Атомна енергетика

ОЕСР розширює критерії порівняння витрат на виведення з експлуатації напередодні закриття величезної кількості атомних електростанцій

«Агентство з ядерної енергії ОЕСР хоче покращити точність розрахунків вартості виведення з експлуатації атомних електростанцій з метою оптимізації програм витрат і покращення прогнозів стосовно окупності фінансування», – розповіли експерти агентства в їхньому інтерв’ю для Nuclear Energy Insider.

За даними Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) близько 150 реакторів було виведено з експлуатації і ще майже 200 буде зупинено протягом двох наступних десятиліть. Більшість цих електростанцій знаходяться у Європі, яка має старіючий парк атомних електростанцій і де зміни до державної енергетичної політики, посилення вимог щодо безпеки і тиск, зумовлений оптовими цінами на електроенергію, призвели до стрімкого збільшення кількості електростанцій, що будуть достроково виведені з експлуатації.

«Кількість європейських атомних електростанцій, що виводяться з експлуатації, зросте з 76 у 2015 р. до близько 110 у 2020 р.», – заявив у травні 2016 р. Йорг Класен, директор з питань виведення з експлуатації атомних електростанцій німецького оператора АЕС – компанії «EnBW Kernkraft».

«Станом на сьогодні у світі було виведено з експлуатації лише 16 реакторів, при цьому більшість з них знаходились у США», – повідомило Агентство з питань ядерної енергії ОЕСР у своїй доповіді “Costs of Decommissioning Nuclear Power Plants” («Вартість виведення з експлуатації атомних електростанцій») за 2016 рік.

Агентство з ядерної енергії ОЕСР звернуло увагу на те, що сьогодні розробники проектів виведення з експлуатації атомних електростанцій відчувають брак інформації стосовно фактичної вартості закриття АЕС. Агентство з ядерної безпеки ОЕСР проаналізувало дані, отримані від низки держав-членів, з метою покращення порівняння розрахункової вартості виведення з експлуатації АЕС з фактичними витратами.

Джерело: Опитування учасників ринку атомної енергії (2016). Опитано 300 учасників галузі.

Низькі оптові ціни на електроенергію у Європі та США спричинили дострокове закриття великої кількості атомних реакторів. У США велика кількість операторів відтермінували виведення АЕС з експлуатації у той час як накопичення коштів фондів під виведення з експлуатації атомних електростанцій триває.

Голова Групи з питань оцінки вартості виведення з експлуатації атомних електростанцій Агентства з ядерної енергії ОЕСР Саймон Керол попередив, що різке зростання кількості реакторів, які планується закрити, вимагає реалізації значно більшої кількості проектів за суттєво коротший проміжок часу, ніж передбачалося раніше.

Керол закликав учасників атомної галузі подолати притаманне їм небажання ділитися інформацією про витрати і досвідом реалізованих проектів, включаючи пізні етапи виведення з експлуатації АЕС.

«Уряди і регуляторні органи потребують додаткових даних щодо вартості виведення з експлуатації з метою оцінки достатності фінансування, при цьому покращення прозорості даних дозволить поліпшити здатність операторів розробляти економічно ефективні стратегій і реалістичні кошториси їхніх майбутніх проектів з виведення з експлуатації», – сказав Керол.

«Необхідно знайти рішення, яке сприятиме своєчасному обміну даними і підвищенню прозорості та довіри до цифр, не створюючи при цьому проблем на ринку. Належна прозорість і обмін відповідними даними будуть корисними для всіх», – сказав він.

Цінна інформація

«Група з питань оцінки вартості виведення з експлуатації розпочала роботу з порівняння вартості виведення з експлуатації АЕС та вивчення способів порівняння фактичних витрат з розрахунковими витратами», – сказав Керол. «Ціль групи полягатиме в стимулюванні обміну інформацією про витрати за умови нерозкриття конфіденційної інформації. Інші конкурентні сектори енергетики, такі як нафтогазовий сектор, піддаються більш жорсткому зовнішньому контролю і аналізу витрат, що забезпечує кращу доступність даних для аналізу», – зазначив він.

«Наприклад, Асоціація Сполученого Королівства з питань виведення з експлуатації підприємств нафтогазового сектору «Decom North Sea (DNS)» прискорила обмін інформацією між її членами, щоб підвищити цінність, покращити ефективність і зменшити витрати на виведення з експлуатації підприємств, що працюють в цьому секторі», – сказав він.

«Довіра до витрат ядерних проектів зростатиме завдяки наданню достовірних, репрезентативних і порівняльних даних щодо поточних і нещодавно завершених проектів», – розповів керуючий директор компанії «Enkom Consulting» Мартін Дженкінс у своєму інтерв’ю для Nuclear Energy Insider.

«Більш докладне визначення і виявлення ризиків та більш чітке визначення результатів проектів дозволить підвищити надійність оцінок», – сказав він.

«Інноваційні технології і робочі програми можуть призвести до невизначеності щодо оцінок тривалості проектів, тому такі фактори, як зміни до програм витрат і наявність коштів повинні бути враховані в оцінках», – зазначив Дженкінс.

«Оцінка повинна переглядатися по мірі розробки проекту, при цьому ви повинні визначати і враховувати зміни у будь-яких цифрах», – сказав він.

«Оператори можуть не мати всіх документів про внесення змін стосовно атомних електростанцій першого покоління і це може становити додаткові ризики стосовно тривалості і вартості проектів», – додав він.

Регуляторні ризики

Хоча витрати з виведення з експлуатації можуть залежати від низки питань, пов’язаних з конкретною електростанцією, вони також є залежними від ризиків, що перебувають поза контролем керівників проектів.

За словами провідного економіста Агентства з ядерної енергії ОЕСР Джефрі Ротвела, зміни у нормативно-правових актах, які регулюють утилізацію ядерних відходів, зокрема в частині поводження з низькоактивними радіоактивними відходами, можуть суттєво перешкоджати розрахункові витрат на виведення з експлуатації.

«Хоча витрати на дезактивацію і демонтаж, ймовірно, скоротяться завдяки більш високій ефективності, витрати, пов’язані з припиненням ліцензії на експлуатацію атомної електростанції, можуть зрости, якщо регуляторами в подальшому буде запроваджено різні протоколи критеріїв зберігання і прийняття низькоактивних радіоактивних відходів», – сказав Ротвел.

«Оператори повинні розробити бюджети з виведення з експлуатації, які відповідають вимогам низки органів, включаючи органи місцевої влади, регіональні і центральні органи влади, а також (в деяких випадках), міжнародних регуляторів», – зазначив він. Покращення поінформованості про стан довкілля також призвело до зростання кількості зовнішніх стейкхолдерів, які вимагають повернути землю в її первісний стан.

Цільові фонди з виведення з експлуатації з часом зростатимуть, але, за словами Ротвела, оператори повинні враховувати ризик зростання витрат під час розрахунку надходжень їхніх фондів і припускати нульову окупність участі у фондах з виведення з експлуатації.

“Для того, щоб подолати труднощі, пов’язані із зміною регуляторних органів і змінами в нормативно-правових актах, оператори можуть застосовувати нульову ставку процента, яка припускає, що темпи зростання витрат на виведення з експлуатації є еквівалентними окупності фондів з виведення з експлуатації. Таким чином, ви відкладаєте трохи більше сьогодні, щоб застрахувати себе від надмірних витрат в майбутньому», – сказав він.

Карен Томас

Джерело: Nuclear Energy Insider