Атомна енергетика

У Росії чи Казахстані могла статися ядерна аварія – французький інститут

Хмара радіоактивного забруднення над Європою протягом останніх тижнів вказує на те, що в останній тиждень вересня на одному з ядерних об’єктів у Росії або Казахстані сталася аварія. Про це заявив у четвер французький інститут ядерної безпеки IRSN.
ФОТО З АРХІВУ: Працівник оглядає обладнання нової установки на заводі з утилізації ядерних відходів у місті Фокіно Приморського краю на Далекому Сході Росії 24 червня 2014 року.

IRSN виключив можливість аварії на ядерному реакторі, повідомивши, що вона, ймовірно, сталася на об’єкті з переробки ядерного палива або у центрі радіоактивної медицини. IRSN відмітив, що ця подія не вплинула на здоров’я людей чи стан довкілля в Європі.

Інститут, що є технічним підрозділом французького ядерного регулятора ASN, повідомив у своїй заяві, що він не зміг точно визначити місце витоку радіоактивної речовини, проте з огляду на метеорологічні умови припускає, що він, найімовірніше, стався на південь від Уральських гір, між Уралом та Волгою.

Це може вказувати на Росію або, можливо, Казахстан, повідомив представник IRSN.

«Російська влада заявила, що їм нічого не відомо про аварію на їхній території», – прокоментував Reuters директор IRSN Жан-Марк Перес. Він додав, що інститут поки не зв’язувався з владою Казахстану.

Представниця Міністерства надзвичайних ситуацій Росії заявила, що не може наразі прокоментувати ситуацію. Можливості вийти на зв’язок з владою Казахстану або посольством Казахстану у Москві не було.

Перес зазначив, що протягом останніх тижнів IRSN та рядом інших європейських інститутів ядерної безпеки були зафіксовані високі рівні радіоактивного ізотопу рутеній-106, який є продуктом розщеплення атомів в ядерному реакторі та який не зустрічається в природі.
За оцінками IRSN, викид рутенію-106 був серйозним та коливався в межах від 100 до 300 ТБк, і якби аварія такого масштабу сталася у Франції, знадобилася б евакуація людей або їх укриття у захисних спорудах у радіусі декількох кілометрів від місця аварії.

Витік рутенію-106, ймовірно, стався на об’єкті з переробки ядерного палива або у центрі радіоактивної медицини, зазначив Перес. Через свій короткий період напіврозпаду, що складає близько року, рутеній-106 використовується в ядерній медицині.

IRSN виключив можливість аварії на ядерному реакторі, оскільки вона призвела б до забруднення й іншими радіоактивними ізотопами. Він також виключив аварію супутника, що працює на рутенії, оскільки за результатами власного розслідування Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) дійшло висновку, що жоден супутник, що містить рутеній, не падав на Землю протягом зазначеного періоду часу.

Європейські станції зафіксували високий рівень рутенію-106 в атмосфері більшості країн Європи на початку жовтня. 6 жовтня почалося його стабільне зниження.

IRSN заявив, що концентрація рутенію-106 у повітрі, яка була зафіксована в Європі, не загрожувала здоров’ю людей і довкіллю.

Інститут також назвав вкрай низькою ймовірність ввезення до Франції харчових продуктів, особливо грибів, заражених рутенієм-106 поблизу місця аварії.

Матеріал підготовлений Геертом Де Клерком у Парижі за участю Володимира Солдаткіна у Москві; редагування Елісон Уільямс

Автор: Геерт де Клерк [Geert De Clercq]
Джерело: reuters.com