Атомна енергетика

Що відомо про радіоактивну хмару, яка накрила Європу

У кінці вересня європейські засоби радіаційного контролю зафіксували в атмосфері більшості країн континенту радіоактивний елемент рутеній-106.

Найімовірніше, радіоактивна хмара прийшла з Росії, припустили 9 жовтня фахівці інституту ядерної та радіаційної безпеки Франції (IRSN). Пізніше це повідомлення доповнили з російського боку. Російська служба Бі-бі-сі узагальнила, що відомо про цей інцидент.

Що відбулося?

Від 29 вересня європейські станції фіксували підвищення радіоактивного фону в атмосфері Європи, повідомила німецька федеральна служба із захисту від радіації.

Йдеться про викид радіоактивного ізотопу рутеній-106. Вперше європейці виявили його 3 жовтня в Італії.

Після 6 жовтня вміст елементу в атмосфері почав знижуватися. До листопада європейські станції перестали фіксувати його наявність, зазначалося в звіті IRSN.

У кінці вересня – на початку жовтня Росгідромет зафіксував “екстремально високе забруднення” в пробах радіоактивних аерозолів у пунктах відбору Аргаяш і Новогорний Челябінської області.

Радіаційний фон на цих пунктах перевищив рівні попереднього місяця в сотні разів.

За даними служби, через погодні умови забруднювальні речовини перемістилися разом з повітряними масами в Середземномор’я, а пізніше – на північ Європи.

В Україні на початку жовтня також заявляли, що зафіксували рутеній-106. Державний науково-технічний центр із ядерної безпеки повідомив, що в Києві виявили концентрації, суттєво нижчі допустимого рівня.

“Хоча за нормальних умов даний ізотоп не фіксується взагалі”, – заявили в центрі.

В Держінспекції ядерного регулювання повідомили, що максимальну активність Ru-106 зафіксувала станція в Одесі 28-30 вересня.

Що таке рутеній?

Рутеній – це метал сріблястого кольору із платинової групи. Елемент відкрили в 1844 році і назвали Ruthenium – на честь Росії.

Кілограм рутенію 20 листопада 2017 року коштував близько 4180 доларів (майже 250 тисяч рублів).

У природі трапляється сім стабільних ізотопів рутенію – варіантів одного й того ж елемента з різною кількістю нейтронів.

Також науковці відкрили десятки радіоактивних ізотопів рутенію, з яких рутеній-106 є найбільш довготривалим. Період його напіврозпаду перевищує один рік.

Як рутеній-106 міг потрапити в атмосферу?

Перша версія – витік із ядерного реактора.

Вона навряд чи правдива, бо в цьому разі в атмосфері би виявили не тільки рутеній “у чистому вигляді”, а й інші радіоактивні ізотопи, відзначали в ISRN.

Аргументи французів 21 листопада повторило дочірнє підприємство Росатома – виробниче об’єднання “Маяк”. Воно розташоване в місті Озерськ Челябінської області і серед іншого займається захороненням ядерних відходів.

Друга версія – рутеній-106 міг виділитися при виготовленні, використанні або утилізації джерел іонізуючого випромінювання на основі ізотопу.

Аварійний викид міг статися в процесі осклування відпрацьованого ядерного палива або потрапляння матеріалу, що містить рутеній, у піч для переплавлення металів на комбінаті ПО “Маяк” в Челябінській області, припустили в екологічній організації “Грінпіс Росії”.

Карта Європи з точки зору імовірності перебування джерела викиду рутенія. Що темніша точка – то більша імовірність, що рутеній прийшов звідти

Осклування – це спосіб захоронення відходів.

Радіоактивні матеріали у формі рідини чи порошку змішують зі склотворними матеріалами і нагрівають до температури 1000 градусів за Цельсієм. Далі цю суміш заливають у контейнери з товстими стінками із нержавійної сталі і закопують в землю.

У ВО “Маяк” категорично спростували причетність до осіннього викиду рутенію.

“При повному руйнуванні такого джерела (випромінювання) вимірювані концентрації рутенію-106 в атмосфері могли бути зареєстровані на відстані до 500 км”, – заявило підприємство.

“А безпосередньо в місці розгерметизації джерела спостерігався би підвищений радіаційний фон і сильне радіоактивне забруднення атмосфери”, – сказано в заяві на сайті “Маяка”.

Третя версія – падіння на Землю штучного супутника, обладнаного термоелектричним генератором із рутенієм.

Цю гіпотезу спростувало розслідуванням Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Воно не зафіксувало падінь супутників у період, коли виявили рутеній, писали в ISRN.

Чим небезпечний викид?

Концентрація рутенію-106 в атмосфері була “на кілька порядків нижча” за допустимі норми, повідомив Росгідромет 21 листопада.

Те, що заміри виявилися в сотні разів вищими за показники попереднього періоду, у відомстві пояснюють тим, що до цього ізотопи рутенію в атмосфері були відсутні.

Поява речовини в атмосфері європейських країн не повинна була вплинути на здоров’я людей і навколишнє середовище, наголошували французькі фахівці.

Утім, згодні не всі.

“Навіть з урахуванням того, що концентрація над Європою була малою, впливу зазнали десятки мільйонів людей, і у когось із них обов’язково будуть проблеми зі здоров’ям”, – наполягають у російському “Грінпісі”.

У Росгідрометі на це відповіли, що галас навколо вимірів створювали “деякі природоохоронні організації в період формування їх бюджетів на наступний рік”, аби підвищити свою “значущість в очах громадськості”.

Зокрема, в Румунії концентрація була в півтора-два рази вища, ніж у Росії, в Польщі та Україні – на рівні, аналогічному російському, заявили синоптики.

Мешканці Челябінської області, де імовірно стався викид, не скаржаться на рутеній і не просять владу втрутитися в ситуацію, повідомили в місцевій прокуратурі та поліції.

“У зазначений термін фіксувалося коливання фону, але до небезпечного рівня воно не наближалося”, – заявив міністр громадської безпеки Челябінської області Євген Савченко.
Небезпеки для населення немає, сказав головний онколог Челябінської області Андрій Важенін. Тим, хто хвилюється з приводу викиду, він порадив “дивитися футбол і пити пиво”.

Джерело: bbc.com