Атомна енергетика

Двадцять компаній з відновлюваних джерел енергії позиваються до суду на ядерний план уряду Великобританії

british_nuclear_plantБлизько 20 європейських компаній і об’єднань з відновлюваних джерел енергії готуються до подання колективного судового позову на рішення ЄС, яким Великобританії надається дозвіл побудувати атомні реактори на АЕС “Хінклі-Пойнт” [Hinkley Point]”,- повідомив вчений, що очолює акцію.

У зв’язку з цим близько 70 провідних британських експертів і вчених у сфері енергетики готуються подати позов до суду проти уряду Великобританії, який вони звинувачують у приховуванні важливих документів, які стосуються проекту вартістю 19 млрд євро”, – повідомив “Montel” Пол Дорфман [Paul Dorfman] з Інституту енергетики Університетського коледжу Лондона.

Прогнозовані юридичні проблеми підтвердилися після того, як Європейська Комісія минулого тижня опублікувала своє рішення, яке вперше було оголошено в жовтні, яким вона затвердила виділення урядом Великобританії коштів французькій енергетичній компанії “EDF” для будівництва двох реакторів потужністю 1,6 ГВт на південному заході Англії.

Це сталося після того, як уряд Австралії підтвердив минулого тижня свій намір подати окремий позов проти ЄС через затвердження проекту, який затримуватиме будь-яке остаточне рішення, крім Парламентських виборів у Великобританії, які пройдуть в травні”, – повідомили ЗМІ.

Особи, незгодні з цим рішенням, повинні до кінця березня подати судовий позов і, хоча Дорфман відмовився назвати компанії з відновлюваних джерел енергії, що долучилися до позову, пославшись на те, що переговори все ще тривають, за його словами “немає жодних сумнівів”, що позов буде подано.

Викривлення ринку

Великобританія збирається гарантувати позику для фінансування проекту і сплачувати фіксовану мінімальну ціну (“договірну ціну” в розмірі 92,5 фунтів стерлінгів за 1 МВт) за електроенергію, що вироблятиметься, протягом 35 років, що вдвічі перевищує ринкові тарифи.

Компанії з відновлюваних джерел енергії збираються в Європейському суді довести, що це може призвести до серйозного викривлення ринку і підірвати досягнення мети ЄС із збільшення частки відновлюваних джерел енергії до 20% від загального обсягу енергетичного ринку у 2020 році.

“Якщо цей проект все ж таки буде реалізовано, то, як у Великобританії, так і в інших країнах ЄС ми станемо свідками істотного розвитку атомної енергетики, ціною якому стане занепад відновлюваної енергетики”, – сказав Дорфман.

За допомогою цього позову вчені та експерти з енергетики, професори британських університетів та інші учасники Ядерної консалтингової групи [Nuclear Consulting Group], заснованої Дорфманом для “оскарження” ядерної політики Великобританії, хочуть примусити Міністерство енергетики та зміни клімату Великобританії (DECC) оприлюднити важливу інформацію, яка за словами Дорфмана сильно вплинула на позицію уряду щодо проекту “Хінклі-Пойнт”.

Міністерство енергетики та зміни клімату відхиляє вимоги щодо забезпечення свободи інформації і відмовляється продемонструвати документи, які містять дослідження, проведені консалтинговими фірмами “KPMG”, “P?yry”, “Redpoint”, “Oxera” і “LeighFisher” щодо “потенційних обмежень конкуренції і внутрішнього ринку”, – сказав Дорфман.

Після повідомлення в жовтні про схвалення ЄС державної допомоги для Великобританії з метою фінансування будівництва реакторів на АЕС “Хінклі-Пойнт” Альмунія Хоакін, Європейський комісар з питань конкуренції, стверджував, що ядерний план не призведе до “будь-якого неправомірного викривлення ринку”.

Втім за словами Дорфмана “директивний документ ЄС має істотні прогалини”, які “не призводять до будь-яких істотних змін у договорі”.

Джерело: montel.no