Атомна енергетика

Голандський банк «ING» відмовився від фінансування словацького ядерного проекту – 3-ій і 4-ий енергоблоки АЕС «Моховце» надто ризиковані

Амстердам / Брюссель, 29 січня 2008 року – Минулого тижня голандська фінансова група «ING» повідомила представникам «Ґрінпіс», що вона припинила фінансову підтримку будівництва 3-го і 4-го енергоблоків АЕС «Моховце» у Словаччині. «ING» вдалася до такого заходу після того, як отримала від екологічних організацій інформацію щодо ризиків, пов’язаних із проектом АЕС «Моховце».

Згідно із прес-релізом словацького комунального підприємства «Slovenske Elektrarne» (SE), «ING» був головним банком, що координував позику в розмірі 800 мільйонів євро від дев’ятьох банків 23 жовтня 2007 року на інвестиційну програму комунального підприємства. 85% цієї інвестиційної програми призначено для завершення будівництва 3-го і 4-го енергоблоків АЕС «Моховце». Представники «ING» сказали «Ґрінпіс»: ««ING» не інвестуватиме ані копійки у цей проект». Вони пообіцяли, що «ING» не здійснюватиме інвестування ані шляхом надання проектних позик, ані опосередковано, надаючи корпоративні позики. 

Активіст руху «Ґрінпіс» з ядерної енергетики в ЄС Ян Гаверкамп, який вже 20 років працює над проблемами енергетики в Центральній і Східній Європі, каже: «Це рішення є важливим сигналом. Проект АЕС «Моховце» є серед найгірших ядерних проектів у портфелі в Європі. Відмова «ING» фінансувати його, демонструє, що АЕС «Моховце» не задовольняє стандартам сьогодення щодо соціальної відповідальності компаній». 

Заплановані ядерні реактори типу ВВЕР 440/213 одержали дозвіл на будівництво від комуністичної влади Чехії у 1986 році. Незважаючи на те, що будівництво було зупинено у 1994 році, дозвіл було подовжено. У 2004 році словацький уряд тоді вирішив, що він бажає бачити 3-ій і 4-ий енергоблоки АЕС «Моховце» завершеними. Він обсудив це у перемовинах із італійським комунальним підприємством «ENEL», яке придбало 51% акцій SE і тепер є власником контрольного пакета акцій словацького комунального підприємства. 

Енергоблоки АЕС «Моховце» є вдосконаленими модифікаціями початкового проекту 1970-их років. Але оскільки більшість бетону вже залито і найважливіші елементи конструкції вже було здано на початку 1990-их років, Державне управління ЯО Словаччини – UJD – підтвердило, що 3-ій і 4-ий енергоблоки АЕС «Моховце» будуть неспроможні досягнути сучасних рівнів безпеки. Однією із найзначніших проблем є те, що АЕС не має несучої конструкції захисної оболонки реактора, яка необхідна не лише для утримання радіоактивності всередині після аварії, проте також для захисту реакторів від зовнішніх подій, таких як падіння літака. 

Проект також ніколи не піддавали Оцінці впливу на навколишнє середовище, також не було жодної участі громадськості у його плануванні, оскільки уряд Словаччини вважає дозвіл на будівництво від 1986-го року усе ще дійсним. «Це явне порушення норм ЄС», – каже Геффа Шюкінґ з німецької НУО «Урґевальд» («Urgewald»). «АЕС «Моховце» є небезпечним проектом і наражатиме на небезпеку здоров’я і життя мільйонів громадян у самому серці Європи», – додає вона. 

«Ґрінпіс», «Урґевальд» і організації з мережі «CEE-Bankwatch» і «BankTrack» зараз закликають інші банки з консорціуму також відмовитися від фінансування проекту. Ці банки включають «ERSTE Group» (Австрія), «Dexia» і «KBC / CSOB» (Бельгія), «Intesa Sanpaolo» (Італія), «Societe Generale» і «Calyon» (Франція), а також «Mizuho» (Японія). 

 

Протягом 2006-2007 років ті ж групи захисників навколишнього середовища переконали 12 міжнародних банків не інвестувати в інший ядерний проект у Східній Європі – АЕС «Белене» в Болгарії, що має бути побудована у сейсмічно-активній зоні. 

Більш докладну інформацію можна отримати від : 

Ян Гаверкамп, «Ґрінпіс» – тел.: +420.603 569 243

jan.haverkamp[]greenpeace.org 

Геффа Шюкінґ, «Урґевальд» – тел.: +49-160-96761436

heffa[]urgewald.de

Прес-реліз «Ґрінпіс» + «Урґевальд»: 29 січня 2008 року