Атомна енергетика

Вартість акцій австралійського уранового рудника, що належить компанії “Rio Tinto”, впала вдвічі

ft-articleКомпанія “Rio Tinto” припинила фінансування проекту з розширення одного найбільших у світі уранових рудників, що призвело до падіння вартості акцій в її дочірній компанії “Energy Resources of Australia”, яка окремо зареєстрована на фондовій біржі, майже вдвічі.

Рішення австралійсько-британської гірничопромислової компанії ще раз підкреслює труднощі, на які наражається ядерна промисловість після аварії, яка сталася в результаті розплавлення активної зони реактора на атомній станції “Фукусіма” [Fukushima] в 2011 році, що змусило Японію законсервувати 43 свої діючі реактори.

Після рекордного стрибка до 137 дол. США за фунт у 2007 році, ціни на уран впали до 35 дол. США за фунт – ціна, за якої більшість гірничопромислових компаній втрачають кошти, і нові інвестиції не мають економічного сенсу.

“Після ретельного розгляду питання компанія “Rio Tinto” вирішила відмовитися від фінансування будь-яких подальших досліджень або майбутніх розробок” запропонованого компанією “ERA” підземного уранового рудника “через економічні проблеми проекту” – заявили в компанії.

Вартість акцій компанії “ERA” впала на 46 відсотків до 0,70 австралійських доларів на торгах, що відбулися опівдні в п’ятницю в м. Сідней.

До 2008 року рудник “Ranger” на півночі Австралії виробляв 10 відсотків світового обсягу постачання урану. Однак зараз ресурси кар’єра вичерпані і компанія “ERA” проводила техніко-економічні обґрунтування стосовно розробки підземного рудника “Ranger 3 Deeps”.

На цьому тижні компанія ERA, 68 відсотків у якій належить компанії “Rio Tinto”, заявила, що вона повернеться до підземного проекту відразу після відновлення уранового ринку. Але рішення компанії “Rio Tinto” стосовно відмови від фінансування майбутньої розробки рудника піддає сумніву можливість реалізації цього проекту взагалі.

“Аварія на атомній станції “Фукусіма” призвела до величезного зниження попиту на уран після того, як Японія вивела з експлуатації свої реактори, а інші країни переглянули своє ставлення до ядерної енергетики” – сказав Деніел Морган [Daniel Morgan], аналітик компанії “UBS Commodities”.

Японія планує здійснити повторний запуск свого першого ядерного реактора в серпні, але рівень громадського спротиву атомній енергетиці залишається високим і аналітики не очікують істотного зростання попиту або цін на уран у найближчому майбутньому.

“Зазнаючи тиску в результаті різкого падіння товарних цін, гірничопромислові компанії пріоритезують свої інвестиції. Рудник “Ranger” змусив компанію “Rio Tinto” переглянути список своїх пріоритетів” – сказав пан Морган.

Компанія “Rio Tinto” заявила, що, за її оцінками, потенційне безготівкове зниження справедливої ринкової вартості її частки в акціонерному капіталі компанії “ERA” складає 300 млн. дол. США після утримання податків.

Компанія “ERA” припинила гірничі роботи на руднику “Ranger” і зараз здійснює переробку руди з існуючих запасів. Станом на кінець грудня 2014 року компанія мала на своєму балансі грошові кошти та еквіваленти грошових коштів у розмірі 293,3 млн. австралійських доларів.

Рада з корисних копалин Австралії заявила про свою впевненість у тому, що попит на уран зросте, коли Китай та Індія почнуть вводити в експлуатацію більшу кількість реакторів.

Австралія володіє третиною відомих у світі запасів урану, але забезпечує лише 11 відсотків його світового постачання. Компанія “BHP Billiton” розглядає можливість розширення свого рудника “Olympic Dam” у Південній Австралії, який має великі поклади меді, урану та золота.

Автор: Джеймі Сміт [Jamie Smyth], м. Сідней
Джерело: ft.com