Атомна енергетика

Порушено кримінальну справу по факту контрабанди ядерного матеріалу

24 вересня 2007 року Службою безпеки та Державною митною службою України в пункті пропуску через державний кордон України “Київ (Жуляни) – аеропорт”  вилучено вантаж з підвищеним рівнем радіаційного випромінювання.

Під час проведення екологічного та радіаційного контролю літака марки SAAB-340, що прибув з Варшави (Польща), виявлено картонну коробку загальною вагою 12 кг, потужність дози випромінювання на поверхні якої складала близько 1100 мкР/год. В коробці знаходились три опломбовані поліетиленові пакети з гранульованою мінеральною речовиною коричнево-чорного кольору.

Реагування на інцидент з незаконного обігу радіоактивного матеріалу, а також заходи, спрямовані на недопущення заподіяння шкоди здоров'ю населення і довкіллю внаслідок радіаційного впливу проводились у відповідності до  Порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіонуклідних джерел іонізуючого випромінювання у незаконному обігу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 813.

За результатами проведеної експертизи в Інституті ядерних досліджень НАН України встановлено, що радіоактивність речовини зумовлена присутністю в ній природних радіонуклідів уранового і торієвого рядів. Питома активність Th-232 та U-238 в речовині складає відповідно 45 ± 3 кБк/кг та 20 ± 2 кБк/кг.

Заподіяння шкоди здоров’ю населення та навколишньому природному середовищу від перебування в незаконному обігу радіоактивного матеріалу не встановлено.

Службою безпеки України здійснюються відповідні заходи, спрямовані на встановлення всіх обставин інцинденту, причетних до нього осіб, а також виявлення та усунення передумов, що можуть призводити до аналогічних порушень у майбутньому.

23 січня 2008 року порушено кримінальну справу по факту контрабанди ядерного матеріалу.