Атомна енергетика

Словацька поліція повідомила про звинувачення трьох осіб у спробі збуту ядерних речовин

Нещодавно було здійнято тривогу навколо міжнародної контрабанди ядерними матеріалами, коли словацька поліція оголосила, що у Словаччині і Угорщині було заарештовано трьох осіб ніби-то після спроби збуту кілограма радіоактивного матеріалу.

Речник словацької поліції розповів журналістам, що компетентні органи Словаччини і Угорщини протягом декількох місяців слідкували за діяльністю підозрюваних ядерних торговців аж до їхнього арешту. Їх було затримано у східній Словаччині і східній Угорщині, біля спільного кордону з Україною.Поліція відмовилася надати хоч якийсь опис радіоактивної речовини, проте сказала, що вилучила матеріал і передала його на дослідження. Місце проведення операції говорить про те, що речовина перевозилася з колишнього Радянського Союзу – з Росії чи України.

Західні посадовці вже роками занепокоєні ризиком контрабандного ввезення ядерних речовин з території колишнього Радянського Союзу, хоча програми захисту від цього явища, які спонсорує США доволі ефективні у зменшенні небезпеки торгівлі ядерними матеріалами.

Посадовці незалежного ядерного спостерігача – ЄС «Міжнародного агентства з ядерної енергетики» у Відні – сказали, що їм мало-що відомо про повідомлений інцидент по той бік австрійського кордону – в Словаччині, проте відділ ядерної безпеки агентства терміново розглядатиме цю справу.

Поліція сказала, що більш докладно про цю справу вони повідомлять завтра. Головне інформаційне агентство Словаччини повідомило, що речовиною є збагачений уран, проте немає жодних ознак ступеню його збагачення.

Низькозбагачений уран використовується в якості палива для атомних електростанцій, у той час, як уран для виробництва ядерної зброї є високозбагаченим. У 2002 році з’ясувалося, що Іран протягом 18 років проводив незаконну ядерну програму, якій значною мірою сприяв базований у Пакистані контрабандний бізнес опального металурга Абдула Кадіра Хана.

Виявилося, що Хан потайки переправляв ядерні матеріали і обладнання до Ірану, Північної Кореї і Лівії. Словацька поліція сказала, що затримані особи намагалися збути радіоактивний матеріал за 1 мільйон доларів США.

Йан Трейнор з Брюсселю

середа, 28 листопада 2007 р.

«Ґардіан Анлимитид» («Guardian Unlimited»)