Атомна енергетика

ООН попереджає: атомні електростанції можуть зазнати хакерських атак за “катастрофічним сценарієм”

ООН попереджає: атомні електростанції можуть зазнати хакерських атак за "катастрофічним сценарієм"Експерти побоюються повторення Фукусімської катастрофи в результаті використання терористами нових технологій для спроб нових атак.

“Терористичні організації намагаються реалізувати “катастрофічний сценарій”, що передбачає вивільнення радіоактивних речовин з атомних електростанцій в результаті кібер-атак”, – попередив Заступник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй (ЄС).

Ян Еліассон [Jan Eliasson] доповів Раді безпеки ООН про спроби “жорстоких незаконних угруповань” придбати зброю масового ураження (ЗМУ) і попередив: “Ця зброя стає все доступнішою”.

“Хакерська атака на атомну електростанцію може стати “катастрофічним сценарієм”, – додав він.

Терористичні організації, такі як ІДІЛ і Аль- Каїда, вже давно намагаються отримати доступ до ЗМУ. Раніше цього року повідомлялося, що оперативні кадри ІДІЛ стежили за вченим, який працював на атомній електростанції, сподіваючись за його допомогою здобути доступ до електростанції.
Технологічні досягнення, такі як 3D друк, поширення використання дронів і можливість здійснення кібер-атак, спростили для них завдання з заволодіння смертоносною зброєю.

“Попередження атак з використанням ЗМУ з боку незаконних угруповань стане довгостроковим викликом, що потребує довгострокових дій у відповідь”, – заявив пан Еліассон.

Засідання Ради безпеки ООН зосередилось на тому, як не допустити отримання екстремістськими угрупованнями доступу до ядерної, хімічної і біологічної зброї. Учасники засідання дійшли відповідного висновку, ухваливши резолюцію про посилення роботи комітету ради, який здійснює моніторинг профілактики країнами придбання або використання ЗМУ терористичними організаціями.

Др. Патриція Льюіс [Patricia Lewis], Науковий директор Департаменту міжнародної безпеки Королівського інституту міжнародних відносин розповіла The Independent про те, що кібер-атака на атомні електростанцію є “реальним ризиком”.

Вона сказала: “Існує думка, що системи є захищеними, але це міф. Кожна система має слабкі місця. Ми помилково віримо в те, що звучить як наукова фантастика, але насправді це не так. Ми повинні пильнувати”.
Вона додала: “Це не проста вигадка, це – реальність”.

Нові атомні електростанції у Сполученому Королівстві

Вже відбулося декілька атак на атомні електростанції. В 2009 році повідомлялося про атаку на іранську атомну електростанцію, що підірвало її програму з збагачення палива.

Електростанції у Південній Кореї і Німеччині також зазнавали кібер-атак.
Хоча ці атаки за масштабом були відносно малими, більш масована атака могла спричинити спустошення.

Др. Льюіс попередила, що за найбільш несприятливого варіанта кібер-атака може спричинити “Фукусімський сценарій” (події на японській атомній електростанції, три реактори якої розплавились в 2011 році після пошкодження в результаті цунамі).

Вона сказала: “Можливо, це не по силах для незаконного збройного угрупування, але цілком по силах для держави. Енергетичні компанії справді повинні більш серйозно вивчити цю загрозу (оскільки вони поки що не зробили цього). Відбуваються речі, які ми не розуміємо повністю”.

США розробляють план заходів, спрямованих на попередження кібер-атак

Експерти побоюються, що удари, націлені на атомні електростанції, можуть поширитися на об’єкти розміщення ядерної зброї.

Др. Льюіс сказала: “Якщо говорити про ядерну зброю, наслідки можуть бути набагато серйознішими. Незважаючи на те, що ймовірність завдання такого удару є нижчою, ризик залишається величезним”.

“Атаки на електростанції несуть в собі загрозу не тільки у зв’язку з безпосередньою небезпекою вивільнення радіоактивних речовин, але й з потенційним виведенням з ладу енергетичної мережі, що призведе до руйнування економіки і громадських заворушень”, – додала вона.

Кібер-атаки на атомні електростанції можуть мати різні форми. Деякі з них спрямовані на отримання інформації про те, як працює станція, або персонал об’єкта, у той час як інші проводяться з метою отримання відкупу – компаніям погрожують атакою, якщо вони не заплатять хакерам певну суму коштів.

Хакерські атаки можуть використовуватися для отримання доступу до таємної інформації про схему розташування і структуру ядерних реакторів, що може допомогти спланувати фізичну атаку, із потенційним залученням працівника електростанції або за допомогою використання дрону. Польоти дронів вже раніше помічали над атомними електростанціями, при цьому їхнє походження і особи, які керували ними, так і залишилися невідомими.

Кількість кібер-атак зросла настільки, що деякі експерти дійшли висновку про неминучу успішність хакерських атак і стверджують, що компаніям слід більшу увагу приділити плануванню заходів з стримування руйнувань, коли вони матимуть місце.

Др. Льюіс сказала: “Нам потрібен інший підхід до кібер-безпеки – підхід, який передбачає, що від всіх атак захиститися неможливо”.

“Ми намагаємося запровадити культуру, згідно з якою слід очікувати на атаки і працювати над розвитком стійкості до них, завдяки чому атаки, в разі їхнього здійснення, не матимуть великого ефекту”.

Бейза Унал [Beyza Unal], експерт з питань ядерної зброї Королівського інституту міжнародних відносин, заявила, що однією з проблем є побоювання приватних енергетичних компаній, що обмін інформацією про кібер-атаки може зашкодити їхній комерційній діяльності і репутації, і, відповідно, вони не повідомляють про атаки, спрямовані на них, ускладнюючи завдання з розробки спільного захисту.

Бен Кентіш [Ben Kentish], @BenKentish, Independent