Атомна енергетика

На 15-й день роботи на 100% потужності, шостий енергоблок Нововоронезької АЕС відключено від мережі

russianreactorsЕнергоблок відключений від мережі через відмову електричного генератора. «РИА Новости» з посиланням на представника станції повідомляє, що шостий енергоблок блок Нововоронезької АЕС (раніше відомий як 1-й енергоблок другої Нововоронезької АЕС) «відключений від мережі через відмову електричного генератора». Причини і наслідки позапланового відключення щойно збудованого енергоблоку невідомі, також відсутня інформація про очікуваний термін його простою.

Шостий енергоблок Нововоронезької АЕС (НВ АЕС) є першим із серії нових блоків з реакторами ВВЕР-1200, потужність яких на 20% вище за ВВЕР-1000. Передбачалось, що даний енергоблок буде введений в експлуатацію в 2012 році, затримка при його будівництві склала 4 роки. Енергоблок почав генерувати електроенергію в серпні цього року, але лише 26 жовтня він був виведений на 100% проектної потужності в режимі дослідно-промислової експлуатації. Після 2-х тижнів роботи на номінальній потужності енергоблок був відключений від мережі. Раніше експерти висловлювали сумніви в надійності та експлуатаційної придатності не випробуваного на практиці обладнання по суті експериментальної «АЕС-2006». Відмова експериментального енергоблоку підтвердила обгрунтованість цих побоювань.

Дивним виглядає відсутність повідомлення про відключення 6-го енергоблоку на сайті самої Нововоронезької АЕС. На момент публікації там була інформація про виведення 4-го енергоблоку в планово-попереджувальний ремонт (14 листопада) і, за традицією, повідомлення про події, які майже не стосуються основної діяльності АЕС: про відвідування станції учасниками фестивалю науки, про те, що «атомники відкрили перший в регіоні музей комсомолу» та виставку Військово-морського флоту Росії.

«Беллона» направила на адресу експлуатуючої організації ВАТ «Концерн Росенергоатом» серію питань про те, що відбулось.

Згорів генератор, що не підлягає відновленню?

Відсутність офіційної інформації компенсує видання «Блокнот Воронеж».

«Відключенню вночі з 10 на 11 листопада енергоблоку №6 передував вибух, який розтрощив турбінний цех, – повідомляє «Блокнот Воронеж» з посиланням на очевидця. – Сигналізація у всіх машин довкола спрацьовувала не менш чверті години. На 6-му блоці в турбінному цеху згорів генератор, який не підлягає відновленню. Також вибухнув трансформатор, згоріла електрика. Тепер потрібна значна сума коштів на демонтаж, на станції працюють всі комісії, ситуація надзвичайна».

Видання також наводить відповідь на журналістський запит анонімного представника Нововоронезької АЕС: «В ході проведення випробувань енергоблоку №6 НВАЕС сталася відмова електричного генератора, що призвело до відключення енергоблоку від мережі. На даний час йде робота з усунення дефектів, після закінчення якої програму випробувань буде продовжено». З приводу дуже гучного звуку, який в Нововоронежі прийняли за вибух, представник АЕС заявив: «При відключенні електричного генератора і турбіни відбувається спрацьовування систем, головною функцією яких є запобігання понаднормове підвищення тиску пару перед турбіною. Причиною гучного звуку стало різке відкриття клапанів, за допомогою яких відбувається зниження тиску».

Найбільш надійний енергоблок «Росатома»?

Цікаво відзначити, що 27 жовтня в ході відвідування Нововоронезької АЕС генеральний директор держкорпорації «Росатом» Олексій Лихачов заявив, що шостий енергоблок для «Росатома» «особливо важливий». «Це перший в світі блок покоління «3+» і він референтний – тобто за подібними проектами будуть будуватися АЕС і в ряді інших країн, з якими у Росії укладені контракти. Вихід інноваційного блоку на 100% потужності – великий успіх російських атомних технологій », – зазначив Олексій Лихачов.

Позапланове, можливо навіть аварійне, відключення енергоблоку після двох тижнів роботи на номінальній потужності Олексій Лихачов коментувати не став.

Наче іронізуючи, «РИА Новости» в повідомленні про робочу непридатність енергоблоку, продовжує цитувати рекламні заяви «Росатома», про те, що новий енергоблок, нібито, відповідає «найсучаснішим вимогам надійності та безпеки».

Якщо ці заяви відповідають дійсності, і найнадійніший за версією «Росатома» енергоблок зміг відпрацювати при повному навантаженні лише два тижні, цей факт може сильно спантеличити зарубіжних замовників аналогічних енергоблоків в Білорусі, Фінляндії та Туреччині.

Наразі всім пощастило, що перша аварія на енергоблоці з реактором ВВЕР-1200 експериментальної моделі «АЕС-2006» відбулась в електричній, а не в реакторній частині, і, начебто, і що начебто не призвело до викидів радіоактивних речовин в навколишнє середовище. МИ продовжуємо стежити за подіями навколо введення в експлуатацію нового енергоблоку з реактором ВВЕР-1200.

Семиденне мовчання

Після публікації цієї статті, 16 листопада о 15:10 на сайті Нововоронезької АЕС було розміщено повідомлення, яке підтверджує факт позапланового відключення від мережі і зупинки шостого енергоблоку. Чому управління інформації та громадських зв’язків Нововоронезької АЕС упродовж попередніх 7 днів не повідомляло про подію, не пояснюється.

«У ніч на 10 листопада 2016 року під час проведення випробувань енергоблоку №6 НВАЕС сталася відмова електричного генератора, що призвело до відключення енергоблоку від мережі. Системи захисту станції спрацювали в штатному режимі. Попередня оцінка відхилення за міжнародною шкалою ядерних подій INES – «нуль», тобто є несуттєвим для безпеки станції і персоналу», – повідомляється на сайті станції.

Також на сайті опубліковані фотографії машинного залу з генератором 6 енергоблоку НВ АЕС, на яких не видно жодних руйнувань і пошкоджень обладнання.

Проте, підтверджується процитована «Беллона» інформація видання «Блокнот Воронеж» щодо необхідності заміни елементів генератора

«В ході штабу були обговорені два варіанти виходу з ситуації, що склалася: проведення ремонтних робіт за місцем установки генератора або заміна статора генератора на новий, раніше поставлений для енергоблоку №7. Найбільш оптимальним технічним рішенням, що мінімально впливає на терміни завершення випробувань енергоблоку, було визнано варіант із заміною статора генератора», – йдеться в повідомленні на сайті АЕС. Однак інформація про ціну зіпсованого устаткування і терміни проведення робіт в опублікованому повідомленні відсутня.

У відмовах немає нічого надзвичайного?

«Блок №6 знаходиться на етапі дослідно-промислової експлуатації, – прокоментував ситуацію директор Нововоронезької АЕС Володимир Кухарів. – На цьому етапі енергоблок проходить цілий ряд випробувань, працює в різних режимах з метою тестування нового обладнання у всіх можливих ситуаціях. Тому у відмові окремих елементів обладнання немає нічого надзвичайного. Наше завдання – це виявлення та оперативне усунення всіх зауважень».

Дивно, що директор АЕС не бачить нічого надзвичайного в інциденті, через який енергоблок на деякий час став нефункціонуючим, і через який потрібна заміна коштовного устаткування. Можливо, нам слід очікувати нових відмов і збоїв невипробуваного обладнання експериментального енергоблоку.

Автор: Андрей Ожаровский
Джерело: bellona.ru