Атомна енергетика

Хакери атакували атомну електростанцію, – заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії

nuckersКерівник Агенції спостережень за використанням атомної енергії при Організації Об’єднаних Націй заявив у понеділок про те, що ще два-три роки тому Атомна електростанція стала об’єктом кібератаки з боку войовничо налаштованих сторін, і відтоді існує досить серйозна загроза нападів для таких станцій.

Юкія Амано – генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) – також нагадав про випадок, що стався близько чотирьох років тому, коли людина намагалася пронести контрабандним шляхом невелику кількість високозбагаченого урану, який міг бути використаний для створення так званої “брудної бомби”.

«І це не якась там уявна небезпека», – заявив Амано в інтерв’ю для Reuters та німецької газети під час свого візиту до Німеччини, до якого входила зустріч з міністром закордонних справ Франком-Вальтером Штайнмаєром.

«Проблема кібератак на ядерні об’єкти, або пов’язані з їх діяльністю споруди має бути сприйнятою дуже серйозно. Адже невідомо, чи ми насправді знаємо все, чи те про що вже знаємо – є тільки верхівкою айсберга».

Амано відмовився повідомляти про будь-які подробиці з інцидентів, що сталися, але сказав, що кібератака спричинила «деякі порушення» на АЕС, хоча вони не виявилися настільки серйозними, щоб довелося зупинити її експлуатацію. Амано також зауважив, що ніколи раніше йому не доводилося обговорювати проблему кібератак публічно.

«Так, це насправді сталося і викликало певні проблеми», – сказав він, додавши, що хоча електростанцію і не доведеться закривати, проте «необхідно вжити певних запобіжних заходів».

За словами Амано, напад, що стався, був руйнівний, але не нищівний, – термін, що був використаний для позначення подібного інциденту в 2014 році, коли через кібератаку біли знищені дані з комп’ютерів корпорації Sony Pictures Entertainment і виведено з ладу деякі з внутрішніх мереж.

В останні роки побоювання з приводу кібератак на ядерні об’єкти зросли, після того, як з’явились шкідливі комп’ютерних програми, що можуть використовуватись для атаки на системи управління виробничим процесом. Це питання спалахнуло знову після того, коли бельгійські ЗМІ повідомили, що терористи-самогубці, які вбили 32 людей у Брюсселі 22 березня, спочатку досліджували можливість атакувати ядерну установку.

За словами представників Компанії Korea Hydro & Nuclear Power Co Ltd, яка керує 23 ядерними реакторами у Південній Кореї, компанія серйозно зайнялась посиленням кібернетичної безпеки після того, як у 2014 році були вкрадені некритично важливі дані з їх комп’ютерних систем, хоча роботи по експлуатації реактора і не були під загрозою.

У квітні німецька комунальна компанія RWE підвищила заходи безпеки після того, як виявилось, що комп’ютери атомної електростанції «Gundremmingen» були інфіковані вірусами. У той же час, за словами компанії, як виявилось потім, це не становило загрози для експлуатації станції.

Експерти з безпеки кажуть, що підрив ядерного реактору виходить за межі вміння бойових угрупувань, втім, ядерна промисловість має деякі вразливі місця, які можуть бути використані кібертерористами.

Амано заявив про допомогу урядам країн з боку агентства – посилити їх загальну ядерну та кібер безпеку за допомогою навчань, детальної бази даних, яка включає інформацію від 131 країни, а також шляхом надання пристроїв для виявлення радіоактивного випромінювання.

З 2010 року, за даними МАГАТЕ , було підготовлено більше 10 000 чоловік у галузі ядерної безпеки, включаючи поліцію і прикордонників, а країнам було надано більше 3000 пристроїв за розмірами мобільного телефону для виявлення ядерних та інших радіоактивних речовин.

У червні 2015 року, на конференції МАГАТЕ, що була присвячена питанням кібербезпеки, Амано приділив особливу увагу цим питанням, заявивши, що вони стануть ключовою темою на більш широкому саміті з ядерної безпеки у Відні, в грудні цього року.

Автор: Андреа Шелал
Джерело: reuters.com