Атомна енергетика

Шотландський уряд відхилив проекти нових АЕС 10 жовтня 2007 року

Шотландські міністри відхилили проекти нових АЕС у відповідь на консультації Великобританії з питань ядерної енергетики.

Нові електростанції були охарактеризовані як «небезпечні і непотрібні» урядом Шотландії, який, у свою чергу, перед тим ухилився від участі в окремій консультації у Вестмінстері, на якій розглядалося глибоке захоронення ядерних відходів.

Міністр енергетики Джим Матер жадає перерозподілу коштів, які можуть бути витрачені на ядерну енергетику, щоб зробити Шотландію, і Великобританію, світовими лідерами в галузі технології відновлювальної енергії.

Шотландський уряд може накладати вето на будь-які нові АЕС за своїм правом відмовити у згоді на материкові електростанції потужністю понад 50 МВт, передбаченим Законом «Про електрику» від 1989 року.

У відповіді Шотландії на консультацію британського уряду йдеться про те, що Шотландія вже виробляє більше електроенергії, ніж вона споживає, і нові технології є «набагато надійнішими», ніж покладання на вичерпні ресурси урану, що імпортуються.

У відповіді також йдеться про те, що виробництво електроенергії з використанням відновлювальних джерел призводить до меншої кількості викидів вуглецю, ніж атомна енергетика, і що відсутність ядерної енергетики усуває потребу в транспортуванні і захороненні ядерних відходів – разом із потенційними пов’язаними з цим загрозами терористичних актів.

У ній йдеться про те, що вартість нових АЕС, швидше за все, буде значно вищою за оцінки британського уряду.

Матер сказав: «Ми вже маємо екологічно чисті та надійні альтернативи. У Шотландії неабиякий потенціал у сфері відновлювальних джерел енергії, а також значні можливості для розвитку екологічно-чистих технологій органічного палива та зберігання вуглецю. Використання цього потенціалу може задовольнити наші майбутні енергетичні потреби у декілька разів, водночас допомагаючи зупинити зміну клімату.

«Шотландія вже має навички і лідерство, щоб слідувати екологічно-чистому і низьковуглецевому підходу. Жвавий і зростаючий енергетичний сектор зробить значний внесок в економічне процвітання Шотландії завдяки надходженню інвестицій і створенню нових робочих місць.

«Раніше, витрачання мільярдів фунтів стерлінгів на розробку АЕС могло мати величезний вплив на дослідження та розвиток довгострокових альтернатив із екологічно-чистих видів енергії. Натомість, я хочу бачити скерування інвестицій на розвиток екологічно-чистих енергетичних технологій у Шотландії, щоб Шотландія і Великобританія відігравали провідну роль у світі в цій галузі».

Матер сказав, що важливим є те, щоб майбутнім поколінням не довелося нести тягар токсичних радіоактивних відходів.

Далі він накинувся на позицію уряду Великобританії, кажучи, що: «Уряд Великобританії вже прийняв рішення розробляти нові АЕС без належного розгляду альтернатив, ба й навіть не дозволивши громадськості розглянути альтернативи в рамках цієї консультації.

«Я вважаю, що наша позиція користується беззаперечною підтримкою більшості членів шотландського парламенту і громадської думки. Урядові Великобританії тепер необхідно прийняти сукупність доказів і відмовитися від своїх катастрофічно недальновидних і небажаних пропозицій.»

Право відмовити в згоді на нові АЕС було закріплено парламентом Шотландії у березні 2002 року, коли більшість проголосувала за пропозицію, підкреслюючи, щоб відповідальні перед парламентом шотландські міністри залишили за собою право заперечувати проти АЕС тепер і у майбутньому.

Nuclear Engineering International ©2007 Опубліковано «Wilmington Media Ltd.»