Атомна енергетика

Будівництво першої АЕС у Польщі може бути відкладено

Перша атомна електростанція Польщі буде здана в експлуатацію в 2025 році, повідомила державна енергетична компанія PGE. Водночас, переважна більшість жителів одного з популярних курортів проголосували проти будівництва реактора.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що для диверсифікації енергетичного балансу перший етап будівництва АЕС має завершитися до 2020 року. Як йдеться у новому стратегічному плані PGE, станція повинна запрацювати на повну потужність (3 ГВт) тільки в 2025 році, що спонукало польські ЗМІ припустити, що будівництво заводу може початися пізніше, ніж сподівається уряд.

Тим часом, більшість жителів в гміні Мєлно (Mielno) проголосували проти будівництва реакторів в селі Гаскі (Gaski). Як повідомило самоврядування Мєлно на своєму сайті в понеділок, 2237 із 4171 виборців проголосували проти АЕС. Явка на місцевий референдум, який відбувся у неділю, становила 57%.

Мешканці побоюються, що АЕС буде відлякувати туристів та відпочивальників. За словами бургомістра Мєлно Ольги Рошак-Пезала, близько 90% місцевих жителів заробляють на життя туристичними послугами.

Гаскі та два інші місця на узбережжі Балтійського моря – Хочево (Choczewo) і Жарновєц (Zarnowiec) – розглядаються в якості потенційних майданчиків для будівництва першої в Польщі АЕС.

Ханна Трояновська, заступник міністра економіки Польщі та відповідальна за розвиток ядерної енергетики, заявила, що референдум буде прийнято до уваги у подальшій роботі з місцевими громадами. “Проведення референдуму, який відбувся без попереднього обговорення та дискусії, без можливості надання інформації про вигоди, що випливають з таких інвестицій для жителів Гаскі, сильно послабило процес”, йдеться в повідомленні.

За даними стратегії PGE, у 2035 році енергетичний баланс Польщі скаладатиметься з атомної енергетики (приблизно 36%), генерації на бурому вугіллі (33%), відновлюваних джерел енергії (14%), газу (11%) і кам’яного вугілля (5%).

Джерело: ua-energy.org