Атомна енергетика

День перший Третього Етапу Інформаційного Антиядерного Туру навколо Южноукраїнської АЕС

11 червня 10-00, після 10-годинної подорожі прибуваємо до Первомайська. Місто, що раніше складалось з трьох міст – козацького Орлика, Богополя і Голти, за дивною волею «совєтського чілавєка» стало одним із двадцятка Первомайських, розкиданих по всій території колишнього союзу. Особливістю і, на мою думку, окрасою міста є річка Південний Буг. За містом починаються славнозвісні «мигійські пороги» , на яких неодноразово проводились і ще будуть чемпіонати з рафтингу. Природа просто чарівна, в цій місцині розташувався регіональний ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя», а також тут колись знаходилась одна із козацьких січей «Бузький Гард».

І вся ця краса опинилась перед загрозою знищення, затоплення та радіаційного забруднення. Виною цьому є розташування в безпосередній близькості Южноукраїнської АЕС.

Розташовуємось ми з нашою інформаційною акцією в Сквері Перемоги. До нас долучаються активісти із регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степового Побужжя» . Не встигаємо розставити виставку і встановити сонячний колектор, як починають підходити перші зацікавлені жителі Первомайська. Виявляють здивування, що ми спілкуємось «так гарно українською мовою» і що приїхали настільки здалеку. Місцеві жителі говорять, що рідко в них проводять подібні акції та охоче підписуються проти нових ядерних загроз в Україні. Знаходяться і прихильники ядерної енергетики, та що робити з величезною кількістю відпрацьованого ядерного палива та радіоактивними відходами, що накопичуються внаслідок діяльності атомних електростанцій, вони не знають.

Особливий інтерес серед перехожих викликає конструкція сонячного колектору. Частина людей лише чула про подібні конструкції, інші думають що це сонячна батарея і ще частина уявлення не мала «що це за штука?». Та під час акції з’явилась велика кількість прихильників встановлення сонячних колекторів, оскільки сонячної активності в регіоні більш ніж достатньо.
Зокрема, представник однієї громадської організації, що планують будувати еко-поселення, в стилі «лисячих» чи «хобітських» нір, виявив великий інтерес до сонячних водонагрівачів. Там вони планують використати по максимуму енергозберігаючі технології які зараз існують, зараз вони займаються збором інформації. Ми обмінялись з ними контактами. Тож використання сонячних колекторів для нагріву води їх дуже зацікавило. Підходило кілька місцевих «винахідників-кулібіних», що розповідали, що наша схема дуже проста і що можна було би спробувати зробити.

Порадувала також в Первомайську активність жителів, які в більшості що, підходили, були не байдужими. Місцеві журналісти теж зробили кілька сюжетів по нашій акції, тож ті жителі Первомайська, які не були на нашій акції, матимуть змогу почути про неї по місцевих новинах. Наші волонтери відвідали ми міську бібліотеку, якій передали матеріали по енергозбереженню та небезпеці ядерної енергетики. Під час нашої акції нам вдалось зібрати 220 підписів жителів м. Певомайська проти нових ядерних загроз в Україні(будівництва нових і подовження термінів експлуатації старих енергоблоків).

Не зважаючи на 34-градусну спеку, залишилися задоволеними акцією в Первомайську, засмутила інформація про те що вдома, в Рівному пронісся руйнівний ураган. Стомленні та задоволені відправляємось відпочивати, на базу «Дубровка», що розташована поблизу вже згадуваних вище Мигійських порогів – мрії кожного українського туриста-водніка. Таксі на «Дубровку» заказували…