Атомна енергетика

Французький постачальник обладнання для атомних електростанцій приховував виробничі дефекти

5701321-2За словами інспекторів документація енергоблоку виробництва компанії “Areva” вказує на приховування впродовж десятиліть виробничих дефектів в критично важливих компонентах

Інспектори з США та інших держав розслідують факти приховування виробничих дефектів провідним постачальником обладнання для атомних електростанцій, яке тривало впродовж десятиліть, намагаючись з’ясувати, чи становлять виробничі дефекти, допущені французьким заводом, загрозу для реакторів у всьому світі.

Інспектори з США, Китаю та інших чотирьох держав на початку цього місяця відвідали металургійний завод “Creusot” компанії “Areva SA” у центральній Франції з метою оцінити систему контролю якості підприємства і провести ретельний аналіз його внутрішньої документації.

Було виявлено цілу низку нових фактів, які призвели до початку роботи над новим розширеним оглядом: По-перше, французькі експерти встановили, що сталеві компоненти, які були виготовлені на заводі “Creusot” і використовуються на атомних електростанціях по всій Франції, мають підвищений вміст вуглецю і, таким чином, мають підвищений ризик руйнування. Потім експерти виявили документи, які надають підстави припускати, що працівники заводу “Creusot” впродовж десятиліть приховували виробничі дефекти в компонентах, які продавались клієнтам в різних країнах світу.

Розкриття інформації про дефекти, які приховувалися заводом “Creusot”, призвело до зупинення роботи двох реакторів цього літа у Франції, а в вересні влада зобов’язала компанію “Areva” переглянути вручну 6 000 виробничих документів, що охоплюють всі деталі, які вироблялися для атомних електростанцій на заводі “Creusot” починаючи з 1960-х рр.

“Вважаю, що існує ще багато проблем, про які ми не знаємо”, – заявив Керрі Кавенег [Kerri Kavanagh], який очолює відділ Комісії з питань ядерного регулювання США, що інспектує завод “Creusot”. Представники регуляторних органів розмірковують над тим, щоб здійснити повторний візит на завод “Creusot” або проінспектувати підприємство компанії “Areva” в м. Лінчберг, Віргінія, з метою проведення більш поглибленого аналізу підприємства, – заявив офіційний представник США.

Прес-секретарка прокуратури Парижа повідомила, що в середу прокуратурою було ініційовано попереднє розслідування за фактом потенційно шахрайської і небезпечної діяльності заводу “Creusot”.

“Те, що ми зараз бачимо на заводі “Creusot”, є абсолютно неприпустимим”, – заявив Жюльєн Колле [Julien Collet], заступник Органу ядерного регулювання Франції.

Керівництво компанії “Areva” визнало фальсифікацію документів і пояснило це виходом з ладу системи виробничого контролю на заводі “Creusot”, що тривав впродовж багатьох десятиліть. За словами посадових осіб компанії, Areva з того часу зробила свою систему контролю більш жорсткою і співпрацює з регуляторними органами під час перевірок.

“В нас є проблема з “культурою якості”, – сказав в одному з інтерв’ю Давід Емон [David Emond], член вищого керівництва компанії “Areva”, відповідальний за завод “Creusot”. “Культура якості” означає заявити про проблему з метою її вирішення, незалежно від того, чи є вона серйозною або ні”.

Керівництво компанії “Areva” заявило, що завод “Creusot” припинив фальсифікувати документи у 2012 році, коли функцію нагляду за контролем якості було перекладено з внутрішньої служби заводу на інший завод компанії “Areva” в м. Сен-Марсель, Франція. Французький регулятор повідомив, що він наразі перевіряє цю заяву.

Регулятори намагаються перевірити безпеку ядерних об’єктів, побудованих на основі компонентів виробництва заводу “Creusot”, не тільки у Франції, але й в інших країнах. Фінські інспектори, які відвідали завод минулого тижня, розповіли, що вони дізналися про потенційні дефекти у компоненті, призначеному для реактора на атомній електростанції в південно-західній частині острова Олкілуото. Комісія з питань ядерного регулювання США виявила принаймні дев’ять атомних електростанцій, які використовують великогабаритні елементи конструкції виробництва заводу “Creusot”.

Втім, прес-секретар Комісії з питань ядерного регулювання Скотт Бернелл [Scott Burnell] заявив, що за результатами перевірки, яка проводиться регуляторним органом, загроз для безпеки ядерних об’єктів, розташованих у США, виявлено не було, додавши, що “остаточні висновки поки що робити зарано”.

Методи виробництва і ведення документообігу на заводі “Creusot”, які не було охоплено перевіркою регуляторних органів, можуть підірвати довіру громадськості до галузі, яка все ще намагається оговтатися після катастрофи, спричиненої землетрусом і цунамі на японській атомній електростанції “Фукусіма” в 2011 році. Виробничі недоліки, які було виявлено у Франції — країні, яка є провідним експортером ядерних технологій у світі, — є навіть ще більшою проблемою для галузі.

“Ймовірно, що ми побачили лише верхівку айсберга”,
— Майкл Шнайдер [Mycle Schneider], консультант з питань атомної енергетики

Франція відіграє ключову роль у каналі постачання обладнання для світової ядерної промисловості. Заснований на світанку промислової революції завод “Creusot” є одним з невеликої кількості підприємств у всьому світі, які можуть виготовляти великогабаритні сталеві компоненти, що лежать в основі атомних електростанцій.

Посадові особи і експерти висловили думку, що виробничі проблеми, подібні до тих, які були виявлені на заводі “Creusot”, рідко зустрічаються в ядерній промисловості, де жорстке дотримання виробничих та експлуатаційних норм є запорукою запобігання аваріям на атомних електростанціях.

“Пропрацювавши 30 років у Франції я ніколи б не міг подумати, що подібні речі будуть можливі в цій країні”, – сказав Майкл Шнайдер, незалежний консультант у сфері атомної енергетики. “Ймовірно, що ми побачили лише верхівку айсберга”,

За словами французьких експертів найбільш серйозна загроза для безпеки, яку вони виявили на заводі “Creusot”, стосується атомної електростанції, розташованої в місті Фессенхайм у східній частині Франції на кордоні з Німеччиною. Інспектори Areva раніше цього року знайшли на заводі “Creusot” документ, датований 2008 роком, згідно з яким стало відомо, що на захисному корпусі парогенератора на атомній електростанції “Фессенхайм” було залишено шмат бракованої сталі. Цей компонент важить сотні тон і перетворює тепло реактора на пару під величезним тиском.

“Попередити [контролера] під час супроводження з метою визначення подальших кроків”, – такий запис зробив один з працівників у витязі з документа, опублікованого в The Wall Street Journal.

Представники французького ядерного регулятора та інспектори Areva розповіли, що вони знайшли документ у папці “Creusot”, перекресленій двома лініями, які наштовхнули інспекторів на думку, що ця папка не повинна була потрапити до клієнтів або регуляторних органів. Вищезгаданий елемент пізніше було встановлено на АЕС “Фессенхайм” на підставі документів, що було надано заводом “Creusot” регуляторним органам, в яких не згадувалося про ці проблеми.

Компанія “Electricité de France SA”, яка цього року зголосилася придбати більшу частину бізнесу компанії “Areva”, пов’язаного з реакторами для атомних електростанцій, включаючи завод “Сreusot”, зупинила роботу реактора на АЕС “Фессенхайм” цього літа, дізнавшись про перекреслену папку. Цього року було знайдено понад 200 документів, які раніше ніколи не було оприлюднено. Найперший з цих документів датовано 1960-ими роками.

За словами компанії “EDF” випробування її реактора на АЕС “Фессенхайм” продемонстрували, що він є безпечним для подальшої експлуатації навіть з бракованою сталлю в захисному корпусі парогенератора. Французький орган ядерного регулювання вивчає це питання. За словами посадових осіб цей процес триватиме декілька місяців.

В ході інспекції, яка проводилася минулого тижня, було встановлено проблему з одним з реакторів нового покоління компанії “Areva” – Європейським реактором з водою під тиском, який будується у Фінляндії і модифіковані версії якого планується побудувати в Китаї, Франції і Сполученому Королівстві.

За даними Комісії з питань ядерного регулювання США принаймні одна з дев’яти атомних електростанцій у США, на яких використовуються елементи, виготовлені заводом “Creusot”, має елемент, в документації якого було виявлено певні проблеми. Компанія “Areva” повідомила власника атомної електростанції – компанію “Dominion Resources Inc.” – про те, що виробнича проблема не була зазначена в остаточній документації, переданій компанії “Dominion” стосовно її атомної електростанції “Міллстоун” в штаті Коннектикут. Компанії “Areva” і “Dominion” стверджують, що виявлена невідповідність не несе в собі загрози для безпечної експлуатації реактору на АЕС “Міллстоун”.

МЕТЬЮ ДАЛТОН [MATTHEW DALTON], ІНТІ ЛАНДОРО [INTI LANDAURO], Париж, і РЕБЕККА СМІТ [REBECCA SMITH], Сан-Франциско

Звернутися до Метью Далтона можна за адресою Matthew.Dalton@wsj.com, Інті Ландоро – inti.landauro@wsj.com, Ребекки Сміт – rebecca.smith@wsj.com

Джерело: wsj.com