Атомна енергетика

Ядерне дослідження виявило зв’язок із серцевою недостатністю

Великомасштабне дослідження працівників ядерної промисловості виявило несподівано міцний зв’язок між радіоактивним опроміненням і серцевою недостатністю.

У дослідженні, опублікованому вчора, було проаналізовано медичні картки і дози опромінення для 65000 чоловік, зайнятих на чотирьох ядерних об’єктах – Селлафілд, Кейпенхьорст та Спрінґфілдс, що на північному заході Англії, а також Чеплкросс на південному заході Шотландії – між 1946 і 2005 роками.

Науковці з некомерційної дослідницької організації «Вестлейкс Консалтинг» («Westlakes Consulting») з графства Камбрія виявили міцний статистичний зв’язок між зростаючою радіацією і захворюваннями серця та кровообігу, міцніший за добре відомий зв’язок між професійним опроміненням і раком. Керівник проекту Стів Джоунз (Steve Jones) сказав, що ймовірність того, що цей зв’язок випадковий, становить менше 1:1000. Проте він закликав до обережного тлумачення результатів, що були опубліковані в мережі Інтернет «Міжнародним епідеміологічним журналом» («International Journal of Epidemiology»).

Професор Джоунз сказав: «Ми не мали змоги врахувати всі інші можливі причини захворювання системи кровообігу… Можливі біологічні механізми, які можуть пояснити зв’язок з опроміненням, є в ліпшому випадку гіпотетичними, так що результати нашого аналізу не узгоджуються з жодною простою причинною інтерпретацією».

Статистик Майкл Ґілліс з міста Вестлейкс сказав, що може знадобитися подальше дослідження для визначення того, чи радіаційне опромінення безпосередньо спричиняє захворювання системи кровообігу у робітників ядерної промисловості або чи інші фактори, пов’язані, наприклад, з харчуванням, фізичними вправами, соціально-економічним статусом, змінною роботою і стресом, можуть бути відповідальними за це. Схема дослідження могла бути неспроможною повністю перевірити несподівані зміни таких факторів.

Навіть якщо зв’язок між професійним опроміненням і серцево-судинною недостатністю є дійсним, вплив на очікувану середню тривалість життя є доволі малим. Професор Джоунз сказав, що для когось, хто працював в ядерній промисловості протягом перших тридцяти років свого життя, коли дозволені дози опромінення були набагато вищими, ніж сьогодні, шанс прожити понад 70 років скоротився б з 75 до 73%. Кількість передчасних смертей від серцево-судинної недостатності, спричиненої радіацією, може становити 4-5 на рік.

Працівники на об’єктах мають нижчу середню смертність, ніж місцеві жителі загалом. «Проспект» – профспілкове об’єднання – сказало, що дослідження «підняло більше питань, ніж дало відповідь на них», і зажадало подальшого дослідження.

Клайв Куксон

http://www.ft.com/