Атомна енергетика

“Ні!” фінансуванню атомної енергетики за рахунок коштів, що виділяються на боротьбу проти зміни клімату

Міжнародна коаліція говорить “НІ!” спробам ядерної галузі спустошити Глобальний кліматичний фонд на 100 млрд доларів США

Геделіц, Німеччина. Міжнародна коаліція, очолювана організаціями з дев’яти країн, розпочала сьогодні нову кампанію під гаслом “Захисти клімат від атому” для того, щоб атомна енергетика та інші хибні кліматичні рішення не могли підірвати глобальні зусилля, спрямовані на пом’якшення впливів глобального потепління. Коаліція готується до КС23 — глобальної конференції з питань зміни клімату, яка відбудеться в листопаді. Під час таких конференцій держави-учасники ухвалюють критично важливі рішення щодо способу вирішення проблеми зміни клімату. Мова йде, зокрема, про долю інвестицій в розмірі 100 млрд доларів США щороку з Глобального кліматичного фонду. Компанії атомної енергетики намагаються отримати доступ до коштів фонду з метою фінансування економічно необґрунтованих енергетичних проектів, які не будуть або не можуть бути фінансовані урядами або приватним сектором їхніх країн.

З матеріалами вебсайту коаліції і заявою можна ознайомитися на вебсайті

http://www.dont-nuke-the-climate.org

Паризька угода про зміну клімату, яку підписали 195 країн, встановила глобальний консенсус щодо досягнення мети, яка полягає у стриманні зростання температури на планеті величиною 2C (3.8 F), а також амбітному прагненні обмежити це зростання величиною 1,5°C (2.7 F). Цілі Паризької угоди не є випадковими: зростання середньої температури на планеті на 1,5-2,0°С все одно матиме величезний вплив на людство, економіку та навколишнє середовище: підвищення рівня моря, сильні урагани, посухи і дефіцит харчових продуктів, конфлікти на рівні ресурсів, кризи, викликані напливами біженців, тощо. Досягнення цих цілей є без перебільшення питанням життя та смерті, але є суттєві сумніви, що глобальна спільнота зможе скоротити викиди парникових газів достатньо швидко, щоб досягти їх.

Коаліція “Захисти клімат від атому” мобілізується, щоб донести конференції сторін у Бонні своє повідомлення: ми можемо і повинні досягти цілей Паризької угоди — у нас вже є реальні, життєздатні рішення проблеми зміни клімату, але ми зможемо досягти тільки в тому разі, якщо не витрачатимемо час та гроші на хибні рішення, такі як атомна енергетика. Коаліція, яку було зібрано у 2015 році з нагоди КС21 з питань зміни клімату у Парижі, зросла до загалом 500 організацій, що представляють різні країни світу і підтримують заклик “Захисти клімат від атому”.

“Ми повинні терміново вирішити проблему зміни клімату. Але ми повинні зробити це правильно”, — заявив Пеер де Рейк [Peer de Rijk], директор WISE-International. “Це означає, що ми повинні активно боротися з хибними рішеннями, такими як ядерна енергетика, оскільки вони відкинуть нас у минуле і призведуть до загострення екологічної кризи”.

“Жодна країна світу не має прийнятного рішення проблеми високоактивних радіоактивних відходів і, відповідно, негайна відмова від ядерної енергетики вбачається єдиним можливим виходом з цієї ситуації”, — заявив Керстін Рудек [Kerstin Rudek], член громадської ініціативи “Bürgerinitiative Umweltschutz Lüchow-Dannenberg” (Німеччина).

Коаліція виступає проти активізації зусиль компаній атомної енергетики, спрямованих на отримання доступу до фінансування проектів у сфері ядерної енергетики за рахунок коштів Зеленого кліматичного фонду (ЗКФ). ЗКФ було засновано в результаті світових переговорів щодо клімату в 2009 році, а Глобальною угодою про зміну клімату від 2015 року передбачено інвестицій у країни, що розвиваються, у розмірі 100 млрд доларів США на рік. Ці інвестиції спрямовані на скорочення викидів парникових газів (“пом’якшувальні” заходи) та кількості об’єктів інфраструктури в рамках боротьби з впливами зміни клімату (“адаптаційні” заходи).

“Південна Африка має гостру потребу у вжитті потужних заходів з боротьби проти зміни клімату”, — заявив Макома Лекалакала [Makoma Lekalakala]. Мова йде про фінансування адаптаційних заходів, а також інвестиції в розвиток екологічно чистої, доступної і безпечної енергії для кожного. Вибір на користь атомної енергетики тільки збільшить фінансовий тягар, який несуть на собі мільйони південноафриканців”.

“Індія часто блокує міжнародні переговори з клімату, посилаючись на потреби її бідного населення”, — говорить Кумар Сундарам [Kumar Sundaram], директор “Dianuke” в Індії. “Але насправді справа в тому, що індійська еліта і промисловці виборюють для себе право не нести відповідальність за клімат. Внутрішньодержавна політика уряду лише збільшує розрив у доступі до енергоресурсів та нав’язує проекти атомної енергії, вугільної інфраструктури і будівництво великих гідроелектростанцій, які можуть знищити тендітну екологію і найбільш уразливі громади. На жаль, кліматична політика уряду Індії посилює міф про те, що атомна енергія є безпечною та екологічно чистою. Індія обрала хибний шлях розвитку у світі, що утворився після аварії на  Фукусімській АЕС, створюючи найбільші, найдорожчі і найнебезпечніші імпортні атомні електростанції у світі, підриваючи норми щодо безпеки та екологічних дозволів, а також доводячи до зубожіння широкі маси мирного місцевого населення. Не можна дозволяти Індії залишатися безвідповідальною країною, в якій відроджується ядерне лобі, що послаблюється в інших державах світу”.

Ситуація з економічною неефективністю атомної енергетики загострюється — такі гіганти, як компанії “Westinghouse” та “Areva”, стають банкрутами, зупиняються діючі реактори, а будівництво нових реакторів скасовується через надмірні витрати, хронічні затримки у будівництві та застарілу інфраструктуру. Без доступу до масштабного державного фінансування, такого як ЗКФ, галузь переживає неминучий занепад і не може конкурувати з реальними рішеннями проблеми зміни клімату, такими як сонячна і вітрова енергія, енергоефективність та енергозбереження.

Тому лобісти галузі активізувалися після підписання Паризької угоди і сьогодні об’єдналися в промислові галузеві асоціації, такі як Європейський ядерний форум, Міжнародне агентство з атомної енергії, великі корпорації з атомної енергії, в тому числі Росатом (російська державна корпорація з атомної енергії, яка орієнтована на країни, що розвиваються, пропонуючи їм рішення для розвитку їхньої атомної енергетики), а також професійні організації з атомної енергетики і групи, що захищають їхні інтереси, включаючи Всесвітнє товариство з питань атомної енергії [World Nuclear Society] та Nuclear for Climate.

“Ядерна галузь помирає без грошей платників податків”, — заявив Рейнхард Угріх [Reinhard Uhrig], голова організації “Campaigns for Global 2000”, яка є австрійською філією “Friends of the Earth International”. “Вона сьогодні позиціонує себе як “екологічно” чисту, безвуглецеву електроенергію (якою вона не є) з метою отримання державного фінансування від кліматичних фондів, які було створено для боротьби з глобальним потепленням, зокрема, у країнах, що розвиваються. Ми не можемо дозволити ядерному лобі зробити це — ні фінансуванню атомної енергетики!”

“Будівництво атомних електростанцій є надто дорогим і потребує надто багато часу, а нам потрібні реальні рішення проблеми зміни клімату вже сьогодні,” — заявив Владімір Слівяк, виконавчий директор російської громадської організації “Экозащита!”. “Ефективне рішення полягає в розвитку відновлюваної енергії та енергоефективності. Ми не можемо дозволити собі витрачати час і кошти на хибні рішення”.

Коаліція закликає держав-учасниць Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (РКЗК ООН) заборонити використання коштів Зеленого кліматичного фонду для фінансування технологій, які посилюють негативний вплив зміни клімату на суспільство та навколишнє середовище, таких як ядерна енергетика, так звані екологічно “чисті” вугільні проекти, проекти будівництва великих гідроелектростанцій, проекти видобування природного газу та нафти методом гідравлічного розриву, проекти лісової і сільськогосподарської біомаси, а також REDD + (скорочення викидів внаслідок збезлісення і деградації), які широко вважаються хибними рішеннями, що часто тягнуть за собою порушення прав людини.

“Атомна енергетика регулярно порушує права людини і її розвиток призведе до загострення проблем, пов’язаних з кліматичною справедливістю, які Зелений кліматичний фонд насправді повинен вирішувати”, — сказав Тім Джадсон [Tim Judson], виконавчий директор американської Служби ядерної інформації та ресурсів.  “Компанії атомної енергетики націлені на корінні народи і країни, що розвиваються, піддаючи їх радіоактивному зараженню і знищуючи їхні ресурси. Радіація має неспівставний вплив на жінок і дівчат, при цьому ці стійкі забруднювачі залишаються небезпечними протягом сотень тисяч років, впливаючи, без жодних виключень, на майбутні покоління. Зелений кліматичний фонд ніколи не повинен використовуватися для фінансування подібних порушень прав людини і принципів кліматичної справедливості”, — підсумував Джадсон.

“Дуже шкода, що Німеччині не вдалося включити до своєї політики поступової відмови від атомної енергії завод із збагачення урану в Гронау і завод з виробництва паливних елементів в Лінгені. Обидва підприємства експортують свою продукцію для атомних електростанцій у Бельгії і Франції. Німеччина повинна поступово відмовитись від всіх об’єктів атомної енергетики і негайно розпочати процес поступової відмови від вугілля”.

Організації, які очолюють коаліцію “Захисти клімат від атому”, представляють дев’ять країн з чотирьох континентів:

Глобальні/міжнародні організації

World Information Service on Energy (міжнародна організація)

International Physicians for the Prevention of Nuclear War

Африка

Earthlife (Південно-Африканська Республіка)

Азія

Dia-Nuke (Індія)

Экозащита! (Росія)

KFEM (Південна Корея)

Європа

Bürgerinitiative Umweltschutz Lüchow-Dannenberg (Німеччина)

Global 2000 (Friends of the Earth) (Австрія)

Північна Америка

Nuclear Information and Resource Service (США)