Атомна енергетика

Куди підуть 2 млрд. кредитів “Енергоатома”

Наприкінці серпня урядовці повідомили, що Кабінет Міністрів України дозволив ДП НАЕК "Енергоатом" залучити 2 мрлд.грн. кредитів. Чільники атомного монополіста в інтерв’ю ЗМІ пояснили потребу в цих коштах необхідністю фінансування великого обсягу додаткових робіт. А саме – ремонтно-відновних і модернізаційних.

Зокрема, на засіданні 25 липня Кабінет Міністрів України прийняв зміни до фінансового плану НАЕК "Енергоатом" на 2007 рік, якими підприємству дозволено виділити на роботи з модернізації першого енергоблока Южно-Української АЕС і двох блоків Рівненської АЕС 700 млн. грн.  

Як будуть витрачені ці кошти? Маємо всі підстави сумніватися, що усі гроші по-перше, підуть за призначенням і, по-друге, витрачатимуться раціонально. Адже маємо яскраву ілюстрацію господарювання командою Андрія Деркача, котрий наразі очолює компанію. Командою "суперпрофесіоналів", як називає себе Андрій Леонідович.  

Апетит приходить під час їжі…

14 квітня 2007 року міністром палива та енергетики Юрієм Бойко та президентом "Енергоатома" Андрієм Деркачем затверджено Додатковий перелік робіт, запланованих до виконання в планово-попереджувальний ремонт 2007 року енергоблоків №№1,2 Южно-Української атомної електростанції. Зазначеним переліком передбачено виконання робіт з реконструкції конденсатора з антикорозійним захистом внутрішньої поверхні охолоджувальних трубок турбіни К-100-60/1500 на енергоблоку №1 ЮУ АЕС.

Спочатку було заплановано повну заміну конденсатора, оскільки за висновками фахівців він знаходився в аварійному стані, що спричинити аварійний останов блоку через зношення охолоджувальних трубок.  

Довідково: повна заміна трубок конденсатора коштувала б Енергоатому приблизно 106 млн.грн. при закупівлі нових нержавіючих або титанових трубок по ціні до 70 млн.грн. Очистка трубок та покриття їх сусальним золотом обішлась би дешевше.

За особистим рішенням Деркача трубки вирішили ремонтувати. Роботи включали пескоструйну очистку протяжкою, сушку, грунтовку, покраску та сушку. На виконання робіт було укладено договір з ТОВ "Запорізька атомна енергетична компанія", генеральний директор Сергій Вікторов (договір № 05/06-07 від 05.07.2007 на суму 118 560 000 грн.(!), протокол тендерного комітету № 88 від 27.06.2007). Отримав підрядник й аванс в розмірі 35 568 000 грн.

Для порівняння: Згідно з листом головного інженера ЗАЕС А.В.Шавлакова, вартість аналогічних робіт на Запорізькій АЕС, що закладається в кошториси на 2008 рік, складає 10-11 млн.грн.  

Відтак, розмір збитків "Енергоатома" і, відповідно, сума, на яку збагатилися його посадові особи, складає 108 млн.грн. (!).

На цьому історія не закінчується… Незважаючи на шалений обсяг коштів, виділених на ремонт, своєчасно перерахований аванс, виникли проблеми з виконанням робіт. Листом від 1 жовтня 2007 року № 33/12395 Южно-Українська АЕС інформує нового гендиректора "ЗАЕК" С.І.Череповського та першого віце-президента – технічного директора "Енергоатома" А.І.Лавренчука про фактичний зрив робіт з антикорозійного покриття трубок конденсатора, невиконання ТОВ "ЗАЕК" зобов’язань за договором на 56 добу ремонту енергоблока №1 ЮУАЕС. "Така ситуація з організацією робіт є критичною і ставить під загрозу виконання робіт", – йдеться у листі.

Результатом таких згуртованих дій з боку керівництва Енергоатому та ТОВ "ЗАЕК" стало те, що в установлений термін до планового пуску блоку № 1 – 10 грудня 2007 року очистити та здійснити антикорозійне покриття трубок конденсатора неможливо, тому приймається рішення відмовитися від покраски, а для того, щоб обґрунтувати фінансування на ці цілі – підкласти обладнання, що куплено для очистки.

Тобто керівниками "Енергоатома" вирішено провести реконструкцію конденсатора з порушенням технології. Які наслідки? За певний час блок доведеться зупиняти знов на ремонт, але не плановий, а позаплановий, та витрачати на ці цілі нові кошти.  

Цікаво, що недавно відбулась зміна керівника компанії-підрядника ТОВ "ЗАЕК". Колишній ген директор С. Вікторов зараз перебуває в Росії.

Коли Тендерна палата не заважає

Наприкінці вересня 2006 року "Енергоатомом" проводився тендер на закупівлю за державні кошти будівельно-монтажних робіт з "Реконструкції системи технічного водопостачання. Робота блоків 1-3 на Ташлицькому водосховищі і б