Атомна енергетика

Доповідь: Темпи виведення з експлуатації існуючих атомних електростанцій випереджають будівництво нових

Доповідь: Темпи виведення з експлуатації існуючих атомних електростанцій випереджають будівництво новихПариж, 4 вересня 4 (Reuters). Згідно з галузевою доповіддю темпи виведення з експлуатації існуючих ядерних реакторів стрімко випереджають будівництво нових атомних електростанцій внаслідок уповільнення темпів будівництва атомних реакторів у Китаї і відмови кількох країн від реалізації проектів атомної енергетики.

Відповідно до щорічного Звіту про стан світової ядерної галузі (WNISR), станом на перше півріччя 2018 року у стадії виведення з експлуатації перебували загалом 115 реакторів, що становить близько 70 відсотків від 173 реакторів у світі, роботу яких було зупинено назавжди.

Тільки 19 енергоблоків було виведено з експлуатації повністю. З них 13 знаходяться у Сполучених Штатах, 5 у Німеччині і ще один в Японії, при цьому тільки 10 з них було демонтовано повністю.

Багато енергетичних компаній залишають реактори у непрацюючому стані на своїх об’єктах впродовж десятиліть.

“Демонтування атомної енергетичної установки персоналом, який знає, яким чином її було зібрано, є більш доцільним, ніж її розрізання її на частини через кілька десятиліть особами, які нічого не знають про це”, – Майкл Шнайдер [Mycle Schneider], провідний автор доповіді.

Виведення з експлуатації стало основним напрямком діяльності для багатьох будівельників та операторів реакторів атомних електростанцій , перетворивши витратний процес на можливість для бізнесу.

Для порівняння, сьогодні 15 країн будують атомні електростанції. Це на дві країни більше, ніж в середині 2017 року – свої перші атомні електростанції почали будувати Бангладеш і Туреччина. Білорусь та Арабські Об’єднані Емірати (ОАЕ) продовжують активно реалізовувати свої проекти будівництва атомних електростанцій.

У Доповіді про стан світової ядерної галузі повідомляється про скасування планів будівництва атомних електростанцій у, зокрема, Йорданії, Малайзії і Сполучених Штатах Америки, а також їх відкладення у таких країнах, як Аргентина, Індонезія та Казахстан.
Минулого тижня Південно-Африканська Республіка відмовилася від плану будівництва нових генеруючих потужностей атомної енергетики у 10 гігават (ГВт) до 2030 року.

Станом на кінець червня у світі велося будівництво загалом 50 реакторів, при цьому 16 з них (загальною потужністю 48,5 ГВт) будувалися у Китаї. Після катастрофи на АЕС “Фукусіма” кількість реакторів, що перебувають на стадії будівництва, сягнула максимальної позначки у 68 одиниць в 2013 році, але з того часу зменшується.

Станом на перше півріччя 2018 року 31 країна експлуатувала загалом 413 реакторів, це на десять більше, ніж рік тому, при цьому, для порівняння, найбільша їх кількість (438) експлуатувалась у 2002 році. Збільшення кількості працюючих реакторів пов’язане з відновленням експлуатації реакторів, роботу яких було зупинено на тривалий час.

У 2017 році обсяг електроенергії, вироблений атомними електростанціями світу, збільшився на один відсоток до 2500 терават-годин, а частка атомної енергетики у виробництві електроенергії склала 10,3% і залишається практично незмінною протягом останніх п’яти років.

Автор: Геерт Де Клерк [Geert De Clercq]
Редактор: Марк Поттер [Mark Potter]
Джерело: reuters.com