Атомна енергетика

Дослідження Грінпіс показує, що ризик радіаційного забруднення від Фукусіми триватиме і в наступному столітті

Токіо, Японія – Комплексне дослідження «Грінпіс Японія», проведене в населених пунктах Іїтате та Наміє у префектурі Фукусіма, в тому числі в зоні відчуження, показало, що рівень радіації в 100 разів перевищує міжнародно допустимі норми по опроміненню населення. [1] [2] Високий рівень радіації в цій місцевості становить значний ризик для повернення людей як мінімум до 2050-х років, а можливо і в наступному сторіччі.

Висновки було опубліковано за два тижні до того, як в Раді ООН з прав людини мали прийняти важливе рішення щодо того, наскільки уряд Японії дотримується прав людини та виконує зобов’язання по евакуації людей після ядерної катастрофи.

«У всіх місцевостях, в яких ми проводили заміри, у тому числі, там де дозволено жити людям, рівень радіації настільки високий, що, якби це була атомна станція, там необхідно було б вести  жорсткий контроль. Але це відбувається на звичайних територіях. Люди, у тому числі діти та вагітні жінки, що повертаються в забруднені будинки, піддаються ризику опромінення, що дорівнює одному рентгенівському знімку щотижня. Це є неприйнятним і явним порушенням прав людини» – зазначив Ян Ванде Путте, радник з радіаційного захисту з «Грінпіс Бельгія», що очолив дослідження.

Експерти «Грінпіс Японія» провели розслідування в вересні та жовтні минулого року, зробивши заміри в десятках тисяч точок навколо будинків, лісів, доріг і сільськогосподарських угідь у відкритих районах Наміє та Іїтате, а також у закритій зоні відчуження Наміє. Уряд планує відкрити невеликі райони зони відчуження, в тому числі Оборі та Цусім, для повернення людей у 2023 році. Дослідження показує, що програма очищення є неефективною через рельєф місцевості, де 70-80% припадає на гори вкриті лісом, які не можуть бути очищенні від радіації.

Основні результати дослідження «Грінпіс Японія» :

  • Навіть після дезактивації в чотирьох з шести будинків в Іїтате середній рівень радіації був в три рази вищим у порівнянні із державними довгостроковими цілями. В деяких областях відмічено збільшення рівня радіації в порівнянні з попереднім роком, що може бути наслідком повторного забруднення.
  • У будинку в Цусімі в зоні відчуження Наміє, попри те, що на ньому відпрацьовували заходи по дезактивації в 2011-2012 роках, доза опромінення складає 7 мЗв на рік, тоді як міжнародно визнаний ліміт по опроміненню населення в нормальній ситуації складає 1 мЗв на рік. Це свідчить про неефективність заходів з очищення.
  • У школі міста Наміє, де відмінили припис про обов’язкову евакуацію, заходи із дезактивації території не призвели до суттєвого зниження ризику опромінення, а рівень радіації в сусідньому лісі складає в середньому більше 10 мЗв на рік. Діти є особливо вразливими до радіаційного опромінення.
  • В одній тільки зоні в Оборі максимальне випромінювання, виміряне з відстані 1 м, дорівнює еквіваленту в 101 мЗв на рік, що в сто разів перевищить рекомендовану максимальну річну дозу, якщо людина проживе там цілий рік. Такий високий рівень є явною загрозою в першу чергу, для тисяч робітників, що проводять дезактивацію, і які проведуть багато часу в цій місцевості.

Таке забруднення є небезпечним в довгостроковій перспективі, і це означає, що довгострокової цілі уряду по зменшенню рівня забрудення (1 мЗв /рік або 0,23 мЗв/год) навряд чи буде досягнуто, як мінімум, до середини століття у багатьох відкритих областях, і в наступному столітті – у зоні відчуження Наміє. Враховуючи невдачу, уряд почав переглядати свої цілі по зменшенню рівня радіації, і хоче зробити їх ще більш амібтними.

У листопаді минулого року Рада ООН з прав людини в своєму Універсальному періодичному огляді (УНР) в Японії видала чотири рекомендації по проблемі Фукусіми. Уряди країн-членів (Австрії, Португалії, Мексики та Німеччини) закликали Японію, поважати права людини переселенців з Фукусіми і вжити рішучих заходів для зменшення ризику радіаційного опромінення для громадян, зокрема для жінок та дітей, і повністю підтримувати евакуйованих. Німеччина закликала Японію, повернутися до максимально допустимого рівня випромінювання в 1 мЗв на рік, тоді як поточна політика уряду в Японії визначає цей рівень в 20 мЗв на рік. Якби цю рекомендацію було застосовано, японському уряду довелось би скасувати розпорядження про відміну евакуації.

«Результати нашого радіаційного обстеження свідчать про те, що здоров’я та безпека будь-якої людини, що повертається з евакуації додому, піддається значному ризику. Японський уряд повинен припинити, змушувати людей повертатися додому та захищати їхні права», – заявив Казуе Сузукі, енергетичний кампейнер «Грінпіс Японіі». – Важливо, щоб уряд повністю прийняв і негайно застосовував рекомендації Організації об’єднаних націй».

Примітки:

[1] Роздуми в Фукусімі: Аварія на Фукусімській АЕС-1 – сім років потому

[2] Міжнародна комісія з радіаційного захисту (МКРЗ) визначає для населення максимальну дозу в 1 мЗв/рік у штатних ситуаціях та в діапазоні від 1 до 20 мЗв/рік – в умовах ядерної аварії, такої як на Фукусімській АЕС-1. МКРЗ рекомендує урядам орієнтуватись на нижню частину діапазону, 1-20 мЗв на рік, для захисту людей, що живуть на забруднених територіях, і «зменшити ризики іншої шкоди, пов’язані з подією, настільки, наскільки це можливо».

Посилання на фотографії та відео

Контакти:

 

Чізато Йоно, відділ зв’язків з громадськістю, «Грінпіс Японія», електронна адреса: chisato.jono@greenpeace.org, моб: +81 (0) 80-6558-4446

Ян Ванде Путте, «Грінпіс Бельгія», Радник з радіаційного захисту, керівник дослідження рівня радіації в Фукусімі, електронна адреса: jan.vande.putte@greenpeace.org, моб: 81- (0) 80-8912-7202

Казуе Сузукі, енергетичний кампейнер, «Грінпіс Японія», email: kazue.suzuki@greenpeace.org, моб: + 81- (0) 80-3017-0046

Міжнародна прес-служба Greenpeace, pressdesk.int@greenpeace.org, тел .: +31 (0) 20 718 2470 (працює цілодобово)

Грінпіс Інтернешнл, 1 березня 2018 року
Джерело: greenpeace.org