Атомна енергетика

Компанія «OPPD» повідомляє, що експлуатація АЕС в Форт-Калхуні стала занадто дорогою

expensive-calhoun«Експлуатувати АЕС в Форт-Калхуні стало просто занадто дорого в порівнянні з іншими, дешевшими видами виробництва електроенергії», повідомив представник виконавчої влади округу Омаха в четвер. «Тому її потрібно закрити до кінця року», – додав він.

Президент і виконавчий директор компанії «OPPD» Тім Берк повідомив Раді директорів компанії, що продовжувати виробництво електроенергії на найменшій в Сполучених Штатах атомній електростанції в Форт-Калхуні є фінансово недоцільним. Майданчик для станції був куплений у 1965 році.

Рада знову збереться 16 червня, щоб прийняти рішення відносно рекомендації Берка.

Закриття станції означатиме скорочення накладних витрат, коли мова йде про дотримання федеральних ядерних нормативів, та інших витрат, включаючи 20 млн. доларів на рік, які «OPPD» сплачує сторонній компанії, яка управляє станцією. Ця компанія, «Екселон», управляла станцією починаючи з 2013 року після того, як федеральні регулятивні органи запідозрили «OPPD» у серйозних порушеннях правил безпеки; станція була закрита з середини 2011 року до грудня 2013 року, оскільки компанія займалась ліквідацією повені на річці Міссурі та усуненням порушень правил федеральної ядерної безпеки.

Закриття станції з вироблення відносно дорогої ядерної енергії дозволило б компанії рухатись у напрямку дешевого природного газу і використання енергії вітру.

Берк сказав, що рекомендація закрити станцію також гарантує, що: платники податків не відчують підвищення ставки принаймні до 2022 року через економію від закриття АЕС у Форт-Калхуні.

Том Баррет, член Ради директорів «OPPD», сказав: «Потрібно визнати, що вже прийшов час обмежити витрати». «Це прямі, жорсткі факти цього бізнесу».

За даними Федерального управління з енергетичної інформації витрати на ядерне виробництво електроенергії поставили її у невигідне становище порівняно із енергією, генерованою вітром та природнім газом. Служба енергетичної інформації (EIA) в червні минулого року повідомила, що загальна сума витрат за мегават-годину електроенергії для нової АЕС становитиме близько 95 доларів. Для порівняння вартість мегават-години електроенергії найдешевшої газової генерації становить близько 75 доларів або навіть менше, а вітрової генерації – близько 74 доларів.

В середньому один споживач в США використовує близько 11000 кіловат-годин електроенергії.

Проте, голова Ради директорів Мік Майнс заявив, що немає ніяких сумнівів у тому, що ця рекомендація матиме істотний вплив на життя працівників заводу. Але Рада директорів зобов’язана діяти в інтересах платників податків державного підприємства. «Не можна ігнорувати гроші,» сказав Майнс.

Якщо Рада вирішить закрити завод, ніхто не втратить робочих місць ще принаймні рік або два, тому що просто вимкнути атомну станцію неможливо. Поточні ліцензійні вимоги та процедури, затверджені Федеральною комісією з ядерного регулювання, для вимкнення станції передбачають, що процес триватиме принаймні 18 місяців, а моніторинг триватиме ще довше.

На ядерному підприємстві працює майже 700 співробітників, більшість з яких знаходиться на станції за 15 км на північ від центру міста Омаха на річці Міссурі.

В п’ятницю в інтерв’ю газеті «World-Herald» Берк сказав, що тиск регулюючих органів щодо скорочення викидів вуглекислого газу, щоб зробити норми конкурентоспроможнішими, та занижені ціни на оптовому ринку електроенергії вплинули на рекомендації керівництва закрити станцію.
З вересня 1973 року по березень 2012 року на Форт-Калхун припадало близько 34 відсотків річного виробництва електроенергії компанією «OPPD».

В останні роки станція знаходилась під пильною увагою регулюючих органів США: Проблеми в Форт-Калхуні досягли критичної точки, коли станцію було переведено в автономний режим для перезавантаження палива в квітні 2011 року, потім вона постраждала від вогню та історичної повені на річці Міссурі.

Незабаром федеральні регулюючі органи знайшли безліч порушень безпеки і перевели станцію на інтенсивну програму моніторингу для «підвищення продуктивності та/або вирішення експлуатаційних проблем».

Після того, як виробництво електроенергії було призупинено в квітні 2011 року і регулюючі органи посилили нагляд, «OPPD» підписала 20-річний контракт з «Екселон» вартістю 400 млн. доларів; ця чиказька атомна компанія є найбільшою у своєму роді в США і зараз управляє станцією в Форт-Калхуні замість «OPPD», яка продовжує володіти станцією та має власний персонал, що забезпечує експлуатацію станції.

Багато співробітників «OPPD» втратять роботу, якщо їх не переведуть на інше місце роботи в компанії. Берк сказав, що найважчою частиною рекомендації закрити станцію був вплив на обслуговуючий персонал через її закриття.

«Якби ви бачили, як ці чоловіки і жінки працювали, вкладали своє життя та душу, щоб зберегти станцію під час повені та те, як вони відновлювали цю станцію… вони відстояли станцію і продовжували її постійно поліпшувати та виконували свою роботу», – сказав Берк тремтячим голосом в інтерв’ю. Під час виступу в четвер у Раді директорів топ-менеджери «OPPD» також ледь стримували сльози.

«Ми не рекомендуємо зупинити її через ефективність, оскільки ми бачили наскільки високою вона була протягом багатьох років за всіма мірками», – додав він.

Станцію було повторно ввімкнено в грудні 2013 року і вона працювала за нормального рівня нагляду федеральних регулюючих органів з квітня минулого року.

Член Ради директорів Анна Макгуайр каже, що ефективність станції є «наразі найвищою, порівняно навіть з періодом до повені».

І навіть нещодавно усунені проблеми з регуляторним органами також не є підставою для рекомендації відключити станцію. Берк сказав, що просто стало занадто дорого експлуатувати найменшу в країні атомну станцію з точки зору рентабельності.

Підприємство витрачає 250 мільйонів доларів щороку на виробництво електроенергії та підтримку потужностей в Форт-Калхуні.

А це вже перешкода, каже Берк, на шляху досягнення мети, коли ми маємо рівень споживання електроенергії приблизно на 7-20 відсотків нижче середнього по регіону.

Також знижуються доходи підприємства. По-перше, це зниження попиту на електроенергію з боку держави споживачів, оскільки останні рухаються в напрямку підвищення енергоефективності. По-друге, підприємство отримує менше грошей за надлишок електроенергії, яку воно виробляє та продає на відкритому ринку.

Берк також додав, що нещодавній надлишок природного газу та розвиток регіональної вітроенергетики ще більше ускладнили компенсацію дефіциту для «OPPD», який виник через слабкий попит на електроенергію або його падіння.

І хоча в 2015 році підприємство продало більше електроенергії за межі свого ринку, ніж у 2014 році, рівень надходжень від цих продажів знизився на 12 відсотків порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Це частково пояснюється додатковими та накладними витратами, що супроводжують виробництво атомної енергії; підприємства, які конкурують з «OPPD» на відкритому ринку з надлишком виробленої електроенергії за допомогою природного газу, мають перевагу над місцевими компаніями, тому що їх паливо дешевше, і вони не контролюються посилено регуляторними органами або ядерною інфраструктурою, що також призводить до підвищення цін.

Тім Гей, заступник голови правління «OPPD», сказав, що додаткові накладні витрати на експлуатацію АЕС зробили надлишкову електроенергію менш конкурентоспроможною на ринку.
І незважаючи на судовий позов, який залишив в підвішеному стані плани президента Барака Обами обмежити викиди вуглецю від електростанцій, «OPPD» має намір продовжувати свій електрогенеруючий проект, який зменшує викиди парникових газів від власних потужностей, додав Берк. Так звана Федеральна програма з виробництва чистої енергії не пропонує жодних стимулів для підприємств ядерної енергетики, які фактично є беземісійними, незважаючи на попередню пропозицію, яка включала деякі зміни в розрахунках викидів атомної генерації.

Незважаючи на прийняття нового виробничого плану в 2014 році, Берк сказав: «тепер, через два роки, ми повернулися на ринок, який повністю змінився, із значними технологічними змінами та більшою ясністю щодо деяких положень».

З тих пір фінансовий пакет на підтримку функціонування атомної станції «OPPD» не став кращим; Берк сказав, що навіть якби Федеральний план щодо викидів передбачав кредитування операторів атомних станцій за скорочення викидів, вплив на місцеве підприємство був би незначним.

Джон Кілі, прес-секретар Інституту ядерної енергії, розташованого у Вашингтоні, округ Колумбія, та галузевий радник сказав, що ситуація у Форт-Калхуні є прикладом вразливості аналогічних атомних станцій до ринкових умов – в основному до джерел енергії, таких як природний газ і вітер, за допомогою яких сьогодні можна виробляти електрику дешевше. (П’ять атомних станцій були закриті протягом останніх кількох років; ще дві планується закрити.)

Крім того Кілі сказав, що ядерна енергетика не отримує достатнього кредитування згідно федеральної політики в області енергії без викидів, яку вона виробляє.

«Існує нагальна необхідність у розробці політики, що дозволить запобігти передчасному виведенню із експлуатації атомних станцій, оскільки економічні та екологічні наслідки цього є надзвичайно негативними», – зазначив Кілі.

Частина рекомендацій виконавчого директора «OPPD» Берка стосується переведення 478,1 мегават потужності Форт-Калхуна на енергію вітру та природного газу. Берк відзначив, що не всі потужності атомної станції повинні бути замінені, тому що зростання попиту не прогнозується, оскільки будинки споживачів та підприємства стають все більш енергоефективними.

Марк Велш, платник податків «OPPD», який брав участь в засіданні в четвер, високо оцінив керівний склад та Раду директорів за розгляд цього питання. Велш є керівником відділу адвокатської групи «жителі Небраски заради миру» в Омасі. Він сказав, що підприємство повинне активніше займатись поновлюваними джерелами енергії, такими як вітер.

«Я дуже пишаюся тим, що є клієнтом-власником «OPPD» саме зараз», сказав він. «Рада директорів об’єктивно оцінить потенційно важке рішення, яке їй доведеться прийняти».

Якщо Рада директорів виконає рекомендації, вітрова та відновлювана генерація «OPPD» складатиме 49 відсотків її енергетичного пакету до 2020 року порівняно із 38 відсотками, прогнозованими на даний час.

Відношення «OPPD» до відновлюваних джерел енергії змінилось в 2014 році, коли підприємство затвердило довгостроковий виробничий план, який включав поетапну відмову від деяких своїх вугільних блоків, перехід деяких з них на природний газ та додаткові 400 мегават вітрової енергії від потужної вітрової електростанції поблизу О’Ніла в штаті Небраска.

Згідно з планом, представленим в четвер, ці плани залишалися б незмінними, але Берк сказав, що найбільш економічно життєздатним є курс, який виключає ядерну енергетику та передбачає закінчення більш ніж 40-річної ери атомної генерації.

Підрядники розпочали будівництво станції в Форт-Калхуні 9 лютого 1968 року, а перша стійка ядерна реакція відбулась о 17:47 5 серпня 1973 року.

Берк сказав, що очікує введення станції в режим «холодного зупину» в жовтні цього року, якщо Рада директорів розпочне виконання рекомендації. В режимі холодного зупину тиск і температура всередині ядерного реактора станції знижуються до рівня, який запобігає виникненню ядерної ланцюгової реакції.

Потім підприємство працюватиме із різними нормативними додатками, необхідними для виведення станції із експлуатації. Цей процес включає в себе демонтаж об’єкта, його дезактивацію, безпечне зберігання або захоронення радіоактивних матеріалів.

Берк сказав, що відпрацьовані паливні стрижні ймовірно залишаться на місці – їх просто нікуди вивезти, тому що запропоноване сховище радіоактивних відходів в Юкка-Маунтін в Південно-Центральній Неваді все ще знаходиться в підвішеному стані. На даний момент радіоактивні відходи з атомних електростанцій зберігається на місцях в бетонних бочках.

Виведення з експлуатації може зайняти 10 років в рамках процесу, відомого як «Декон», згідно з яким станцію демонтують, а забруднені матеріали або деактивують або видалять. При відстроченому процесі демонтажу, відомому як «Сафстор», об’єкти зберігаються до 60 років і радіоактивність зменшується до безпечного рівня.

«OPPD» у своєму щорічному звіті в 2015 році підрахувала, що витрати на виведення з експлуатації станції у Форт-Калхуні складуть близько 884 млн. доларів. Підприємство відклало приблизно 373 млн. доларів на ці витрати.

Протягом 30 днів Рада директорів розглядатиме пропозицію керівництва і прийматиме запитання та пропозиції від зацікавлених осіб та платників податків.

Інша АЕС країни – станція округу Купер в штаті Небраска в Браунвіллі «продовжує бути важливою частиною довгострокової стратегії із диверсифікації енергетичного балансу», повідомив представник компанії.

Він сказав, що не було «подібних дискусій» серед членів Ради директорів «NPPD», що знаходиться в місті Коламбус. Ця станція, якою управляє «NPPD» — на відміну від «OPPD», яка управляється підрядником — може генерувати 810 мегават електроенергії порівняно з 478,1 мегаватами Форт-Калхуна.

В цифрах
$178 300 000 вартість будівництва
478,6 МВт генеруючих потужностей
119 370 005 130 загальний обсяг вироблених кіловат-годин електроенергії*
378 985 700 найвищий місячний показник виробництва електроенергії в кіловат-годинах (січень 2007 року)
34,1 % відсоток виробництва електроенергії компанією «OPPD» з вересня 1973 року.
250 млн. доларів щорічна вартість експлуатації, обслуговування та інвестицій
694 працівники, які відносяться до станції
*станом на березень 2012 року

Автор: Коул Еплі / штатний кореспондент газети «World-Herald»
Джерело: omaha.com