Атомна енергетика

Витрати EDF на атомні електростанції підстрибнули через інвестиції у безпеку

Витрати «Electricite de France SA» на виробництво атомної енергії зростають оскільки інвестиції необхідні для підтримання у безпечному стані старіючі реактори наступні два десятиліття можуть сягнути 90 мільярдів євро ($123 млрд.), зазначив державний аудитор.

“Виробничі витрати існуючого парку атомних установок зростають у середньостроковій перспективі», – зазначила Рахункова палата Франції в оприлюдненому сьогодні звіті до парламенту. Вони вже зросли на 21 відсоток протягом останніх трьох років.

Орган закликав до «швидкого» рішення питання того, як довго реактори EDF повинні працювати, щоб дозволити паризькій компанії планувати майбутні витрати, котрі за її словами «значно» зростуть до 2017 року і коштуватимуть більше, аніж очікувалося.

Цей звіт знаменує епоху, коли контрольований державою оператор 58 ядерних реакторів, вийшов на роздоріжжя. За декілька тижнів уряд готується анонсувати закон про енергетику, який міг би зменшити залежність Франції від атомної енергетики. Президент Франсуа Олланд зобов’язався до 2025 року скоротити виробництво електроенергії атомними станціями з 75 до 50 відсотків від загального обсягу електроенергії, що виробляється у країні.

Законодавці попросили аудитора оприлюднити витрати EDF на виробництво електроенергії , аби порівняти їх з іншими видами енергії на зразок відновних, долю яких Франція хоче збільшувати.

Вартість виробництва електроенергії зросла до 59,8 евро за мегаватт-годину у 2013 з 49,6 євро за мегаватт-годину у 2010 р. За даними звіту протягом цього періоду витрати на 58 атомних енергоблоках збільшилися на 118 відсотків.

Витрати на демонтаж

Більш високі витрати на виробництво були спричинені зростанням експлуатаційних витрат EDF , а також передбаченими коштами на майбутній демонтаж атомних установок і утилізації відходів, зазначив аудитор.

Інвестиційні потреби EDF оцінюються на рівні 62,5 млрд євро у період з 2011 по 2025 рр., де, за словами доповідача, половина витрат буде направлена на безпеку у період з 2014 по 2025 рр. Капіталовкладення на більш тривалий період до 2033 р. оцінені у розмірі 90 млрд. євро, якщо всі 58 реакторів EDF отримають дозвіл на експлуатацію більше 40 років.

Очікується, що компанія заробить 2,03 євро за акцію цього року, на 2 відсотки менше порівняно із минулим роком згідно даних, зібраних Bloomberg за оцінками аналітиків. Це трохи краще, аніж середній спад у 2,6 відсотка індексу Euro Stoxx Utilities Index. Акції трохи змінились при 27.60 євро станом на 11:11 у Парижі сьогодні.

За словами аудитора витрати на заходи, яких вимагає французький регулятор з питань атомної енергетики після аварії на «Фукусімі» (Японія) три роки тому, коштуватимуть близько 11 мільярдів євро, починаючи з цього року і до 2025. Зусилля щодо приведення рівня безпеки на існуючих реакторах до моделей нового покоління коштуватимуть іще 1,6 млрд. євро на рік протягом того самого періоду.

Захоронення відходів

Аудитор наголосив на невизначеності щодо майбутніх витрат на демонтаж атомних установок і глибоке геологічне захоронення радіоактивних відходів.

Збільшення витрат на демонтаж деяких установок, що вже проводиться у даний час, «викликали стурбованість» стосовно витрат на такий вид операцій у майбутньому, сказано у звіті, з посиланням на можливі зростання в поточній оцінці 34,4 млрд. євро.

Державні витрати на наукові дослідження і безпеку атомної енергетики зросли на 14 відсотків у період між 2010 і 2013 рр. до 732 млн. євро і більше не покриваються з бюджету за рахунок коштів, отриманих від податку на атомні установки, говориться в доповіді.

За оцінками EDF їй доведеться витратити 55 мільярдів євро на свої 58 реакторів до 2025 року, аби відновити, продовжити термін експлуатації та покращити рівень безпеки.

Звіт того ж самого аудитора, опублікований у 2012 р., виявив, що витрати EDF на вироблення електроенергії зростуть з 38,20 євро до 54,20 євро за мегават-годину у 2025 р. в залежності від того, як вести розрахунок, порівняно із зростанням з 33,40 євро до 49,50 у 2010 році.

Автор: Тара Патель
tpatel2@bloomberg.net
27 травня 2014 року

Контактні дані редакторів, відповідальних за випуск статті: Уїлл Кеннеді wkennedy3@bloomberg.net, Тодд Уайт, Джеррльд Колтон