Атомна енергетика

Укладення угоди щодо будівництва атомної електростанції “Хінклі-Пойнт” знову затримується

hinkley_pointНаглядовий орган британського парламенту відмовився від планів розглянути проект будівництва атомної електростанції “Хінклі-Пойнт C” [Hinkley Point]. Прогнозується, що угоду про надання державного фінансування не буде укладено до парламентських виборів в травні.

Французька енергетична компанія “EDF”, яка будуватиме два реактори вартістю 24 млрд фунтів стерлінгів у графстві Сомерсет [Somerset], заявила, що вона все ще сподівається на остаточне оформлення угоди до кінця березня. Крім проведення переговорів з Міністерством фінансів про надання фінансової гарантії з метою гарантування реалізації проекту, “EDF” повинна остаточно оформити відповідні угоди з інвесторами з Китаю та інших країн.

Втім, за словами Маргарет Ходж [Margaret Hodge], голови депутатської групи, що перевіряє державні витрати, Комітет з нагляду за використанням державних коштів Палати общин вже не сподівається на розгляд угоди до виборів. Комітет планував зайнятися вивченням угоди протягом декількох найближчих місяців.

“На нашу думку вони навряд чи укладуть угоду до виборів,” – сказала пані Ходж. “Рахункова палата Великобританії заявила, що така можливість виглядає все менш імовірною”.

Тім Йео [Tim Yeo], голова комітету з питань енергетики, заявив, що будь-які подальші затримки у реалізації проекту викликатимуть “сильну стурбованість” серед тих, хто вже протягом тривалого проміжку часу підтримує атомну енергетику у Великобританії. “Буде справжнім розчаруванням, якщо робота над проектом відновиться лише після виборів. Нам не потрібна ще одна причина для сумнівів”, – сказав він.

“Хінклі-Пойнт C” повинна стати першою атомною електростанцією, побудованою у Великобританії за ціле покоління. Але її постійно переслідують проблеми, які не в останню чергу пов’язані з відмовою від проекту з боку партнера “EDF” – компанії “Centrica” – два роки тому.

Коли “EDF” уклала угоду з урядом Великобританії на будівництво об’єкта в жовтні 2013 року, компанія заявила, що вона сподівається на остаточне підписання угоди з боку інвесторів, які фінансують майже половину вартості проекту, до літа 2014 року.

Відставання від цього графіка було зумовлено оінкою державної допомоги, яке тривало цілий рік і проводилося Європейською комісією. Європейська комісія затвердила цю державну допомогу в жовтні.

Потенційними партнерами “EDF” за проектом “Хінклі-Пойнт” є китайські компанії “China General Nuclear Power Corp” і “China National Nuclear Corp”, французька компанія “Areva”, а також “Saudi Electric” і декілька пенсійних фондів.

Китайські енергетичні компанії, які конкурують між собою, не погоджувалися з їх точними частками в проекті. Обидві компанії наполягали на значній частці контрактів в каналі постачання, що затримувало переговори. Втім, як видно сьогодні, ця вимога була виконана.
Вони також зацікавлені інвестувати в запропоновані проекти з будівництва реакторів в м. Бредвелл [Bradwell] (графство Ессекс [Essex] і м. Сайзуолл [Sizewall] (графство Суффолк [Suffolk].

Ще одна затримка пов’язана з проведенням урядом Великобританії перевірки остаточної інформації щодо державних субсидій та інвестиційної гарантії під конкретний інфраструктурний проект.

Міністерство енергетики та зміни клімату відмовилось назвати дату укладення будь-якої угоди, заявивши, що це – справа компанії. “EDF, як і раніше, очікує, що електростанція буде введена в експлуатацію приблизно в 2023 році”, – сказав він.

Якщо переговори будуть перенесені з березня на більш пізню дату, вони відбуватимуться протягом періоду “паранджі”, під час якого робота британського уряду зупиняється.

Компанія “EDF” заявила, що вона “завзято працює з урядом Великобританії над остаточним укладенням угод про будівництво атомної електростанції “Хінклі-Пойнт C” і досягає значного прогресу за всіма напрямками для остаточного оформлення документів до кінця березня 2015 року”.

Інвестори вимагатимуть від компанії звіту про виконану роботу за проектом під час зборів, присвячених обговоренню результатів за рік, які заплановано на 12 лютого.

Нові атомні електростанції розглядаються урядом як життєво важливі для недопущення банкрутства Сполученого Королівства і досягнення амбіційних цілей з скорочення викидів вуглецю. Атомна електростанція “Хінклі-Пойнт” може забезпечити електроенергією понад 5 мільйонів будинків і створити більше 25 000 робочих місць.

У Великобританії реалізуються два інших атомних проекти. У грудні Міністерство фінансів підписало угоду про співпрацю з компаніями-забудовниками “NuGen”, “Toshiba” і “GDF Suez” щоб допомогти їм отримати доступ до програми фінансування будівництва нового реактору на АЕС “Мурсайд” [Moorside] неподалік атомного комплексу “Селлафілд” [Sellafield] в графстві Камбрія [Cumbria], але на остаточне інвестиційне рішення раніше 2018 року очікувати не варто.

Також є плани щодо будівництва нового реактора на АЕС “Уілфа” [Wylfa] на острові Англсі [Anglesey]. У 2012 році компанія “Hitachi” за 700 млн фунтів стерлінгів викупила об’єкт, який раніше належав німецьким енергетичним концернам “Eon” і “RWE”.

Всі програми сподіваються отримати доступ до державних субсидій, спрямованих на сприяння розвитку низьковуглецевої енергетики за допомогою “контрактів на різницю цін”, які, по суті, забезпечують гарантовану ціну на електроенергію, яка виробляється АЕС.

Згідно з угодою, укладеною з урядом, компанія “EDF” має отримувати 92,50 фунти стерлінгів за одну мегават-годину протягом 35 років.

Втім зростає стурбованість з того приводу, чи є така пропозиція оптимальним співвідношенням ціни і якості для платників податків, враховуючи нещодавнє падіння цін на нафту.

За словами пана Йео “Хінклі-Пойнт” є довгостроковим проектом, який не став менш вигідним через тимчасові коливання цін на нафту.

Пол Флінн [Paul Flynn], член парламенту від лейбористської партії, нещодавно влаштував справжній допит серу Ніколасу Макферсону [Nicholas Macpherson], постійному заступнику міністра фінансів, під час слухання в комітеті з зв’язків з громадськістю. “Ви погодилися укласти договір в той час, коли ціни на паливо падають … ??щоб гарантовано отримати ціну в розмірі 92,50 фунтів стерлінгів за одну мегават-годину. Ця ціна вдвічі перевищує діючі тарифи на електроенергію”, – сказав він “Чи можна це назвати розумним плануванням?”
Сер Ніколас назвав це “хорошим запитанням” і пообіцяв переказати його комітету.
Додаткова доповідь Люсі Хорнбай [Lucy Hornby] в Пекіні

Хід реалізації проекту “Хінклі-Пойнт”

Липень 2006 року – отримано зелене світло на будівництво нових атомних реакторів у Великобританії. Міністри опублікували огляд енергетичної галузі, в якому йдеться про те, що атомна енергетика могла б “істотно посприяти” досягненню цілей енергетичної політики, але будівництво нових реакторів повинно фінансуватися приватними інвесторами.

Вересень 2008 року – “EDF” погоджується придбати компанію “British Energy”, якій належало вісім британських АЕС, за 12,5 млрд фунтів стерлінгів.

Квітень 2009 року – Хінклі-Пойнт представлено в якості одного з 11 потенційних об’єктів для будівництва атомних електростанцій нового покоління.

Травень 2009 року – “Centrica” повідомляє про укладення угоди з “EDF” на будівництво нових атомних електростанцій у Великобританії після придбання міноритарного пакету акцій (20%) в капіталі компанії “British Energy”.

Жовтень 2011 року – “EDF” представляє план будівництва нового реактора на АЕС “Хінклі-Пойнт С”.

Лютий 2013 року – “Centrica” розірвала партнерську угоду з “EDF” і відкликала 200 млн фунтів інвестицій, посилаючись на зростання витрат і затримки.

Жовтень 2013 року – уряд погоджується надати “EDF” і потенційним партнерам з Китаю гарантовану “договірну ціну” в розмірі 92,50 фунтів стерлінгів за 1 МВт-год електроенергії, яка вироблятиметься АЕС в графстві Сомерсет, на 35-річний період.

Грудень 2013 року – уряд Великобританії схвалює енергетичний закон, що передбачає мільярди фунтів інвестицій в розвиток низьковуглецевої енергетики, включаючи атомну енергію.

Жовтень 2014 року – Великобританія отримує дозвіл Європейської комісії на фінансування проекту “Хінклі-Пойнт” після дослідження державної допомоги Європейською комісією, що тривало рік.

Автор: Джим Пікард [Jim Pickard], головний політичний кореспондент
Джерело: ft.com