Атомна енергетика

Темпи будівництва нових ядерних реакторів в першому півріччі 2016 року стрімко падають

Розпочате будівництво нових ядерних реакторів впало у глобальному масштабі, діставшись нульової відмітки у першій половині 2016 року, на тлі того, що ядерна промисловість бореться проти падіння цін на поновлювані джерела енергії та уповільнення темпів китайського будівництва, – як показав звіт про ядерну промисловість за цю середу.
Востаннє, коли протягом всього року не було розпочато ніякого нового будівництва реакторів, – за даними Звіту про стан світової атомної галузі 2016, – був рік 1995. Число споруджуваних реакторів іде на спад вже протягом третього року, враховуючи ті 58 реакторів, що було зведено до кінця червня, якщо порівняти їх число з 67, побудованими в кінці 2013 року, говориться у звіті.

Робочі (на фото - внизу) стоять перед ядерним реактором -  частиною Тайшаньської АЕС, що знаходиться у  стадії будівництва у Тайшані, в провінції Гуандун, 17 жовтня 2013 року. Агенція: REUTERS Фото: BOBBY YIP (Китай)

Робочі (на фото – внизу) стоять перед ядерним реактором – частиною Тайшаньської АЕС, що знаходиться у стадії будівництва у Тайшані, в провінції Гуандун, 17 жовтня 2013 року.
Агенція: REUTERS
Фото: BOBBY YIP (Китай)

Останні цифри говорять про проблему ядерного сектору, з якою він зіткнувся п’ять років тому після атомної катастрофи Фукусіма в Японії, оскільки більш високі витрати і затримки будівництва вимагають витрат, у той час як інші джерела енергії стають дешевшими.

Ядерна промисловість стикається з проблемами і їй “не легко буде захиститися від: економічних та фінансових ризиків, пов’язаних з ядерною енергетикою, яка буде невідворотно несумісною з енергією відновлюваних джерел” – пише прямо у доповіді Томас Kабергер, професор енергетики і навколишнього середовища Технологічного Університету Чалмерса у Швеції.

Професор Кабергер також є членом ради державної шведської компанії комунального господарства Vattenfall, яка, відповідно до інформації на її веб-сайті, володіє 10 ядерними реакторами.

Будівництво шести реакторів розпочалося у Китаї в 2015 році і виявилось у три рази більшим, ніж в усіх інших частинах світу, тим часом вісім реакторів з загальних 10 – запрацювало в минулому році, що лише підкреслює те, якою яскравою плямою є найбільший в світі споживач енергії у атомній промисловості.

У цьому році в Китаї почали працювати три реактора, разом з одним у Південній Кореї, та ще одним у США, «Watts Bar 2», на який, щоб побудувати його згідно зі звітом, пішло 43 роки.

Але навіть у Китаї, інвестиції у поновлювані джерела енергії і підвищення виробничих потужностей випереджають ядерну промисловість, йдеться у доповіді.

Інвестиції у відновлювальну енергетику у Китаї склали минулого року 100 млрд доларів США , що у п’ять разів більше за суму 18 млрд доларів США, яку було виділено на нові реактори.

У минулому році в Китаї було вироблено 185 терават-годин (ТВт-г) енергії вітру, в порівнянні з 161 ТВт-г, що було вироблено ядерною промисловістю. Сонячна потужність склала 39 млрд ТВт-г у 2015 році, в порівнянні з 23 ТВт-г, що було вироблено за рік до цього.

Провідними авторами цієї доповіді є галузеві аналітики Майкл Шнайдер, що базується в Парижі, та Ентоні Фроггатт – з Лондона. Обидва є радниками Європейських державних органів з питань енергетики та ядерної політики.

(Звіт надав Аарон Шелдрік; редактор – Крістіан Шчмолінгер)

Джерело: reuters.com