Атомна енергетика

Вчені: Гризуни в районі Чорнобиля сліпнуть через радіацію

Вчені: Гризуни в районі Чорнобиля сліпнуть через радіаціюТривалий вплив малих доз радіації на організм диких тварин у зоні відчуження навколо ЧАЕС часто призводить до розвитку катаракти та сліпоти.

Про це заявляють радіологи з університету Ювяскули (Фінляндія). Науковці на чолі з Філіпом Леманном перевірили, як стабільні малі дози радіації, характерні для зони відчуження, впливають на життя тварин.

Група Леманна здійснила кілька експедицій в околиці Чорнобиля і Прип’яті, де вчені спостерігали за життям рудих полівок – невеликих гризунів, що живуть у лісах Росії, України і Білорусі. Після дослідження вчені дійшли висновку, що коли полівки старіють – вони часто сліпнуть або майже повністю втрачають зір унаслідок розвитку катаракт та інших порушень в роботі очей.

Як виявилося, низький, але помітний рівень фонової радіації дійсно негативно впливав на очі тварин, прискорюючи розвиток катаракти. Цікаво, що таке захворювання виявили тільки серед самок. Також самки, у яких з’явилася катаракта, в середньому давали менше потомства, ніж їхні здорові родичі.

Поки вчені не знають, чому до цього схильні тільки представниці слабкої статі.

Вчені прийшли до висновку, що хронічний вплив доз радіації підвищує ризик розвитку катаракти у полівок, що знижує їх пристосованість до умов навколишнього середовища.

Існування такого ризику, як вважають Леманн і його колеги, свідчить про більш високі ризики, які несуть популяції диких тварин, що мешкають на забруднених радіонуклідами територіях, ніж сьогодні вважають вчені.