Атомна енергетика

День третій третього етапу Антиядерного Інформаційного Туру

13 червня смт.Братське –районний центр, 5 тисяч населення. Дорога до Братського дуже погана, повністю розбита, чому і запізнюємось і прибуваємо до місця проведення акції на півтори години пізніше. Прорахувались із часом по добиранню. Місце проведення по вулиці Леніна, в самому центрі Братського мало би бути ідеальним, та людей там зовсім не має, лише учасник нашої акції Олександр Малицький, миколаївський еколог з НУО «Зелений Світ», легендарна особистість в своєму регіоні, непримиренний антиядерний борець в Миколаївському регіоні. Вирішуємо змінити дислокацію, намагаємось стати біля базару,оскільки сьогодні базарний день. Дуже важко було знайти місце, де розставити виставку.

Спека, близько сорока градусів. Люди намагаються довго на сонці не знаходитись, сховатись в холодок, і дуже неохоче до нас підходять. До того ж базар в них починається близько шостої ранку, а закінчується о 12 годині. Тож і з людьми з базару було складно. Як би я охарактеризував людей в Братському? Назагал досить пасивні. Та все ж вдалося з’ясувати, що екологічна ситуація в Братському на жаль не втішна, в братському з 1971 року діяла урановидобувна шахта. Уран видобувався методом вилуговування, як наслідок грунтові води забруднені кислотою. Люди масово бурять артезіанські свердловини, але чи не проникне забруднення і в артезіанський горизонт. Шахта на даний момент не діюча, а землі на якій знаходилась шахта рекультивовані і віддані людям під паї. Тож на місці уранової шахти люди, мають городи. Також в районі знаходилось 7 місць, де розташовувались ракетні ядерні шахти, які свого часу були підірвані та засипані бетоном і землею. Що знаходилось на момент закриття цих шахт, достеменно не відомо, і це «щось» дуже вірогідно може потрапляти в ґрунтові води. Як наслідок люди хворіють. Скаржаться на головні болі, шкірні захворювання.

Зав’язали контакти із місцевими громадськими активістами членом «Зеленого Світу» Петром Висоцьким та його внуком Андрієм Висоцьким, а також з Василем Івановичем Білодідом.

Передали матеріали по енергозбереженню та ядерній енергетиці в районну та дві шкільні бібліотеки.

Загалом жителі Братського не порадували високою активністю, та все ж конструкція сонячного колектору їх зацікавила і можливо скоро ми почуємо про досвід ефективного використання сонячних колекторів на Миколаївщині.