Атомна енергетика

Більшість французьких атомних електростанцій повинні бути закриті через загрозу терористичної атаки з використанням безпілотних літальних апаратів

Атомна електростанція "Cattenom" . Вінсет Кесслер/Reuters

Атомна електростанція “Cattenom”. Вінсет Кесслер/Reuters

“Створити нестабільну ситуацію на атомній електростанції можна без докладання особливих зусиль. Атомна електростанція має достатньо енергії, щоб знищити саму себе. Вивести атомну електростанцію з стабільного стану можна за допомогою безпілотних літальних апаратів”.

З приголомшливою простотою Джон Лардж [John Large] пояснює, яким чином безпілотні літальні апарати можуть бути використані для скерування терористичних атак на атомні електростанції. Спочатку один з таких безпілотних літальних апаратів виводить з ладу розподільчу мережу, яка обслуговує станцію, позбавляючи об’єкт електроенергії і роблячи його залежним від дизельних генераторів, що забезпечують охолодження реактору, який виробляє до 1000 мегават електроенергії – це цілком достатньо, щоб освітити половину Парижа. Потім генератори легко знищуються безпілотним літальним апаратом, що несе на собі невеликий заряд вибухівки. Пан Лардж вважає, що за відсутності електроенергії, необхідної для охолодження радіоактивного палива, пройде приблизно 30 секунд перед тим, як паливо почне плавитися. Це може призвести до потенційних витоків радіоактивних відходів.

З цієї ж самої причини відбулося плавлення палива на АЕС “Фукусіма” в Японії – вона була пошкоджена цунамі в березні 2011 року. Але потенційним терористам не знадобиться викликати землетрус. Все, що їм буде потрібно – це лише точно скерувати декілька безпілотних літальних апаратів, що перебувають у вільному продажі, із невеликими зарядами вибухівки. Торік польоти безпілотних літальних апаратів було зафіксовано над щонайменше 13 атомними електростанціями у Франції. Востаннє про подібні випадки повідомлялося 3 січня, коли два літальних апарати було помічено над ядерним об’єктом у м. Ножан-сюр-Сен [Nogent-sur-Seine] в північно-центральній Франції.

Активісти стверджують, що уряд заборонив повідомляти про будь-які нові польоти безпілотних літальних апаратів. Цікаво, що фотографії, які підтверджують польоти безпілотних літальних апаратів поблизу електростанцій, так ніде і не з’явилися. Цей факт викликає занепокоєння серед експертів.

“Немає жодної фотографії. Це дуже підозріло”, – говорить Жан-Люк Форньє [Jean-Luc Fornier], компанія якого конструює і використовує безпілотні літальні апарати в медіа-індустрії. “Якби в нас було декілька фотознімків, ми могли б сказати, хто може управляти апаратами”. Форньє припускає, що польоти над об’єктами, про які йде мова, можуть мати три можливих пояснення: це був безвинний жарт, акція протесту проти атомної енергетики або тренування терористів. За даними Національного науково-дослідного агентства Франції Генеральний секретар з питань оборони “виділяє 1 млн євро для фінансування науково-дослідних проектів щодо виявлення, ідентифікації і нейтралізації малих безпілотних літальних апаратів”.

За словами пана Ларджа з інженерно-консультаційної компанії “Large & Associates” (м. Лондон), до якого Грінпіс Франції звернувся із проханням проаналізувати і підготувати доповідь щодо різкого зростання кількості польотів безпілотних літальних апаратів над ядерними об’єктами, “неприйнятний” ризик, пов’язаний з використанням безпілотних літальних апаратів для здійснення терористичних атак, означає, що велика кількість атомних електростанцій в Європі, більшість з яких знаходиться у Франції, повинна бути закрита.

Він надає консультації з питань ядерної безпеки урядам багатьох країн світу і вважає, що їм слід переглянути ризики і переваги від атомної енергії через підвищений ризик терористичних атак на ядерні об’єкти з використанням сучасних апаратних засобів, які перебувають у вільному продажу, наприклад, безпілотних літальних апаратів. “Якщо ризик з огляду на проект, вік або місцезнаходження атомної електростанції є неприйнятним, урядам варто розглянути можливість закриття таких електростанцій”, – говорить він. “Сьогодні стан більшості атомних електростанцій у Франції є незадовільним. Електростанції інших європейських країн є застарілими і потребують оцінки їхнього стану з огляду на ці ризики”. “Заборона безпілотних літальних апаратів тільки стимулюватиме чорний ринок безпілотних літальних апаратів”, – додає пан Лардж. Краще закрити деякі електростанції, ніж наражатися на ризик плавлення ядерного палива.

75% своєї електроенергії Франція виробляє за допомогою 59 атомних реакторів – це більше, ніж будь-яка інша країна. Терористична загроза істотно зросла після січневих нападів терористів у Парижі. У конфіденційній доповіді пана Ларджа йдеться про те, що польоти безпілотних літальних апаратів над ядерними об’єктами можуть нести в собі серйозну загрозу, якщо потраплять до рук терористів, можуть долати систему захисту електростанцій, не обладнану технологією для боротьби з рухливими повітряними об’єктами. “Атомні електростанції були спроектовані таким чином, щоб запобігти нещасним випадкам. Ніхто навіть не думав над тим, щоб обладнати їх засобами захисту від терористичних атак”.

За даними Головного управління цивільної авіації Франції, починаючи з 2012 року (з моменту набрання чинності відповідним законодавством) було видано 1300 дозволів на безпілотні літальні апарати, але їх цілком можна придбати без дозволу на вулиці або в мережі Інтернет. Хоча комерційні безпілотні літальні апарати стали популярними серед любителів і бізнесу та використовуються в різних цілях – від доставки товарів до реклами, п. Лардж хоче привернути увагу до нової загрози для стратегічно важливих будівель і споруд, які можуть стати мішенню терористичних атак. Минулого місяця політ безпілотного літального апарату був зафіксований над Єлисейським палацом. Цього тижня ще мінімум п’ять безпілотних літальних апаратів було помічено над визначними пам’ятками Парижу. Поліції не вдалося встановити осіб, які керували ними. “Деякі з цих безпілотних літальних апаратів можуть бути доволі високотехнологічними”, – говорить пан Лардж. “Є безпілотні літальні апарати, які просто зараз можна придбати в магазинах, але, що більш важливо, є фанати-любителі, які власноруч створюють ці безпілотні літальні апарати, і деякі з них справді вражають. Вони можуть стати новою загрозою, якщо опиняться в руках зловмисників”.

Керолайн Бєйлон [Caroline Baylon], експерт з питань кібербезпеки Королівського інституту міжнародних справ “Chatham House”, яка займається дослідженням безпілотних літальних апаратів, погоджується: “Польоти літальних безпілотних апаратів у Франції вказали на той факт, що проектами атомних електростанцій не передбачено їхнього захисту від терористичних атак з використанням безпілотних літальних апаратів. Це тому, що безпілотні літальні апарати є непомітними для звичайних радарів. Це великий ризик”. “Сучасні реактори можуть витримувати потужний зовнішній вплив, включаючи вплив від удару об них літаків або ракет, – так вважає д-р Майкл Блак [Michael Bluck], член Центру ядерних технологій Імперського коледжу Лондона, – але старі конструкції можуть бути менш стійкими”. “Вони проектувалися без урахування терористичних атак, хоча цей ризик завжди зберігався”, – говорить він. “З іншого боку, головним завданням кожного, хто будує реактор, полягає в тому, щоб не допустити цього. Як правило, доходять висновку, що нанести такий удар вкрай складно”.

Прес-секретар Головного управління цивільної авіації не зміг прокоментувати ризики щодо безпеки, пов’язані з безпілотними літальними апаратами, але повідомив, що Міністерство оборони розробляє законодавство стосовно використання безпілотників і загрози атомним електростанціям через минулорічні польоти безпілотних літальних апаратів. Міністерство не змогло на прохання журналістів прокоментувати це законодавство, але Яннік Русселе [Yannick Rousselet] (Грінпіс Франції) каже, що солдати мають право збивати безпілотні літальні апарати, але не тоді, коли вони пролітають над електростанціями, оскільки це може завдати шкоди останнім”. “Вони мають дозвіл, щоб зробити це, але, насправді, це практично неможливо”, – говорить він.

Орельєн Кассуто [Aur?lien Cassuto], директор з комунікацій електроенергетичної компанії “?lectricit? de France (EDF)”, який управляє реакторами країни, заперечує наявність небезпеки, переконуючи, що “атомні електростанції у Франції були спроектовані з урахуванням потужних зовнішніх впливів”.

На думку Русселе уряд недооцінює загрозу. Він каже, що Грінпісу стало відомо про нові польоти безпілотних літальних апаратів 28 січня перед тим, як уряд заборонив повідомляти про нові випадки. На думку п. Ларджа, небезпека зберігається: “Проблема полягає в тому, що ці атомні електростанції є дуже привабливими цілями, оскільки люди сприймають ядерну небезпеку ще гірше, ніж смерть. Також ці електростанції є привабливими мішенями з психологічної точки зору, оскільки вони можуть викликати масовий інтерес громадськості”.

Автори: Кетрін Філліпс і Конор Геффі
Першоджерело: http://www.newsweek.com/2015/03/06/most-french-nuclear-plants-should-be-shut-down-over-drone-threat-309019.html