Атомна енергетика

Мала увага до ядерного тероризму. Проникнення на ядерний об’єкт у Південній Африці.

Недостатньо висвітлений напад на південноафриканський ядерний об’єкт минулого місяця слугує доказом високого ризику крадіжки ядерних матеріалів терористами чи злочинцями. Такий злочин може мати серйозні наслідки для національної безпеки Сполучених Штатів або будь-якої з десятків країн, де ядерні матеріали зберігаються у різних станах безпеки.
   Незабаром після опівночі 8 листопада, четверо озброєних чоловіків увірвалося на ядерний об’єкт «Пеліндаба», розташований за 18 миль на захід від Преторії, – місце, у якому зберігаються сотні кілограмів збройового урану. За твердженням Південноафриканської ядерно-енергетичної корпорації, державного підприємства, якому належить ядерно-дослідницький центр «Пеліндаба», ці четверо «технічно-досвідчених злочинців» деактивували декілька рівнів захисту, включно із 10000-вольтною електричною огорожею, що говорить про інсайдерське знання системи. Незважаючи на те, що їхні зображення були зафіксовані внутрішньою телевізійною системою, охоронці їх не виявили, оскільки у той момент за камерами ніхто не слідкував.

Таким чином, не будучи виявленими, четверо чоловіків провели 45 хвилин всередині одного із південноафриканських «національних тактично важливих пунктів», що найбільш посилено охороняються, – визначеного урядом як «будь-яке місце чи зона, що є настільки важливою, що її втрата, ушкодження, руйнування чи нейтралізація може завдати шкоди Республіці».

Зрештою нападники увірвалися в аварійний центр керування посередині об’єкту, вкрали комп’ютер (який вони, в кінцевому результаті, залишили) і зламали закриту на електронний замок диспетчерську. Після нетривалої боротьби вони стріляли в офіцера аварійної служби Антона Ґербера, що перебував на об’єкті у позаробочий час. Згодом Ґербер пояснив, що він затримався на роботі, оскільки вважав (і небезпідставно, як виявилося), що його наречена – начальник ділянки – перебувала у небезпеці на роботі. Незважаючи на важке поранення, Ґербер запустив сигналізацію, увімкнувши сирени і вогні і сповістивши поліцію, що знаходилася за декілька миль.

Тим не менш четверо втекли, залишивши об’єкт таким ж чином, як вони у нього проникли.

Дивовижно, але у той самий час, як ті четверо чоловіків пробралися у «Пеліндабу» з його східного зовнішнього кордону, окрема група зловмисників провалила спробу увірватися із заходу. Синхронність дій говорить про скоординований наступ на об’єкт, що містить збройовий ядерний матеріал, достатній для створення близько 25 бомб. 16 листопада місцева поліція заарештувала трьох підозрюваних віком від 17 до 28 років у зв’язку із цим інцидентом.

У відповідь на вдалий напад Південноафриканська ядерно-енергетична корпорація усунула шістьох працівників безпеки «Пеліндаби», включно із генеральним директором з охорони, і пообіцяла «міжнародне розслідування, що охоплюватиме винність, недбалість і удосконалення Систем безпеки». Слід зауважити, що безпека «Пеліндаби» вважалася покращеною після спроби зламу два роки тому (одну особу було затримано після зламу охоронної загорожі).

Усе ще неясно, чому ці дві групи зловмисників намагалися увірватися саме на цей об’єкт. Проте більш важливим є те, що якби озброєним нападникам удалося б проникнути в сейф для зберігання високозбагаченого урану, в якому, як припускають, перебував збройовий ядерний матеріал, вони могли б винести складники першої у світі терористичної ядерної бомби.

Як показує цей інцидент, ядерний тероризм є глобальною проблемою, що виходить далеко поза межі знайомих політичних тем щодо співробітництва США з Росією по її ядерним запасам, безпеки ядерного арсеналу Пакистану перед обличчям загрози від ісламських екстремістів, і занепокоєння щодо то, що якщо Іран набуде ядерного потенціалу, він може надати бомбу дружнім терористичним організаціям.

Дійсно, основні компоненти, необхідні для створення ядерної зброї, існують у понад 40 країнах, на об’єктах із різними рівнями захисту. На жаль, ще досі не існує жодних обов’язкових світових норм щодо захисту ядерної зброї и збройового ядерного матеріалу. За відсутності стійкого політичного лідерства від світових ядерних держав для розвитку, погодження і реалізації ефективних норм ядерної безпеки, озброєні напади, такі як напад на «Пеліндабу», можуть стати звиклим яв
ищем.

підготував Міцах Зенко
четвер, 20 грудня 2007 р.