Атомна енергетика

Реактор на українській АЕС можуть зупинити більш ніж на рік

Експлуатацію першого блоку Південно-Української атомної електростанції (ПУАЕС-1) буде продовжено у понадпроектний термін лише за умови виконання всіх заходів з підвищення безпеки. За оцінками Державної інспекції ядерного регулювання України дана процедура може розтягнутися навіть до двох років.

Таку думку вчора в ході засідання Громадської ради при Держатомрегулюванні висловив перший заступник голови регулятора, головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Михайло Гашев.

Він нагадав, що відповідно до рішення Колегії Держатомрегулювання пропонується призупинення роботи енергоблоку №1 ВП “Южно-Українська АЕС”, термін експлуатації якого завершився 31 грудня 2012 року.

“Зараз, згідно рішення Колегії від грудня 2012 року ми сказали першому блоку Південно-Української атомної станції: “Ні, дорогі мої, ви всього 28 років пропрацювали до кінця паливної кампанії, а далі станете та будете стояти, доки не виконаєте всі заходи з підвищення безпеки. Рік будете стояти – рік, два будете стояти – два. В нас є приклад, далеко ходити не треба, – до продовження терміну експлуатації перший енергоблок Рівненської АЕС простояв більше 400 діб, тобто 1,5 роки, доки не виконав всі заходи із підвищення безпеки”, – сказав представник регулятора.

За інформацією Михайла Гашева, 356 днів простояв 5 блок Нововоронежської АЕС в Росії перед тим, як продовжити роботу, а в США один з 24 продовжених блоків простояв 2,5 роки.

Втім, чітких термінів виконання запланованих заходів з підвищення безпеки ПУАЕС-1 в Держатомрегулюванні досі не знають. За словами першого заступника регулятора, наразі експлуатуюча організація НАЕК “Енергоатом” показує, що їм потрібно як мінімум 250 діб на виконання заходів. “А я думаю, що більше. Можливо, рік або два. І будуть стояти, доки не виконають заходи”, – запевнив він.

Як повідомлялось, віце-президент “Енергоатома” Олександр Шавлаков пояснював, що компанія не встигла виконати додаткові 50 заходів щодо підвищення безпеки відповідного енергоблоку, які Держатомрегулювання доручило виконати після аварії на японській АЕС “Фукусіма-1”.

Нагадаємо, що у грудні 2010 року колегія Держатомрегулювання на 20 років продовжила терміни експлуатації першого і другого блоків Рівненської АЕС.

Довідка “Української енергетики”:

ВП “Южно-Українська АЕС” з трьома енергоблоками ВВЕР встановленою потужністю 1000 МВт розташована в Миколаївській області. Перший енергоблок введено в експлуатацію 31 грудня 1982 року, другий – 6 січня 1985 року, третій – 20 вересня 1989 року.

Ірина Петренко, “Українська енергетика”