Атомна енергетика

Через незадовільний рівень безпеки на Южно-Українській АЕС зупинили роботу енергоблоку № 2

yuaesdДержавна інспекція ядерного регулювання не продовжила ліцензію для енергоблоку № 2 Южно-Української АЕС, посилаючись на його невідповідність вимогам ядерної безпеки. Про це йдеться у постанові Колегії Держатомрегулювання від 30 квітня 2015 року.

На енергоблоці № 2 ЮУ АЕС виявлено 33 відхилення від норм та правил ядерної та радіаційної безпеки, без усунення яких подальша робота блоку неможлива. Проте оператор АЕС – ДП НАЕК «Енергоатом», планує усунути таку значну кількість відступів вже до грудня цього року. Заява «Енергоатому» викликає стурбованість громадських організацій, оскільки під тиском «холодної зими» та відсутності додаткового плану дій у разі неможливості експлуатації енергоблоку, його можуть підключити до мережі без завершення всіх обов’язкових заходів.

«Очевидно, що за такої кількості відхилень робота старого атомного енергоблоку є небезпечною, – говорить координатор мережі CEE Bankwatch Network в Україні Ірина Головко. – Підвищити безпеку блоку, що відпрацював заплановані 30 років, до належного рівня неможливо».

Під час засідання Колегії Держатомрегулювання 30 квітня представник «Енергоатому» повідомив, що блок є в балансі генерації електроенергії на зиму 2015-2016 років. Це означає, що енергетики розраховують на відновлення роботи блоку вже через сім місяців. Такий термін є дуже коротким для повноцінного виконання запланованих заходів, тому вже зараз уряд має готувати запасний план дій на випадок, якщо енергоблок не відповідатиме вимогам безпеки.

«Більшість українських атомних реакторів відпрацювали свій термін, тому уряд має усвідомити, що їх доведеться закривати з міркувань безпеки, тимчасово чи постійно, – пояснює пані Головко. – У ситуації, коли не існує альтернативного плану енергозабезпечення країни, Держатомрегулювання перебуватиме під тиском ухвалення рішення про продовження роботи енергоблоку без повноцінного обґрунтування його безпеки».

На жаль, в Україні роботу енергоблоків продовжують у понадпроектний термін не виконавши усіх необхідних заходів підвищення безпеки та без достатніх на те обґрунтувань. Так, наприклад, у 2013 році Держатомрегулювання продовжила експлуатацію енергоблоку №1 ЮУ АЕС. Про це свідчить дослідження незалежних експертів, які проаналізували звіт про стан корпусу реактора цього блоку.

«Енергоблок № 1 зупинили для виконання заходів з підвищення безпеки у березні 2013 року на 282 доби. Станом на грудень 2012 року, коли Держатомрегулювання розглядала питання про понадпроектну експлуатацію енергоблоку, на ньому було виконано лише 8 з 58 таких заходів, – розповідає експерт НЕЦУ Тетяна Вербицька. – У жовтні 2013 року 38 обов’язкових до виконання заходів реалізовано не було».

За сім місяців на енергоблоці № 1 ЮУ АЕС виконали лише 12 заходів з підвищення безпеки (з запланованих 50). Ймовірно, «Енергоатом» не зможе усунути 33 відхилення від норм і правил ядерної та радіаційної безпеки на енергоблоці № 2 протягом запланованого періоду. Тобто у грудні цього року енергоблок не буде готовий до безпечної понадпроектної експлуатації.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Ірина Головко
координатор CEE Bankwatch Network в Україні
Тел.: +38 (050) 647 6700
iryna AT bankwatch.org

Тетяна Вербицька
експерт Національного екологічного центру України з енергетичної політики
Тел.: +38 (093) 775 0580
tanya AT necu.org.ua