Атомна енергетика

Найстаріший ядерний реактор “дірявий, наче сир Емменталь”

swiss-emmentalРеактор Бецнау-1 найстарішої у світі працюючої АЕС такий дірявий, що нагадує швейцарський сир Емменталь.

Ультразвукове дослідження виявило існування у стальних стінах камери високого тиску реактора близько 1 000 дірок або порожнин діаметром п’ять міліметрів.

Ці камери, в яких утримується ядерне паливо, виготовлені з товстих сталевих смуг, приварених одна до одної. Проте під час роботи реактора нейтрони з палива опромінюють стіни камери, поступово зменшуючи міцність сталі.

Публікація цих нових даних означає, що ситуація на енергоблоці Бецнау-1 може бути набагато гіршою, аніж та, що відображена у звіті оператора станції, енергетичної компанії Axpo, що був опублікований у липні, коли компанія у період тимчасовового виведення реактора із експлуатації вперше виявила “мінімальні порушення у процесі експлуатації” камери реактора.

Перевірка була проведена після того, як Асоціація західноєвропейських органів регулювання у сфері використання атомної енергії (Wenra) рекомендувала енергокомпаніям провести технічний огляд всіх реакторів із листової сталі, що працюють під тиском, після виявлення дефектів у двох реакторах у Бельгії.

Швейцарська інспекція з питань нагляду за підприємствами атомної енергетики відреагувала на ці заяви, закликавши провести більш детальні оцінки, при цьому її представник заявив: “Експлуатація Бецнау-I відновиться тільки після підтвердження безпеки реактора з водяним охолодженням під тиском”.

Дефектна камера реактора у Бецнау – це місце, де відбувається ядерна реакція, пояснює читачам Tages Anzeiger, маючи на увазі те, що існує ризик викиду в атмосферу високорадіоактивного матеріалу.

Бецнау-1 не експлуатується з липня, проте концерн Axpo планує відновити його роботу у лютому наступного року. Однак джерело повідомило кореспонденту Tages Anzeiger, що масштаб проблеми такий серйозний, що існує вірогідність повного закриття реактора.

Зведений у 1969 році, Бецнау-I – найстаріший працюючий ядерний реактор у світі.

Розташований на штучному острові на річці, Бецнау знаходиться на відстані лише 37 км від центра Цюріха і 10 км від німецького кордону.

Другий реактор комплексу збудовано у 1971 році, і він також наразі знаходиться на 4-місячній консервації.

Джерело: thelocal.ch