу. Радіоактивні речовини широко застосовуються в медицині, сільському господарстві, дослідницькій діяльності, виробництві, неруйнуючих випробуваннях і у пошуку корисних копалин.

  • Близько двадцяти мільйонів видів тари усіх розмірів, що містить радіоактивні речовини, щороку регулярно перевозяться по всьому світі громадськими дорогами, залізницею і кораблями.
  • Вони використовують надійні і безпечні контейнери. У морі вони, зазвичай, перевозяться на спеціальних кораблях.
  • З 1971 року відбулося більше 20 000 перевезень відпрацьованого палива і високоактивних відходів (понад 80 000 тонн) на багато мільйонів кілометрів.
  • Ще ніколи не відбулося жодної аварії, в якій був би ушкоджений чи протікав би контейнер із високорадіоактивними речовинами.

Щороку по всьому світі відбувається близько 20 мільйонів перевезень радіоактивних речовин (що може бути або один контейнер, або низка контейнерів, що одночасно пересилаються з одного місця до іншого). Радіоактивна речовина не єдиною складовою ядерного паливного циклу. Радіоактивні речовини широко застосовуються в медицині, сільському господарстві, дослідницькій діяльності, виробництві, неруйнуючих випробуваннях і у пошуку корисних копалин.

Регулюючий контроль перевезень радіоактивної речовини є незалежним від її передбачуваного застосування і незалежно від передбачуваного кінцевого застосування застосовуються ті самі правила техніки безпеки.

Об’єкти ядерного паливного циклу розташовані у різних частинах світу і між ними необхідно перевозити речовини багатьох видів. Багато з них ідентичні речовинам, що використовуються в інших видах промислової діяльності. Проте паливо і відходи ядерної промисловості є радіоактивними і саме ці „ядерні матеріали” викликають найбільше занепокоєння громадськості.

Ядерні матеріали перевозилися ще до пришестя ядерної енергетики більше п’ятдесяти років тому. Процедури, що використовуються, призначені для забезпечення захисту населення і навколишнього середовища. Для виробництва певної кількості електроенергії кількість ядерного палива, що вимагається, є набагато меншою за кількість будь-яких інших видів палива. Через це умовні ризики і негативні впливи на навколишнє середовище, пов’язані з перевезенням палива, значною мірою зменшуються ядерною енергетикою.

Матеріали, що перевозяться

Перевезення є невід’ємною частиною ядерного паливного циклу. Зараз працює близько 430 ядерних реакторів у 32 країнах, але видобуток урану можливий лише в декількох місцевостях. Окрім того, протягом більш як сорока років функціонування ядерної промисловості, у різноманітних місцях по цілому світі було розроблено низку спеціалізованих об’єктів для надання послуг з паливного циклу. Очевидно, що існує потреба у перевезенні речовин ядерного паливного циклу до і від цих об’єктів. Справді, більшість речовин, що використовуються у ядерному паливі, перевозяться декілька разів під час свого проходження через паливний цикл. Перевезення зазвичай носять міжнародний характер і часто відбуваються на великі відстані. Ядерні речовини зазвичай перевозяться спеціалізованими транспортними компаніями.

Термін „перевезення” вживається в цьому документі лише в сенсі переміщення речовини між об’єктами, тобто через місцевості, що є поза такими об’єктами. Більшість перевезень ядерного паливного матеріалу відбувається між різними стадіями циклу, проте, час від часу, матеріал може перевозитися між ідентичними об’єктами. Коли стадії безпосередньо пов’язані між собою (такі як видобуток і подрібнювання), іноді вигідно будувати об’єкти для різних стадій на тому ж місці, і, в такому разі, перевезення не є необхідним.

За дуже малого числа виключень, речовини ядерного паливного циклу перевозяться у твердому вигляді.

Незважаючи на те, що деякі об’єкти розміщення відходів розташовані поряд із об’єктами, які вони обслуговують, використання одного об’єкта для утилізації відходів з декількох об’єктів зазвичай зменшує негативний вплив на навколишнє середовище. Навіть у такому випадку необхідне перевезення відходів з об’єктів до місця їхньої утилізації.

Тара для ядерних ваантажів

Основним гарантуванням безпеки у перевезенні ядерних матеріалів є конструкція пакувальної тари, яка має враховувати передбачувані аварії. Основну відповідальність за це несе вантажовідправник. Перевозиться багато різних ядерних матеріалів і ступінь потенціальної небезпеки від цих матеріалів значно різниться. Було розроблено різні види пакувальної тари для визнання того, що потенційна небезпека, що зросла, закликає до більшого захисту.

Упакування типу „А” призначені для витримування незначних пошкоджень і використовуються для речовин середньої активності, таких як медичні і промислові радіоізотопи. Звичайні промислові контейнери використовуються для низькоактивних речовин, таких як U3O8.

Пакувальна тара для високоактивних відходів та використаного палива є міцними і дуже надійними контейнерами і відома як пакувальна тара типу „Б”. Вони також містять радіаційний захист від гамма і нейтронного випромінювання, навіть за екстремальних умов. Існує понад 150 видів пакувальної тари типу „Б”, і така тара більшого розміру коштує близько 1,6 мільйона доларів США за одиницю.


Лише у Франції щороку відбувається близько 750 перевезень контейнерів типу „Б”, серед 15 мільйонів перевезень, класифікованих як „небезпечний вантаж”, 300 000 з яких є певного виду радіоактивними речовинами.

Менші кількості високоактивних матеріалів (включно із плутонієм), що перевозяться літаками, будуть в тарі типу „В”, яка, у випадку пошкодження, у всіх відношеннях забезпечує ліпший захист, ніж тара типу „Б”.

Захист від радіації

Оскільки ядерні матеріали є радіоактивними, важливо забезпечити обмеження радіоактивного опромінення як тих, хто здійснює перевезення таких матеріалів, так і населення вздовж маршрутів перевезення. Пакування для ядерних матеріалів включає, за необхідності, радіаційний захист для зменшення потенційного радіаційного опромінення. У випадку деяких матеріалів, таких як зборки свіжого уранового палива, рівні радіоактивного випромінювання є незначними і жодного радіаційного захисту не вимагається. Інші речовини, такі як використане паливо і високоактивні відходи, є високорадіоактивними і використовуються спеціально розроблені контейнери із вбудованим радіаційним захистом. Для обмеження ризику під час перевезення високорадіоактивних речовин, часто використовуються контейнери подвійного призначення (захисні транспортні контейнери), які придатні як для зберігання, так і для перевезення використаного ядерного палива.

Як і у випадку з іншими небезпечними речовинами, що перевозяться, тара із ядерними матеріалами маркується відповідно до вимог вітчизняних і міжнародних норм. Ці маркування не лише позначають, що речовина є радіоактивною шляхом включення позначки радіації, проте також дають уявлення про радіаційне поле в районі тари.

Персонал, що бере безпосередню участь у перевезенні ядерних речовин, навчений вживати відповідних заходів і реагувати в екстрених випадках.

Захист навколишнього середовища

Тара, що використовується для перевезення ядерних речовин, спроектована таким чином, щоби зберігати цілісність за різноманітних умов, які можуть виникнути під час її перевезення, і щоби забезпечити, щоб будь-яке пошкодження не мало жодних суттєвих наслідків. Умови, на витримування яких випробовується тара, включають: пожежу, удар, намокання, тиск, теплоту і холод. Тара радіоактивної речовини перевіряється перед перевезенням і, коли це необхідно, очищується для позбавлення від забруднення.

Незважаючи на те, що це не вимагається нормами перевезення, ядерна промисловість віддає перевагу перевезенню радіоактивних речовин із використанням спеціалізованих, спеціально сконструйованих транспортних засобів чи суден.

Регламентування перевезення

З 1961 року Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) опублікувало рекомендаційні норми для безпечного перевезення радіоактивного матеріалу. Ці норми згодом визнали по всьому світі в якості єдиної бази як для вітчизняних, так і для міжнародних вимог безпеки перевезення в цій царині. Вимоги, що ґрунтувалися на нормах МАГАТЕ, були прийняті у близько 60 країнах, а також Міжнародною організацією цивільної авіації (ІКАО), Міжнародною морською організа