Атомна енергетика

Агенція S & P вкрай скорочує борг компанії TVO через намагання ядерної енергетики залишатися конкурентоспроможною

Рейтингова агенція Standard & Poor (S & P) відсунула довгостроковий борг компанії Teollisuuden Voima Oyj (TVO), що базується у Фінляндії, до рівня неінвестиційного, оскільки виробники реакторів для ядерної енергетики відчайдушно намагаються покрити свої витрати.

Знизивши рейтинг TVO – компанії, яка перейшла у власність кількох некомерційних фінських об’єднань, що не входили до списку, рейтингова агенція Standard & Poor відтіснила її на один щабель – з BBB- до BB + зі стабільним прогнозом, зараховуючи таким чином борг компанії як борг неінвестиційного класу.

* Експлуатаційні витрати ядерної енергетики є нижчими за ринкові ціни на електроенергію.
* Третій ядерний реактор компанії TVO (Teollisuuden Voima Oy, Фінляндія) спричинить збільшення його витрат.
* Зниження рейтингу TVO відбудеться слідом за зниженням рейтингу компаній EDF, RWE (подробиці про експлуатаційні витрати на виробництво атомної енергії та оцінки комунальних підприємств додаються).

Минулого тижня рейтингові агентства знизили рейтинг кількох Європейських виробників енергії. Особливо це торкнулося тих із них, що в значній мірі задіяні у виробництві ядерного палива, адже на даний час воно витісняється з ринку через потік субсидій на поновлювані джерела енергії.

Цього ж місяця раніше агенція S & P вкрай знизила гібридний борг французької компанії EDF, – найбільшого в світі оператора атомних станцій, а тим часом компанія Moody’s скоротила “старший борг” німецької RWE, вивівши її всього лише на один щабель вище за рівень неінвестиційний класу.

Агенція S & P відзначила, що тривале зниження цін на фінську електроенергію за минулий рік позначиться на конкурентоспроможності цін компанії TVO, особливо коли почне працювати її третій реактор, запуск якого так довго відкладався.

«Майбутні ціни, що на даний час прогнозуються на ринку, будуть нижчими, за очікувані витрати компанії ТVО на виробництво, коли у 2018/2019 рр. третя АЕС Олкілуото 3 (OL3) буде введена в експлуатацію» – говориться в заяві Агенції S & P.

Відтоді коли буде введено в експлуатацію OL3, S & P прогнозує, що середня вартість виробництва енергії компанією ТVО буде зростати, приблизно від 20 євро за мегават-годину в даний час і до трохи нижче як 30 євро за МВт-годину – у 2019 році.

Компанія TVO, до складу власників якої входять такі паперові гіганти як UPM і Stora Enso, а також комунальне підприємство Fortum, може покрити свої грошові витрати за рахунок продажу залишків виробництва на скандинавському ринку електроенергії, але вона не спроможна покрити витрати на амортизацію і на списання боргу, якщо ціни залишаться на низькому рівні, як вважає S & P.

Адміністрація компанії EDF заявила, що грошові витрати на експлуатацію комунального державного підприємства на минулому тижні складали від 30 до 40 євро за МВт-год, за винятком початкових інвестиційних витрат і майбутніх витрат на виведення з експлуатації, і близько 55 євро, якщо враховувати всі витрати.

Франція підвищила ціни на оптову торгівлю електроенергією приблизно до 30 євро за МВт після того, як у лютому-березні сталося їх падіння до рівня 26 євро.

Компанія EDF планує витратити 50 мільярдів євро на продовження терміну служби свого старіючого ядерного французького флоту, а також планує вкласти інвестиції у розмірі 18 млрд фунтів стерлінгів ($ 26 млрд) для подальшої експлуатації АЕС Хінклі-Пойнт у Великобританії, виходячи з припущення, що у найближчі роки ціни на енергію будуть відновлені.

В останні роки у Сполучених Штатах декілька атомних електростанцій були постійно закриті, оскільки вони більше не в змозі конкурувати з видобутком дешевого сланцевого газу і поновлюваними джерелами енергії. ($ 1 = 0.6920 фунтів).

(Звіт надав Гірт Де Клерк, редагування – Девід Еванс і Сюзен Томас).
Джерело: reuters.com