Атомна енергетика

Профспілки попереджають «AREVA, що недоліки контейнерів для ядерних відходів вказують на недоліки культури безпеки

За думкою профспілок, недоліки, які було виявлено у виробництві контейнерів для ядерних відходів, вказують на прогалини в культурі безпеки заводу з переробки ядерних відходів французької ядерної корпорації «AREVA», що стоїть на мисі Ла-Хаг, в Нормандії.

Відповідно до внутрішнього документа французького Комітету з Охорони Здоров’я, Безпеки та Умов Праці (CHSCT) 
[1] в  Ла-Хаг, який бачило агентство «Reuters» в кінці 2016 року, завод виробив декілька нестандартних контейнерів для осклованих високорадіоактивних відходів.

Компанія «AREVA» підтвердила цей інцидент і заявила, що всі підрозділи атомної станції укомплектовані персоналом на рівнях, які відповідають правилам та інструкціям з безпеки. Вона також додала, що розслідування цієї справи і ремонт було розпочато одразу після того, як тільки була виявлена проблема.

«Цей… об’єкт працює в жорстких рамках правил безпеки, які в жодному разі не викликають питань або сумнівів»,  – сказала прес-секретар компанії «AREVA».

Один з високопосадовців Агенції з Ядерної Безпеки Франції (ASN) повідомив «Reuters», що близько п’яти контейнерів дійсно були вироблені не у відповідності до специфікацій, але, в той же час, він заперечував, що проблема безпеки на заводі має більш широке значення. В листопаді Агенція «ASN» отримала від «Комітету з Охорони Здоров’я, Безпеки та Умов Праці» (CHSCT) записку і ініціювала огляд місця та зустріч з керівництвом компанії в грудні.

«Ми не виявили ніякого погіршення умов безпеки на об’єкті, – сказала Хелен Херон, глава підрозділу агенції «ASN» в м. Кан (Нормандія), яке здійснює нагляд за «La Hague», додавши, що Контролюючий орган буде «пильно стежити» за проблемами, які можуть виникати з цього приводу, а також зможе налагодити деякі процеси контролю.

Об’єкт «La Hague – AREVA» є одним з найбільших в світі ядерних об’єктів, який займається переробкою відпрацьованого ядерного палива для компанії «EDF» та інших енергетичних підприємств за кордоном, включаючи Японію. У його басейнах міститься близько 10 000 тон відпрацьованого ядерного палива.

Під час переробки ядерних відходів «AREVA» змішує кальциновані ядерні відходи з розплавленим склом, яке потім виливається в контейнери з нержавіючої сталі, призначені для глибокого геологічного захоронення.

Щороку «AREVA» наповнює сотні таких контейнерів і зберігає їх на своїй території. Кожен контейнер важить від 400 до 500 тон.


Загальний вигляд заводу з переробки ядерних відходів корпорації «AREVA» в Ла -Хаг, Франція, 22 квітня 2015 р. REUTERS / фото Бенуа Тессьє.

П’ять контейнерів мають бути віддані на аналіз, після чого компанія буде вирішувати, що робити з ними далі, – повідомила компанія «AREVA».

«Наразі ми розробляємо семінар «Про порядок функціонування та профілактичні заходи безпеки», для того, щоб запобігти повторенню подібних інцидентів», – сказали представники компанії «AREVA».

Проте, профспілки «AREVA» кажуть, що  цей інцидент є симптомом ослаблення культури безпеки на об’єкті «La Hague», і звинувачують компанію у скороченні штату та надмірній економії витрат.

На об’єкті «AREVA- La Hague» працює близько 4000 співробітників, але за планом добровільного скорочення штатів, розпочатого у 2015 році, було скорочено 346 робочих місць в рамках запропонованої урядом рекапіталізації та реструктуризації. Цей план мав на меті відновлення балансу компанії «AREVA», чий власний капітал нищився роками через збитки.

У записці Комітету «CHSCT», яка була без дати та підпису, йдеться про те, що «шалене скорочення витрат ставить під загрозу довготривалі процеси», і відтак необхідно вжити заходів, щоб запобігти ризику технічних збоїв і помилок через людський фактор.

Профспілки кажуть, що фінансові показники наразі є основною рушійною силою для керівництва заводу, що періодично призводить до неукомплектованості штату.

«Ми оголошуємо серйозне попередження: до недавнього часу ми прагнули до досконалості в питаннях безпеки, а тепер ми просто намагаємось бути, більш-менш, у нормі, що не припустимо в галузі, де немає місця для помилок», – йдеться в записці до Комітету з Охорони Здоров’я, Безпеки та Умов Праці (CHSCT).

У записці також було сказано, що в даний час на декількох робочих АЕС кадровий рівень працівників є такий, що розраховано тільки на мінімальний рівень безпеки, і що  деякі співробітники, які працюють за викликом, не володіють необхідними навичками або компетенціями, до того ж керівництво покладається на працівників, які все ще знаходяться в процесі навчання.

Прес-секретар «AREVA» повідомила, що з 2015 року «AREVA – La Hague» здійснює великий план реструктуризації, метою якої є підвищення конкурентоспроможності, і для забезпечення належного рівня безпеки об’єкту компанія продовжить щорічно інвестувати 200 мільйонів € (216 мільйонів $).

Цей документ, звернення до Комітету «CHSCT», є  дуже незвичний для атомної галузі Франції, де профспілки, зазвичай, бувають ближче до управління, ніж у багатьох інших галузях країни, і, як правило, ніколи не критикують культуру безпеки на своїх заводах.

Жан-Клод Зербіб, інженер державного ядерного агентства «CEA»[2] у відставці, який живе поруч з об’єктом «La Hague», сказав, що профспілки рідко погоджуються з подібним текстом, і ще рідше вони критикують керівництво за недоліки, пов’язані з культурою безпеки.

«Як правило, профспілки і керівництво захищають свій цех» – сказав він.

 

Автор: Герт Де Клерк
Джерело: reuters.com

 

Примітки:

[1] Комітет з охорони здоров’я, безпеки та умов праці (Comité d’hygiène, de sécurité et des conditions de travail / CHSCT).

[2] Комісаріат з атомної та альтернативних видів енергії (фр. Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives, CEA) – французький науково-дослідний інститут, основним завданням якого є розробка всіх видів використання атомної енергетики, як цивільної, так і військової, а з 2010 року – також і альтернативних видів енергії.